Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Avusor Yaylası
Avusor Yaylası - Görsel 1
Avusor Yaylası - Görsel 2
Avusor Yaylası - Görsel 3
Avusor Yaylası - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Avusor Yaylası Hakkında

Avusor Yaylası nerede?” diye araştırdığınızda; Doğu Karadeniz’in Orta Dünya’yı andırmış olan yaylası, Rize - Çamlıhemşin’de yer aldığını görebilirsiniz. Buraya geldiğinizde sanki ayrı bir dünyadaymış hissine kapılabilisiniz. Dere kenarlarında olan virajlı yollardan çıkmaya başladığınız içinizi bir huzurun kapladığına hissedebilirsiniz. Yayla ziyaretinde, Kaçkarlara çıkmaya başladığınız anda, bu huzur katlanarak devam ediyor olacak.

Avusor Yaylası bünyesinde toplamda 70-80 arasında taş evleri barındırır. Konumu nedeniyle yüksek dağlarla çevrili olması, çığ tehlikesi altında kalmasına neden olur. Evlerin taşla inşa edilmesi bu olası tehlikeyi önlemeyi amaçlıyor. Bölge halkının büyük bir çoğunluğunu ise Lazlar oluşturuyor. Yaylada, nehir kenarlarına kurulmuş olan trafo sayesinde, elektriğini kendi ürettiğinden dolayı, kesintilerinin olması muhtemel. Yaylalarda telefon neredeyse hiç çekmemekle beraber yüksek tepelere çıkıldığı zaman bunu minumuma indirmeniz mümkün. Yayla rakımının ise ortalama 2400 metre olduğunu belirtmek gerek.

Avusor Yaylası ulaşım seçenekleri bir hayli çeşitlidir. Avusor Yaylası’na ulaşabilmeniz için öncelikle Ayder Yaylası’na ulaşmanız gerekir. Ayder Yaylası’na ise gidebilmeniz için Rize ilinin Pazar ilçesinden kalkan Ayder minibüslerine binmeniz gerekiyor. Ayder’e ulaştıktan sonra ise yaylada yer alan minibüslerle Avusor Yayla’sına ulaşmanız mümkün. Minibüsle ulaşımın 1 saat kadar sürdüğüne belirtmekte fayda var.

Avusor Yaylası nasıl gidilir?” sorusu da sık sık sorulur. Yürüyerek çıkmak isterseniz ortalama 11km ilerlemeniz gerekir. Ağır çantalarla çıkmayı düşünenlerin bu riski almaması tavsiye edilir.

Avusor Yaylası yol tarifi detayı ise sayfa bağlantısında bulunmakta.

Avusor Yaylası Gezi Rehberi

Çamlıhemşin gezilecek yerler ve Avusor Yaylası çevresi ise şu şekilde:

  1. Çinçiva Köyü: Çamlıhemşin’de görmeniz gereken ilk lokasyonun başında Çinçiva Köyü gelir. Dizi ve film çekimlerine sıklıkla tercih edilmiş bu mekan, Fırtına deresinin tam yanında yer alıyor. Fırsatınız olursa eğer buraya gelmişken yerel kafelerde bir kahve içmeniz önerilir.
  2. Didi Rafting: Çamlıhemşin yolunda olan bu konaklama merkezi, Ayder Yaylası’na yaklaşık 22 km uzaklıkta yer almakta. Dağ manzaralı olan konaklamalarda tesis bünyelerinde özel otoparklar ücretsiz. Civardaki bölgede bisiklete binme, kano ve balık tutma gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor.
  3. Zil Kalesi: Bölgede en dikkate değer eserlerinden birini oluşturan kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulu. Kale, aynı zamanda dış-orta ve iç kaleden meydana gelmekte. Dış kale kapısına patika bir yoldan ulaşılıyor. Bir teras sonrasıysa orta surlara geçilir. Bu noktadan kapı yardımıyla kale içerisine geçilmekte. Orta kale içerisinde yer alan 3 önemli bir de yapı bulunur. 
  4. Kaçkar Dağları Milli Parkı: Çadır kamplarına, buzulla kaplı olan göllerine ve yayla yerleşimleri pek çok faaliyetlere ev sahipliği yapmış olan Kaçkar Milli Parkı’nın aynı zamanda otantik kırsal hayatın koruyucusu olarak da bilinir. Parkın bünyesinde, asılı vadiler, 9 adet buzul vadi, moren set gölleri gibi pek çok karstik oluşumlar yer alıyor. Milli parkın bünyesinde canlı çeşitliliğinin fazla olduğu gözlemlenirken, Palovit şelalesi  ziyaretçilerin dikkatini çekmiş olan yerler arasında.

Avusor Yaylası yorumları sayfasına bir göz gezdirdiğinizde buralara gelmiş olan ziyaretçilerin değerlendirmelerini inceleyebilir, konaklama yapabileceğiniz pansiyonlara bakabilirsiniz.

Avusor Yaylasında Ne Yapılır?

“Avusor Yaylası’na gittiğinizde nerede ne yapabilirim?” diye düşünecek olursanız, ziyaretçilerin de deneyimlerine dayanarak söylenebilecek yerin Avusor Gölü olduğunu görülür. Avusor Yaylası’nın göle uzaklığı yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunuyor. Patika bir yürüyüş sonrası buraya ulaşabilirsiniz. Tepeden bakıldığında kalp şekli oluşturmuş olan bu göle girmeniz için soğuktan çekinmemeniz ve biraz da cesaretli olmanız gerekiyor. Gölde birkaç saat kalacaksınız yanınıza ufak bir kumanya almanız tavsiye ediliyor. Doğa içerisinde kalmış olduğunuz bu süre zarfında yaban hayatın varlığını deneyimleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Avusor Yaylası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?