Karaburun Gezilecek Yerler

Doğanın yeşiline saklanıp, denizin maviliğinde kaybolmak istiyorsanız Karaburun tam da aradığınız adres.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Karaburun Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Ayşe Kadın Cami

"Gelişigüzel bir restorasyon"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Sazak Köyü

"Çok güzel bir yerdi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Manal Koyu

"Sakin bir ortam"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Karaburun Tarihi Mekanlar

Doğanın yeşiline saklanıp, denizin maviliğinde kaybolmak istiyorsanız Karaburun tam da aradığınız adres.
Doğanın en güzel, en canlı renklerine ev sahipliği yapan bir coğrafyaya sahip olan Karaburun'da, Gerek Prehistorik çağdan beri yerleşim vardır. Doğal yapısı, zengin tarihi ve kültürel mirası, yeşili, mavisi, sakinliği, tertemiz havası ve mahalle kültürünün devam ettiği sokakları ile mıknatıs gibi çeker sizi burası. Doğanın yeşiline saklanıp, denizin maviliğinde kaybolmak istiyorsanız Karaburun tam da aradığınız adres.

Plajlar: İzmir Karaburun'da birbirinden güzel plajlar ve koylar yer alır. Bunlardan bazılarına karayolu ile bazılarına ise teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu cennet köşede iki adet mavi bayrakla taçlandırılmış plajda vardır. Kuyucak ve Akvaryum. Merkezden uzaklaştıkça sakinleşen, fakat bir o kadar da gizemli hale gelen Dolungaz, Akçakilise, Kumbükü, İğdealtı, Büyükkent, Eşendere ve Yeniliman plajlarını gezi listenize eklemenizi öneririz.

Karaburun Yarımadası: Güzelliği ile nefes kesen ve Türkiye'nin en büyük yarımadası olan Karaburun Yarımadası, İzmir Körfezi'nin girişinde yer alır. Burası çok eski bir yerleşim yeridir ve eski çağlarda Mimas olarak adlandırılmıştır. Yunanlar, Romalılar, Persler, Bizanslar gibi birçok medeniyet burada hüküm sürmüştür. Yapılan arkeolojik kazılar sırasında bölgede taş el baltaları ve ilkel çanak çömlekler gün yüzüne çıkmıştır. Hem tarihi bir gezi alanı hem de doğal güzellikleri ile birçok turistin yıl boyunca ziyaret ettiği bir noktadır Karaburun.

Peynirini Mağarası: İzmir Karaburun bölgesindeki dikkat çeken yerlerden biridir 229 metre uzunluğunda ve 108 metre derinliğinde olan Peynirini Mağarası. Civa Madeni mevkiinde bulunur, çok büyük galerilere sahiptir ve içerisinde yarasalar yaşamaktadır. Bu ilginç mağarayı Karaburun gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Ayşe Kadın Cami: Tarihin gölgesindeki, yüzyıllara meydan okuyan Ayşe Kadın Cami, bölgedeki sık ziyaret edilen yerlerden biridir. İzmir'in Mordoğan'da 700 yıl önce Ayşe Kadın isimli bir kızın vasiyeti üzerine annesi tarafından Türkiye'de bir eşi olmayan modeli Kabe'den getirilen bir camii yaptırılmıştır. Doğanın en güzel, en canlı renklerine ev sahipliği yapan Mordoğan'ın sümbülü, nergisi ve zeytini genç kız tarafından çeyizine işlenmiştir. Ahşap doğrama ve minberi küçük parçalardan geçmeli olarak yapılmıştır. Her köşesi buram buram tarih kokan caminin içinde 450 sene önce ahşaptan yapılma iki buçuk metre boyundaki saat günümüzde de çalışır vaziyettedir.

3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
2
Ayşe Kadın Cami
Ayşe Kadın Cami
Karaburun / İzmir
Türkiye
Gelişigüzel bir restorasyon

-

Eşsiz bir kalem işçiliği olan camii, kötü, baştan savma, gelişigüzel bir restorasyonla berbat bir hale gelmiş. 2007 yılında restore edilmesine rağmen her yer rutubet içerisinde... Çevre sakinleri ile görüştüğümüzde kubbe üzerindeki sağlam kurşunun onarılması yerine, sökülerek kötü malzeme ile tekrar kaplanması ve bu başarısız yapılan iş kontrol edilmeden yüklenici firmaya yüksek rakamlar ödenmesi... Güzelim eser ya yok olacak ya da tekrar birilerini zengin etmek için 10 yıl ömürlü restorasyon zincirine girecek...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Sazak Köyü
Sazak Köyü
Karaburun / İzmir
Türkiye
Çok güzel bir yerdi

-

Men Azerbaycanlıyam, ora çok güzel bir yerdi. İsderdim orada yaşayam.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
8
Manal Koyu
Manal Koyu
Karaburun / İzmir
Türkiye
Sakin bir ortam

-

Sessiz, sakin bir ortam, denizi temiz. Plajı taşlık, denizi kum, 60-70 metre sonra derinleşiyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)