Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Anzer Yaylası
Anzer Yaylası - Görsel 1
Anzer Yaylası - Görsel 2
Anzer Yaylası - Görsel 3
Anzer Yaylası - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Anzer Yaylası Hakkında

Karadeniz, özellikle Rize, yaylaları ile bir hayli meşhur bir ilimiz. Doğu Karadeniz, doğası ile tam bir cazibe merkezi. Haliyle yerli ve yabancı birçok turiste her yıl kucak açıyor. Rize’nin İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla bulunduğu coğrafyanın en önemli parçalarından biri. Anzer Yaylası da Karadeniz’in harika noktalardan biri. Rize’nin en popüler yaylalarından olan bu bölge aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek rakımlı yaylalarından biri olarak da geçiyor. Temiz havası, doğası, renk renk çiçekleri…

Anzer Yaylasına Neden Gitmelisiniz

1- Endemik Türler Cenneti

Anzer Yaylası sayısız endemik türdeki çiçeğe ev sahipliği yapıyor. Google’da ufak bir araştırma ile çiçeklerin türlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca burası gür ormanlık alanlara sahip. Özellikle ilkbaharda, çiçekler doyumsuz bir manzara keyfini ziyaretçilerine sunuyor. Taa dünyanın bir ucundan insanlar bu doğal güzelliğe şahitlik yapmaya geliyor. Sen neden gitmiyorsun? Kendi ülkemizdeki güzellikleri görmeli, onlara sahip çıkmalıyız.

2- Doğa Aktiviteleri İçin Birebir

Macera severler için Anzer Yaylası paha biçilmez bir değer. Fauna ve flora bakımından zengin bir bölge olan Anzer Yaylası’nda yamaç paraşütü, zirve tırmanışları, of road ve treeking sporları için elverişlidir. Yani sadece doğada zaman geçirmek isteyenlere değil, aynı zamanda adrenalin dolu sporlara ilgi duyanlara da hitap eden Anzer Yaylası, birçok aktivite için oldukça uygun.

3- Doğanın İçinde Tatil

Gezinizi neden bir gün ile sınırlandıracaksınız ki? Ayrıca otellerden sıkıldınız mı? Zaten pandemi süreci alternatif tatil anlayışlarına ilgiyi de arttırdı. O zaman çeşitli konaklama imkânı ile doğanın içinde ve yörenin yapılarında tatilinizi geçirebilirsiniz. Zaten bu güzelliğin tadı bir gün ile çıkmaz. Bence siz birkaç günlük bir plan ayarlayın ve erkenden rezervasyonunuzu yaptırın.

4- Yayla Şenliği Keyfi

Her ağustosun dördüncü haftasında burada yayla şenliği yapılıyordu. Hâlâ yapılıyor mu bilmiyorum. Eğer devam ediyorsa şenliğe katılıp yöresel yemeklerin tadına bakabilir ve bol bol horon tepebilirsiniz. Ayrıca yöresel birçok sanatçı da sahne alıyor. Kültürel etkinlikleri yakından takip edenler seyahat planlarını bu tarih aralığına göre ayarlayabilirler.

5- Kamp İçin İdeal

Sırt çantanızı yüklenip, Anzer Yaylası’nda kamp atmaya ne dersiniz? Çadırınızın fermuarını indirince Anzer’in nefes kesen manzarasını selamlamak harika değil mi? Eğer yeni bir kamp noktası arıyorsanız, Anzar Yaylası aradığınız yer olabilir. Unutmadan, Ballıköy, ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz en son durak. Yanınıza almanız gereken bir şey varsa buradan çözümleyip, yola devam edin.

6- Kültürel Doku

Şenlik olsun ya da olmasın buraya geldiğinizde Karadeniz’in ve Rize’nin kültürel yapısını ve değerlerini açıkça göreceksiniz. Dikkat! Bir yana döndüğünüzde sizi bir horon ekibi karşılayabilir. Endişe etmeyin, yörenin çılgın çocukları horon tepiyordur. Hemen katılıp, ayak adımlarını öğrenin ve bu çılgınlığın keyfine varın.

7- Daha Çok Yayla

Buraya kadar gelmişken Rize'nin diğer yaylalarını da görebilirsiniz. Meşhur Ayder Yaylası'nı henüz görmediyseniz o zaman kendinize yayla rotası çıkarmak için çok doğru bir zaman. Zaten Karadeniz'in yeşilini gördükten sonra oradan kopmak pek istemeyeceksiniz. Ee gelmişken buraların keyfini de doya doya çıkarın.

8- Anzer Balı

Anzer Yaylası aslında ünlü Anzer balının üretildiği alandır aynı zamanda. Bu sebepten dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda... Hem doğasıyla hem de ünlü Anzer balına ev sahipliği yapması sebebiyle 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edildi. Bu kadar endemik çiçek bitkisine sahip olunca bu kadar iyi bir balın olması kaçınılmaz. Ayrıca Anzer balının dünyadaki en pahalı bal olduğunu söylüyorlar. Bence paranız cebinizde, ballar da asıl hak sahipleri olan arılara kalsın.

Anzer Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Alternatif turizm için en ideal bölgelerden olan Anzer Yaylası’na ulaşım kolay. İlk hedef elbette Rize iline ulaşmak. Ardından İkizdere ilçesine gidin ve oradan da Ballıköy’e ulaşın. İkizdere'den dolmuşlarla köy merkezine gelebilirsiniz. Ardından kendi aracınız veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Peki, hangi mevsim buraya gitmek uygun olur? Tedarikli ve tecrübeli değilseniz kışın buraya ulaşmak daha zorlu olacaktır, bu yüzden ilkbahar ve yaz aylarında Anzer Yaylası'nın keyfini çıkartabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Anzer Yaylası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?