Karapınar Çölü

+ 5 Fotoğraf
3.5/5
Çok İyi
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Karapınar Çölü Hakkında

Ülkemizde yer alan tek çöl olma özelliğine sahip olan Karapınar Çölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde yer almaktadır. Yıllar içerisinde meydana gelen çölleşme bölgede pek çok göçe neden olmuş ve bunun sonucunda nüfusu oldukça azalmıştır. Tarih boyunca önemli ticaret yollarından İpek Yolu üzerinde yer alan Karapınar, bugün hem çölü hem de tektonik gölleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktır. Ülkemizde tek olmasının etkisi Karapınar’ı yalnızca yerli değil yabancı turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bir yer haline getirmiştir. Karapınar Çölü’nün oluşmasının altında yatan nedenler arasında bölgede yaşayan halk tarafından tahribata uğramasının yanı sıra sert esen rüzgardan toprağın etkilenmesi gelmektedir. Ülkemizin rüzgar erozyonundan tek etkilenen arazi olan bölge için 1960 yılında çölleşmeyi durdurmak için devlet projeler yapmaya başlamıştır. Batısında Karatay, Konya ve Çumra varken; güneydoğusunda Adana ve Ereğli; güneyinde Karaman bulunan Karapınar, ülkemizin tek çölü olan Karapınar Çölü, gölleri, doğal ve tarihi güzellikleri ile ülkemizde görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.Huzurlu konaklama seçenekleri için, Konya otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.5/5
Çok İyi
3 değerlendirme
Karapınar Çölü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
0/5 Çok Kötü
26.09.2019
Misafir
Daha fazla fotoğraf yok mu?
Daha fazla fotoğraf yok mu? Çok detaylı bilgi vermişsiniz maşallah. Kısa yorum da yapılmıyor, son cümleyi o yüzden yazdım.
5/5 Mükemmel
08.07.2017
Sıla kokulu
İlk kez duydum
Bu zamana kadar Konya'nın Ilgın ilçesinde yaşadım Karapınar 30 dakikalık bir mesafede olmasına rağmen ilk defa duydum, bu sene gitmek isterim.
5/5 Mükemmel
11.01.2015
Misafir
karapinar colu
Yukarıdaki resim Kumluketir'den bir görüntü. 1960'lı yıllarda kum fırtınasının sebep olduğu bir oluşum. Şiddetli rüzgarın taşıdığı kumlar, bazalt kayaların etrafında birikmiş, yer yer küçük kumul tepecikler oluşmuştur.