Meke Gölü, Karapınar

Meke Gölü

  • Konya / Karapınar

Meke Gölü

Konya'nın Karapınar ilçe sınırları içerinde yer alan Meke Gölü, ülkemizin sahip olduğu doğal güzelliklerden biridir. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu göl, bir krater gölüdür ve sönmüş bir volkan kraterinin su dolması ile oluşmuştur. Gölün uzunluğu 800 m genişliği ise 500 metredir. Volkanik patlama sonucu günümüzden yaklaşık 5 milyon yıl önce oluşmuş olan Meke'nin ortasında bir de adacıklar bulunmaktadır.

Deniz seviyesinden yüksekliği 918 metre olan gölün suyu oldukça tuzludur ve derinliği 12 metreyi bulmaktadır. Doğal güzellikleri ile bilinen Karapınar'ın özel duraklarından biri olan Meke Gölü'nün yanı sıra yanı sıra Obruk Gölü, Obruk Yaylası ve Karapınar Çölü de bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ancak Meke Gölü sahip olduğu tüm güzelliği ile ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken duraklardan biri iken son dönemlerde yaz aylarında süren kuraklık nedeniyle bozulmaya uğramıştır. Bu nedenle göçmen kuşların mola verdiği bu doğa harikasını korumaya özen göstermeliyiz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Bu haline çok üzüldüm
10

-

Meke Gölü'nün bu haline çok üzüldüm. Ben Meke Gölü'nü uçakla Kıbrıs'a giderken gördüğümde mükemmeldi. Şimdi çöp haline gelmiş, nasıl? Aynı hale gelmesi için ne yapmalıyız da nasıl kurtarmalıyız ki eski halini alsın?