Kasımiye Medresesi

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kasımiye Medresesi Hakkında

Görkemini ve ihtişamını yüzyıllardır korumayı başararak günümüze kadar gelmiş önemli tarihi kalıntılardan biridir Kasımiye Medresesi. Mardin’in tarihi yapıları arasında yerini almıştır ve tam 700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hem dış mimarisi hem de iç mimarisi göz doldurmaya devam etmektedir ve yapıldığı dönemlerde dini ve fenni ilimler öğreten bir medrese olmuştur. Kasımiye Medresesi, Artukoğlu döneminde yapılmaya başlanmış olup; Akkoyunlu hükümdarı Sultan Kasım tarafından tamamlanmıştır. Bir de rivayeti vardır Kasımiye Medresesi’nin. Derler ki; Kasım Paşa burada katledilmiştir. Kasım Paşa’nın kız kardeşi ise abisinin kanlı gömleğini ağıtlar yakarak medresenin duvarlarına sürmüştür. Ve derler ki; hala medresenin duvarları yıkandığında kan izleri ortaya çıkarmış. Eğer bir gün Mardin’in güzelliklerini görmek için yola koyulursanız Kasımiye Medresesi’nin büyülü atmosferine dahil olmayı unutmayın. Mor Yakup Kilisesi\’ni, Mor Mihail Kilisesi\’ni, Kırklar Kilisesi\’ni, Dara Harabeleri’ni, Gurs Vadisi\’ni, Mardin Kalesi’ni ve Deyrülzeferan Manastırı’nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Kasımiye Medresesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
10.04.2014
Misafir
Kasımiye Medresesi
Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere `Mardin`'in büyük medreselerinden biri. Ancak ~Zinciriye Medresesi~'nde olduğu gibi burada da ne yazık ki herhangi bir yönlendirme yok. Medrese dışarıdan çok heybetli, içeri heyecanla giriyorsunuz ancak nereye gideceğinizi bilemiyorsunuz. Odalar kapalı. Sadece avlusunda geziyor ve hayat çeşmesinin olduğu kısma dilek tutup para atıyorsunuz. Üst kata da çıkamıyorsunuz bu arada. :) Genel olarak yönlendirme konusunda düzenlemeye gidilmeli.
5/5 Mükemmel
09.04.2014
Misafir
Kasımiye Medresesi
`Mardin`'in her köşesi tarih, o kadar fazla ki gezilecek ve görülecek yerleri. Kasımiye Medresesi de bunlardan biri. Burada en çok dikkatimi çeken havuzlu avlu oldu. Bu havuz hayatı simgeliyor. Suyun ilk aktığı havuz bebekliği, ikinci akan havuz çocukluğu, üçüncü uzun ince havuz gençliği, dördüncü kısa havuz yaşlılığı, suyun döküldüğü havuz ise mahşeri simgeliyor. Mimarisi oldukça etkileyici.