Tuz Gölü Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Tuz Gölü Hakkında Her Şey
Kıyısında sandalların olduğu, içinde nilüferlerin yüzdüğü romantik bir göl değil belki; ama ayak tabanlarınızı hafiften yakan beyazlığın içinde büyülenmiş gibi yürürken, aklınıza hiç öyle sandal sefası filan da gelmiyor. Evet, ufka bakarken gözlerinizi kamaştıran, üzerinde yürüyerek gezebileceğiniz bambaşka bir yer burası! Ülkemizin tuz ihtiyacının neredeyse yüzde 40-50'sini karşılayan ve 7414 kilometrekarelik devasa bir alana yayılan kocaman bir göl; Namı diğer Koçhisar, en bilindik adıyla Tuz Gölü!

Van Gölü'nden Sonra Ülkemizin En Büyük Gölü

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyTuz Gölü dev cüssesiyle Van Gölü'nden sonra 2. sırayı sahiplense de hiçbir akarsuya karışmaması ve kapalı bir havzada mevsimlere göre azalıp çoğalması sebebiyle bizce "kendi halinde göller" sıralamasında ayrı bir kulvarda yer alıyor. Çünkü göle su taşıyan Peçenek, Karasu, İnkuyu, Kırkdelik ve Melendiz Çayı gibi su kaynaklarının getirdiği su yok denecek kadar az. 80 km uzunluk, 100 km genişliğe sahip olan bu alan kış aylarında su seviyesi yükseldiğinde gerçekten bir göl oluveriyor, yazın ise suyu buharlaşıp gittiğinden bembeyaz bir çöle dönüşüyor. Ona estetik dokuyu veren ve bir fotoğraf fonuna dönüştüren de suyu olsun olmasın sergilediği bu değişken haller. Aslında ülkemizin en sığ göllerinden olan Tuz Gölü en fazla 1,5 metre kadar – o da sadece ilkbaharda- derinleşiyor. Normalde ne kadar derin diye soranlara cevabımız ise ortalama 40 cm. Yani bir kıyıdan diğerine yürürken ne eteğiniz ne de pantolonunuz ıslanıyor!

Bir Tuz Gölü Öyle Kolay Oluşmuyor

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyKomşusu Kapadokya'daki dağ taş oluşumu gibi binlerce yıllık çetrefilli bir süreçten geçen göl, dünyanın ilk hallerinin de tanığı. Platolarla çevrili derin göl çukuru ilk kez Neojen evrede oluşmuş ve ilerleyen süreçlerde de içini doldurup yeraltına süzülen sular zemindeki tuz domlarını eriterek ona beyaz rengini vermiş. Ama bazen göl yüzeyinde pembe ya da buz mavisi renginde bir tabakayla da karşılaşıyorsunuz ki bunun sebebi de kir değil, bir çeşit su yosunu olan alglar.

Beyaz Gölün Renkli Ekosistemi

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyEtrafındaki küçük göllerle birlikte büyük bir ekosistem oluşturan Tuz Gölü 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak korunuyor. Yaklaşık 85 tür kuş, 40 kadar endemik bitki, 15 çeşit memeli ve yüzlerce tür böceğe yuva olan gölün flamingolar için dünyadaki en önemli üreme alanlarından biri olduğunun altını özellikle çizelim. Her yıl yaklaşık 10 bin çift flamingonun kuluçkaya yatıp ortalama 20 bin yavru çıkardığı gölde en çok da uçuşan kuşlara odaklanıyorsunuz. Yaban kazlarının sessizliği yaran kanat çırpışları, zarif flamingolar, yağmur kuşları, angıtlar, telli turnalar bu halkın türküleri neden bu kadar sevdiğinin kanıtı! Burada üremelerinin ve mutlu mesut yaşamalarının sebebi ise gölün karda kışta bile donmaması.

Tuz Gölü'ndeki Tuz Soframıza Nasıl Geliyor?

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyGünümüzde %32'lik tuz oranıyla dünyanın en tuzlu gölleri arasında yer alan gölün (En tuzlusu Lut Gölü) en verimli yeri tuzun çökerek biriktiği dipleri. Gölde tuz üretimi sıcak havalarla kristalleşen tuz tabakasının toplanmasıyla ve bölgedeki Yavşan, Kayacık, Kaşdırım tuzlalarında işlenmesiyle yapılıyor. Gölden çıkarılan yıllık tuz miktarı iklim koşullarına göre değişkenlik gösteriyor. Tamamen kuruyan bölgelerde tuz kalınlığı ortalama 30 cm'yi bulabiliyor.

Tuz Gölü Nerede?

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyAnkara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği noktada konumlanan göl, Kapadokya yolu duraklarından birisi. Ankara – Aksaray kara yolunda ilerlerken Şereflikoçhisar ilçesine doğru geldiğinizde onu görmeye başlıyorsunuz. Eğer kara yoluyla gidecekseniz İstanbul'a mesafesi ortalama 600, Ankara'ya mesafesi ortalama 150, İzmir'e uzaklığı ise 670 km civarında.

Tuz Gölü'nün Ziyaret Etmek İçin En Güzel Zamanlar

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeySuyun maksimim seviyeye ulaştığı ilkbahar aylarında Tuz Gölü daha bir göl oluyor. Ayrıca kuş sürüleri de baharda geliyor ve ortam daha da şenleniyor. Ama en beyaz halini görmek ve içinde yürümek için en kurak olduğu yaz aylarını da tercih edebilirsiniz. Tuz Gölü'nü ne zaman isterseniz ücretsiz gezebilirsiniz.

Tuz Gölü'nün Bir de Efsanesi Var

Tuz Gölü Hakkında Her ŞeyPerisi ve efsanesi bol Kapadokya bölgesine komşu bu beyaz cennet de rivayetlerden nasibini almış. Zaman ne zamandı bilinmez ama her şey az gitmiş uz gitmiş ve çok yorulup susamış bir dervişin yolunun buraya düşmesiyle başlamış. Tuz Gölü o zamanlar bağlık bahçelik yemyeşil bir bahçeymiş. Bahçenin sahibi ise aksi, nemrut bir yaşlı kadın! Derviş bahçedeki bağların altında gölgelenen yaşlı kadından bir salkım üzüm istemiş. Kadın ise, derviş bağlardan sarkan üzümleri görmezmiş gibi "bağım bu yıl üzüm vermedi" deyip başını çevirmiş. İşte o zaman aksakallı dervişin ağzından "tuzla buz olasın" diye eşref saatine gelen bir beddua dökülmüş. Kadın buz, bahçe de tuz olmuş…

Keyifli gezmeler dileğiyle…

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)