Kumburgaz bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kumburgaz Gezilecek YerlerKumburgaz Tarihi Mekanlar

Kumu bol yer anlamına gelen Konumyo'dan geliyor Kumburgaz'ın ismi.

Mübadeleden sonra Trakya Türkleri'nin yerleştirildiği Kumburgaz'ın etnik bir belde olduğunu söylemek mümkün. Ancak tarihi yapılar, savaş esnasında ne yazık ki yok olmuş.

30 yıl önce Yeşilçam ünlülerinin çokca tercih ettiği bir belde olan Kumburgaz, her ne kadar günümüzde bu unvanını kaptırmış olsa da Marmara'da yaşayanlar için hala vazgeçilmez bir tatil beldesi.

Kumburgaz'da tarihi yapılar yok olmuş ama doğa hala sapasağlam gösteriyor kendini ve tüm cömertliğini sunarak kendine hayran bırakıyor misafirlerini. Kumburgaz, yörenin en güzel kumsalına sahip. Alt yapının sağlam olması sayesinde de deniz tertemiz. Uzun kumsalın arka kısımlarında ise çay bahçeleri sıralanıyor.

Kumburgaz'da yaz akşamlarında gece pazarı kuruluyor ve burada el sanatlarının en güzelleri sergileniyor. Gümüş tezgâhlarında halhallar, deri bileklikler, rengarenk boncuklar, farklı farklı küpeler tüm albenisi ile duruyor.

Yaz aylarında düzenlenen plaj futbolu ve plaj voleybolu müsabakaları ise görülmeye değer. Beldede büyük bir heyecan uyandıran bu etkinlikler, yörenin tüm samimiyetini gözler önüne seriyor. Denizle haşır neşirseniz rüzgar sörfü, tekne turları ve balıkçılık da dikkatinizi çekebilir...

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın