Zil Kalesi

  • Rize / Çamlıhemşin

Zil Kalesi

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kalesi, bölgenin en dikkat çekici tarihi eserlerinden biri olma özelliği taşıyor. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan Zil Kalesi, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerine kurulu. Zil Kalesi'nin üzerine inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından ise yaklaşık 100 metre yükseklikte yer alıyor.

Dış surlar, orta surlar ve iç kaleden oluşan Zil Kalesi'nin dış kale kısmının kapısına, kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılıyor. Orta surlar bölümüne ise bir teras yardımı ile çıkılıyor. Buradan ikinci bir kapı yardımı ile kale içerisine giriliyor. Orta kale içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule olmak üzere üç önemli yapı bulunuyor.

Duvarlarındaki hatıl izleri ve kiriş deliklerine baktığımızda, kulenin dört katlı olduğunu anlayabiliyoruz. Duvarlar üzerinde, doğu, yani vadi ve manzara tarafında kemerli pencereler, diğer taraflarda ise mazgal delikleri yer alıyor. Kulenin üstünün ise dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiş.

Şehrin diğer kaleleri olan Varoş Kale, Ciha Kalesi ve Kız Kalesi gibi Zil Kalesi de, hem bölgenin hem de Bayburt'a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyormuş. Osmanlılar tarafından bölgenin fethedilmesiyle birlikte, Zil Kalesi'nin kullanılmaya devam edildiği biliniyor.

Olur da yolunuz bir gün Rize'ye düşerse eğer, Zil Kalesi'ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

6 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
6
Değerini bilelim, koruyalım
10

-

Türkiye'nin cennetten tek farkı, ondan daha güzel olması! Değerini bilelim, koruyalım, herkese anlatalım bu güzellikleri.

6
Manzarası mükemmel
10

-

Güzel bir yer. Tavsiye ederim. Manzarası mükemmel. Yeşillik, manzara ve huzur bir arada.

6
Güzelliklerden biri
10

-

Etkileyici bir güzelliğe sahip. Kartal yuvası gibi bir kale. Türkiye'deki birçok güzelliklerden biri.

6
Çok güzel
10

-

Kale ve etrafı çok güzel.

6
Zil Kalesi
10

-

Zil Kalesi ve çevresi doğa harikası yerler. Karadeniz'in her tarafı yeşil ama buranın yeşili bambaşka.

6
berna yılmaz tarafından...
10

-

Zil Kalesi üstten göründüğü kadar olamaz. Bence altta da bölmeleri olabilir. Kontrol amaçlı olsa o kadar teferruatlı yapmazlardı, altı uçurum.