Erdemli bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Erdemli Gezilecek Yerler

Mersin’in köklü tarihine ışık tutan birçok kalıntıya sahiptir Erdemli.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Erdemli Gezilecek Yerler

Toplam 11 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

"Bakımsız"

5.7

Misafir yorumu

12 yorum

Kayacı Vadisi

"Gideceğiz o kadar yola değer"

"Çok tatlı bir yer"

7.7

Misafir yorumu

9 yorum

Adam Kayalar

"İniş zorlu ama görülmeye değer"

"Harika bir yer"

8.7

Misafir yorumu

8 yorum

Kızkalesi Plajı

"Çok fazla para alıyorlar"

"Her yerde çöp"

4.0

Misafir yorumu

3 yorum

Öküzlü Ören Yeri

"okuzlu oren yeri"

"okuzlu oren yeri"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Limonlu Çayı

"Sevimli bir yer"

"limonlu cayi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Korykos Kara Kalesi

"korykos kara kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kızkalesi Deniz Kalesi

"kizkalesi deniz kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Elaiussa Sebaste

"elaiussa sebaste"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ayaş Sultan Koyu

"Harika, sakin, güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Erdemli Tarihi Mekanlar

Mersin'in köklü tarihine ışık tutan birçok kalıntıya sahiptir Erdemli.

Erdemli, birbirinden güzel plajlarının yanı sıra, tarihi yolculuğa çıkabileceğiniz birçok kalıntıyı gözler önüne sermektedir. Özellikle yaz sezonunda Erdemli'ye gitmeyi planlıyorsanız, kendinize güzel bir gezi listesi hazırlamayı sakın unutmayın. Bu güzel ilçe uzun bir keşif yolculuğu sunacak sizlere. Şimdiden keyifli bir Erdemli tatili dileriz.

Kanlıdivane: Erdemli'nin köklü tarihine eşlik eden yapılar arasındaki Kanlıdivane, aynı zamanda çok eski bir yerleşim alanı… Bölgeye gelen tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Antik yerleşim alanında birçok kalıntı bulunuyor. Kalıntıların çoğu Roma ve Bizans dönemine ait… Erdemli tatilinizde Kanlıdivane'yi gezmek için mutlaka zaman ayırmanızı öneririz.

Adam Kayalar: Erdemli-Kızkalesi'ne yaklaşık 6 kilometrelik bir mesafede bulunan Adam Kayalar; 11 erkek, 4 kadın ve 2 çocuk figüründen oluşuyor. Kayalık bir yamaca oyularak yapılan bu kabartmalar gezi listenizde mutlaka yerini almalı.

Kayacı Vadisi: Erdemli'nin en yeşil alanlarından biri olan Kayacı Vadisi, keşfetmeniz gereken rotalar arasında… Vadinin içerisinde bulunan Limonlu Çayı, bölgenin göz dolduran güzelliklerinden biri... Vadi özellikle yaz sezonunda günübirlik gezilerle kalabalıklaşıyor.

Öküzlü Ören Yeri: Tarihte birçok medeniyet tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Öküzlü Ören Yeri, günümüze getirdiği kalıntılarıyla gezmenizi önerdiğimiz yerler arasında... Özellikle Hellenistik, Roma ve Bizans döneminin kalıntılarına rastlayacağınız Öküzlü Ören Yeri, Kızkalesi'ne yaklaşık 25 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir.

Korykos Kara Kalesi: İlk kez 4. yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmış olan Korykos Kara Kalesi, günümüzün en sağlam kalıntılarından biridir. Burada sizleri sadece bir kale değil; sarnıçlar, kaya mezarları, lahitler ve su kemerleri karşılayacak.

41 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
41
Gideceğiz o kadar yola değer
10

-

Bence, Kayacı vadisi nde bir tek Amcanın Yeri yeşili doğası akarsu kenarında oturma ve yüzme yerleri sıkması ayranı çayı kahvesi mükemmel, hele birde saç tava yedik helal olsun amca ellerine sağlık çok güzel olmuş tertemiz her zaman geldiğimizde aile yeri besbelli alkol falan yok içende yok hep aileler oluyor, zaten işletmeyide aile çalıştırıyor güler yüzlü bir amca var harika sohbet ettik şakacıda kendisi kısacası .. Devamını Göster

41
Çok tatlı bir yer
5

-

Herkezin gormek istedigi yerlerden cok tatli bir yer yanliz doktorun yeri var adam çok pahalı bir surahi ayran daha giriste 20 tl aliyorlar neymis efendim restorantta 100tllik yemek yersek 20 tlyi geri veriyor adamin yeri oyle biyerdeki gidene kadar acikiyosun lamos vadisene geliyosun 7km dagi tirmaniyosun oraya gidecekseniz tavsiyem restauranta girmeyin orasi park verin 20 tl ucreti gidin ilerde mangalinizi yiyin d.. Devamını Göster

41
Bakımsız
5

-

Tesis yer ve konum olarak çok güzel fakat temizlik ve bakım yeterli değil. Ücretli olmasına rağmen bakımsız. Biraz bakımla mükemmel bir yer olur.

41
Hizmet sıfır
2

-

Ben Antalya'dan geldim ve çocuklarla Erdemli çamlığına piknik yapmaya gittik. Gördüğüm ilk durum girişte gereksiz yere para alınması. Gereksiz diyorum çünkü hizmet sıfır. Tuvalet çok kirli, lavabolar giderseniz içiniz dışına çıkar ve bir de arabalar içeride giderken aman Allah'ım bir toz anlatamam. Kamp yerine gelince kum kum kum. Ayaklarınız kuma gömülüyor ama insanlar hala çadır kurmak için yer arıyorlar. Demek ki.. Devamını Göster

41
Telefonları çalışmıyor
1

-

Merhaba, iyi günler. Böyle bir kuruluşun üstelikle ücretli bir girişi olan hükümete, belediye ait yerin verilmiş, yazılmış bir telefon numarası çalışmıyor. Alınmıyor iki gündür arıyorum çok ayıp, yazıklar olsun, hangi devirde yaşıyoruz. Siz kendiniz anlıyor musunuz, ben anlamadım. Paralı ama maalesef hizmet yok. Herhalde para da yok. Yazıklar olsun. İşte bir ayıbımız daha, gerçi bunu sizler ciddiye bile almazsınız d.. Devamını Göster

41
Kalabalıkta su yetmiyor
5

-

Belediyedeyken çok iyiydi. Kalabalıkta su yetmiyor. İlaçlama, temizlik yok. Dostluklar, tabiat çok güzel.

41
Çok fazla para alıyorlar
1

-

Kızkalesi plajına parasız girmek yasak. 4-5 dil dişi anlaşılmayan görevli koymuşlar. Şezlong ve şemsiye adı altında haraç kesiyorlar. Ne makbuz var, ne fiş, ne de fatura. Pazarlığa 20TL'den başlıyorlar. Erdemli Belediyesi, kendi halk plajlarını bakımsızlıktan adeta halka ceza keser gibi turizm dursun gelmeyin kardeşim dercesine başıbozuk bir düzene gelmiş. Belediyenin burada çalışan kişileri denetlememesi, çalışanla.. Devamını Göster

41
İniş zorlu ama görülmeye değer
9

-

Bugün nişanlımla gittik. Dağcı değiliz ancak sağlıklı bir şekilde inip çıkabildik. İniş biraz zorlu ancak görülmeye değer.

41
Her yerde çöp
1

-

Biz eşimle Ramazan Bayramı'nda 1 günlüğüne gittik. Çok kalabalıktı, plaj güzel fakat bizim insanlarımız bu güzelliğin kıymetini bilmiyor. Aşırı derece sap var. Pantolonla yüzenler, kaldırımda mangal yapanlar, Arap mülteciler, her yerde çöp, vb.

41
Yılan, akrep, vs. gibi şeyler oluyor mu?
10

-

Benim merak ettiğim şey ilk kez biz kamp alanına gideceğiz. Yılan, akrep, vs. gibi şeyler oluyor mu? Yardımcı olursanız memnun olurum.

41
Harika bir yer
10

-

Adam Kayalar harika bir yer. İniş çok zor ama değer, mutlaka görmelisiniz. Gitmeye değer.

41
Kayalardan aşağı inmek tehlikeli
6

-

Dağcı değilseniz o kayalardan aşağıya inmek çok tehlikeli, biz bayağı indik fakat daha fazlasına cesaret edemeyip geri döndük. Kayaları göremedik fakat iniş çıkış ısını yetkililer yapabilirse çok güzel bir yere benziyor.

41
Eski havası bozulmuş
2

-

Nerde eski kamp alanı... Vay haline. Bakım 0. Yazık gerçekten. Ne çöpler alınıyor, ne tuvaletler, duşlar temizleniyor. Görevlilerin yüzünü göremiyoruz. Ama kapıdan girerken peşin para almayı biliyorlar. Helal etmiyorum hakkımı. Aldıkları parayı haketsinler. Bu yazılanları yetkililer okumuyor mu? Gerekli yerlere de şikayetimi bildireceğim. Azıcık değer verin bu halka yahu.

41
Harika, sakin, güzel
10

-

Harika, sakin, güzel, balık tutmaya müsait yerleri var ve kumu harika. Çok sevdim.

41
Uçurum gibi bir yer
4

-

Bu bahsettiğiniz yere arkadaşımla gittim... Kayaların üzerine oklar çizmişler. Aşağı inmek için kesinlikle dağcı olmak gerekiyor. Çünkü uçurum gibi bir yer. Kesinlikle iplerle aşağı inmek gerekiyor. Lütfen çok kolay bir şeymiş gibi bahsetmeyin. Çünkü tam aşağı indik dedik ve arkadaşım düşüp bacağını kırdı. Tam 3 saat kurtarılmayı bekledik. Jandarma gelip bizi oradan çıkardı. Gitmeyenlere söylüyorum, sakın aşağı inme.. Devamını Göster

41
Fahiş fiyatlar
2

-

Çok güzel bir yer ama her şey kazık marka. 1kilo tavuk yanında öylesine hazır, basit bir salata 60 TL. Her şey çok pahalı. Maliyenin el atması lazım, işletmelerin denetlenmesi lazım. Herkes kafasına göre fiyat belirliyor. Fahiş fiyatlar, tavsiye etmem işletmeleri.

41
Sakin bir yer
8

-

Çadır yeri Ücreti 25 TL. Elektrik var. Duş banyo sıcak su tuvalet var ücretsiz. Buzdolabı var, kiralanıyor. Sakin, pek fazla çadır kampçısı yok. Geniş temiz sayılır. Hava serin, sıcak nem bunaltmıyor. Deniz dalgalı ve derin. Plaj taşlı. Kapıda çadır kiralayan kişiler var.

41
İsteksizce sipariş alıyorlar
2

-

Çok vasat bir yer. Sipariş veriyorsun, Adana kebap yok, köfte yok, kuşbaşı yok, sadece incik ve az bir şey pirzola var dedi. Yarım saat 45 dakika oldu, gelen, giden yok. 10 tane masa var. Bizi sıraya koymuşlar, önce onlara sonra bize vereceklermiş. Ölme eşeğim ölme. Bir de çok isteksizce sipariş alıyorlar. Umursamıyorlar, pek tavsiye etmem...

41
Uygun fiyat
10

-

Biz çok beğendik. İlla otel veya pansiyon olmasına gerek yok. Çadır kurup kamp yapmanın zevki de çok farklı ve güzel. Eğer sizin çadırınız yoksa oradan da temin edebiliyorsunuz ama genelde dolu oluyor. Hem uygun fiyata istediğiniz gibi bir tatil geçiriyorsunuz hem de şehir sesinden uzak, yemyeşil ağaçların altında mis gibi bir havada tatil yapıyorsunuz. Hem zaten orada ilaçlama yapıyorlar, tuvaletleri, banyoları, mu.. Devamını Göster

41
Tıklım tıklım olan yerler bomboş
1

-

Vallahi şimdi orman 7 bölgeye bağlı. Mersin milli parklara geçmiş durumda ve girmeye korkarsınız çünkü milli parklar oranın imparatoru olmuş vaziyette. Hiçbir hizmeti yok ve halkı elinden gelse, gerçi elinde artık içeri almayacak ve kimse de yok, olanlar da kaçıyor. İnsana ve halka hiçbir saygıları yok ancak tek dertleri mevzuat. Oralarda bir şeyler dönüyor ama hadi hayırlısı. Güzelim yer, orada hayatımız geçti, şim.. Devamını Göster

41
Güzel, eğlenceli, sessiz
10

-

Güzel, eğlenceli, sessiz, biz ailecek beğeniyoruz.

41
Yanından geçmenin bile gereksiz olduğu bir yer
4

-

Erdemli halkının sadece pazarları piknik için kullandığı ve diğer günlerde yanından geçmenin bile gereksiz olduğu bir yerdir. Nedeni ise gerekli düzenin yapılmamasıdır. Herhangi bir otel, pansiyon, vb. şeyler yoktur. İstediğiniz takdirde kamp yapabilirsiniz ama o da kendi imkanlarınızla. (Çadır, yiyecek, içecek, vb.)

41
Gitmenizi tavsiye ederim
10

-

Adam Kayalar çok güzel. Gitmenizi tavsiye ederim.

41
Sevimli bir yer
10

-

Çok güzel muz ağaçları, lezzetli muzları, limonları, sevimli bir yer.

41
Otobüs veya dolmuş çalışıyor mu?
10

-

Adana'dan geleceğim, araba yok. Otobüs veya dolmuş çalışıyor mu oralara?

41
Doğa harika ama
10

-

İşletme anlamında sıkıntılı bir yer. Doğa harika ama işletme iyi değil. Araba ile giremedim yer yok. Yaya da kelle başı 5 TL. Biz gittik 12 kişi. Kızıp geri döndüm. Aslanlı da bir kuzu pirzola yedik ki... Yapanın ellerine sağlık. Hem de ekonomik.

41
Ercan. Kaya tarafından...
10

-

Valla iki gündür arıyorum, cevap vermiyorlar. Oraya gitsem bana nasıl hizmet verecekler?

41
okuzlu oren yeri
10

-

Selamlar, emeğinize sağlık. Güzel Mersin hakkında bizleri bilgilendirmeniz ve daha fazla tanıtımını yapmanızı diliyorum. Teşekkürler. Sevgi ve ışıkla…

41
kanlidivane
10

-

Kanlıdivane doğal bir obruğun içinde bulunuyor. Kanlıdivane ören yeri adını mitolojideki hikayelerinden alır. İlk rivayete göre Roma devrinde bölgede yaşayan azılı suçlular buraya atılarak, çukurun içinde yaşayan vahşi hayvanlara yem ediliyormuş. Diğer bir mite göre ise; bölgenin kırmızı renkli olan toprağı yağmur suları ile çukurun duvarlarından akarken kabartmaları kan kırmızısına boyamasından dolayı bu ismi aldığ.. Devamını Göster

41
adam kayalar
10

-

Kızkalesi'nden Mersin'e doğru yol alırken Adam Kayalar tabelasını gördüğünüz yerden sapmak gerekiyor. Yaklaşık 10 kilometre ilerledikten sonra yoldan bile görünüyor.

41
elaiussa sebaste
10

-

Buradaki antik yapıyla ilgili çalışmalar ve restorasyonlar yeni yeni başlamış durumda. Yol boyunca görülen antik tiyatrolardan en görkemlisi burada yer alıyor. Oldukça geniş bir alana sahip. Akdeniz'e karşı tüm heybetiyle hala ayakta duran bu antik tiyatro ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

41
okuzlu oren yeri
10

-

Öküzlü Ören Yeri Mersin karayolu üzerinde Silifke'ye doğru giderken sağ tarafta direkt dikkat çekiyor. Zaten Mersin Silifke karayolu üzerinde ilerlerken boylu boyunca bir tarih size eşlik ediyor. Mersin Ayaş'ta bulunan bu ören yerindeki antik tiyatro ilk dikkat çeken yapı. Tiyatro tam denize karşı konumlanmış ve günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde kalabilmiş. Tiyatronun eteklerinde lahitler ve diğer yapılar da.. Devamını Göster

41
kizkalesi plaji
10

-

Kızkalesi Plajı eskiden ücretsizdi. Ancak son birkaç yıldır belediyenin de üzerine düşmesi ile plaj hem ücretli hem de daha temiz ve bakımlı. Girişte alınan ücrete şezlong ve şemsiye kirası da dahil. İçeride ekstra şemsiye ve şezlong ücreti verilmiyor. Plajda parasailing, dalış, banana ve ringo gibi su sporları yaptıran teknelerde bulunuyor. Deniz ilk girişte oldukça sığ. Bir hayli hayli ilerledikten sonra derinleşm.. Devamını Göster

41
limonlu cayi
10

-

Limonlu Çayı, Mersin'in Erdemli ilçesinden Akdeniz'e kavuşan bir çay. Toros Dağları'ndan doğup Limonlu Beldesi'nden denize dökülen bu çay, Limonlu adını içinden geçtiği bu beldeden alıyor. Eski adı Lamos o.. Devamını Göster

41
kayaci vadisi
10

-

Kayacı Vadisi, Erdemli'nin Limonlu Beldesi'nde kalıyor. Mersin'den Kızkalesi'ne doğru ilerlerken yolun sağından vadiye giriş bulunuyor. Ana yoldan saptıktan yaklaşık 5 kilometre sonra karşınıza Adam Kayalar ve kaya mezarları çıkıyor. Yaklaşık bir 10 kilometre kadar iç kısımda, Devamını Göster

41
korykos kara kalesi
10

-

Korykos Kara Kalesi Kızkalesi ile karşı karşıya kalıyor. Neredeyse birbirini tamamlayan iki yapı gibi göze çarpıyor. Kale gönümüze kadar oldukça sağlam kalmış. Yer yer çökmeler olmuş olsa bile diğer tarihi yapıların yanında oldukça sağlam görünüyor. Biraz tepede kalan bu kale ziyarete açık ve haftanın her günü gezilebiliyor.

41
kizkalesi deniz kalesi
10

-

Kızkalesi, Mersin'in ilinin sembollerinden biri adeta. Denizin tam ortasında bulunan bu kalenin çokta güzel bir hikayesi var. Kızkalesi'nin içi ziyarete açık ve gezilmeye değer. Kaleyi gezmek isteyenler içinde, cesareti olanlar kaleye kadar yüzerken, olmayanlar deniz bisikleti ya da kano kiralayarak kaleye ulaşıyor. Kalenin içinde ilk dikkat çeken nokta zeminde bulunan mozaikler. Kızkalesi yaz sezonunda eğlence meka.. Devamını Göster

41
Ergin Kızılkuş tarafından...
10

-

Geçen hafta sonu oradaydım, harika bir yer. Piknik yapıp etrafı gezdik, tarihi mekanlar da çok ilgi çekici. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

41
Turan duman tarafından...
10

-

Bugün 15.08.2014'de oraya gittim. Kızkalesi'nde üst tarafından yaylaya doğru aşağı yukarı 7.8 km gittim. Sonra çok kötü bir yoldan 500-600 metre gittim fakat Adam Kayalar'ın tabelası var, ok işaretleri var. Yürüyerek taşların üzerinden dağdan aşağıya kadar indim ama bulamadım. Benden başka da kimseler yoktu orada, saçma sapan iş yapmışlar. İnsan adam gibi bir yol, bir güzergah yapar. Boşuna o kadar aşağılara inerek .. Devamını Göster

41
Kayacı Vadisi
10

-

İnsanların yeterince tanımadığı çok güzel bir yer... Tanıtımı iyi yapılırsa Erdemli için bulunmaz bir değer. Ama tanıtımından önce yolunun yapılması gerek.

41
Adam Kayalar
10

-

Anladığım kadarıyla Mersin'de öylemi ? :D