Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler

İzmir Karaburun Gezilecek Yerler

İzmir civarında görülmesi gereken 11 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Karaburun Büyük Ada
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Dolungaz Işık Koyu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Karaburun Yarımadası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Sazak Köyü

Sazak Köyü

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Kösedere köyü
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Sarpıncık Deniz Feneri
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir
Manal Koyu

Manal Koyu

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Ayşe Kadın Cami
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir
Seal Beach & Club
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(2 yorum)
İzmir
Ayıbalığı Koyu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Karaburunun Koyları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

11 mekandan 11 tanesi gösteriliyor

Karaburun Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
1/5 Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
10.03.2021
Misafir
Sarpıncık Deniz Feneri için yapılan yorum
Manzara güzel fakat
Arabayla girilmesi zor bir yol. Yol çok taşlı ve virajlı arabasız gidilmesi de hayli zor fenerin de çok bir olayı yok küçük bir yer. Fakat manzara güzel

Karaburun Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İzmir’in sevilen ilçelerinden bir tanesi olan Karaburun, her yıl ülkemizden ve dünyadan binlerce misafiri ağırlamaktadır. Sıcak ve tatile elverişli havasıyla Karaburun, özellikle yaz aylarında ziyaretçilerin uğrak noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda bu bölgeye tatil planlayan misafirler, Karaburun gezilecek yerler rehberi oluşturmak amacıyla seyahat planlarının öncesinde bölgeyi araştırmaktadır.

Karaburun tarihi yerler arayışında olan ziyaretçileri, tarihin izleri ile örülü çeşitli mekanlar beklemektedir. Saip Köyü, Sarpıncık Feneri, Sazak Köyü gibi alanlar tarihi dokularını koruyan yapıları ile Karaburun gezilecek yerler listenize almanız önerilen mekanlar arasında yer almaktadır.

Kendinize Karaburun tarihi yerler rotası oluşturmak için bölgede yer alan köyleri ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Saip Köyü, bu bağlamda ilk ziyaret edeceğiniz noktalardan bir tanesi olabilir. Karaburun merkezine 3 kilometrelik bir mesafede bulunan Saip Köyü, taş evleri ve tarihi köy meydanını andıran merkezi ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Yüksek bir noktada yer alan köy, muhteşem bir manzaraya da sahiptir. Geçmiş dönemlerde Müslümanlar ve Rumların ortaklaşa yaşadıkları bir köy olan Saip Köyü içerisinde pek çok sayıda tarihi ev ve cami yer almaktadır.

Saip’in aşağı köy mahalle bölgesinde ise ortaklaşa şarap yapmak için inşa edilen taş yapıyı ziyaret edebilir, dilerseniz Saip’in plajında mükemmel bir deniz keyfi yapabilirsiniz. Saip Köyü tarihi yapıları ve Karaburun doğal güzellikleri açısından bu bağlamda size çifte keyif sunacaktır.

Sarpıncık Deniz Feneri, Karaburun tarihi yerler listenize eklemeniz önerilen bir diğer mekan olarak karşınıza çıkacaktır. İzmir Karaburun’da gezilecek yerler listesinin önemli bir durağı olan Sarpıncık Deniz Feneri’nin lokasyonu Karaburun’dan millerce öteye ışığını yansıtacak şekilde seçilmiş. 1938 senesinin ocak ayında inşa edilen fener, günümüzde de hala kullanılmaktadır.

97 metre yükseklikte olan Sarpıncık Feneri, ortalama olarak 12 mile kadar görüş olanağı sağlamasının yanı sıra muhteşem manzarası ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Solda kalan Sakız Adası ve sağ tarafında kalan Midilli Adası ile Sarpıncık Feneri, sizlere adeta bir seyir terası keyfi sunacaktır.

Burayı özellikle gün batımı vaktinde ziyaret ederseniz, mükemmel fotoğraflar ve unutulmaz bir manzara anısı eşliğinde evlerinize dönebilirsiniz. Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere bir ufak önerimiz ise, fener çevresinde herhangi bir tesisin olmadığını göz önünde bulundurmaları olacaktır. Sarpıncık Feneri ziyaretiniz öncesinde yanınıza, geziniz esnasında ihtiyacınız olabilecek eşyaları almanız önerilmektedir.

Dilerseniz bu güzel manzara eşliğinde kamp yapabilir dilerseniz de piknik yaparak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Karaburun gezilecek yerler, sizlere hem doğanın ve güneşin keyfini çıkartmayı hem de tarihle iç içe geçebileceğiniz mekanlarda bulunmayı vadediyor. Bu mekanlardan bir tanesi de Sazak Köyü. Bu bölgede yaşayan Rumların, 1923 senesinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadele anlaşmasıyla bölgeden ayrıldığı biliniyor.

Köyden ayrılan Rumların, Sakız Adası’na yerleşmesi ile birlikte boş kalan ile Sazak Köyü, oldukça sakin görüntüsü ile tarihsever turistleri kendisine çekiyor. Karaburun merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkla bulunan köy, geçtiğimiz senelerde ise “kentsel sit alanı” olarak ilan edilmiş durumda.

Karaburun tarihi mekanlar listenize Sazak Köyü’nü eklediğinizde bölgedeki terk edilmiş ve harap durumdaki eski evleri görebilir, köyde bulunan eski şapeli de ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Karaburun’da gezilecek yerler denilince akla ilk olarak bölgenin plajları ve koyları gelmektedir. Karaburun’un ve İzmir’in zihinlerde yaz tatili ile özdeşleşmiş olduğu göz önüne alındığında ise bu gayet normaldir. Karaburun doğal güzellikleri arasında sayabileceğimiz ilk mekan, Manal Koyu’dur.

Bölgede, 2004 senesinde çıkan yangının ardından pek çok yeşil alanın yol olması ile birlikte yöre halkı ağaçlandırma projesi kapsamında koyun eski haline gelmesi için çalışmalar yapmaktadır. Manal Koyu, eşsiz doğası ile birlikte denizin tadını çıkartmak isteyen turistler tarafından sıklıkla ziyaret etmektedir.

Bu sakin koyu ziyaret ederseniz amatör olta balıkçılarını ve bölgeyi yelkeni ile keşfe çıkanları da görebilirsiniz.

Karaburun gezilecek yerler rotanızdaki bir diğer durak Ayıbalığı Koyu olabilir. Kayalıklarla bezeli olan bu koy dalgasız ve de sakin denizi ile bölge insanlarını ve turistleri kendisine çekmektedir. Koyu ziyarete gittiğinizde 10- 20 metre yüksekliklerden oluşan atlama falezlerine de gidebilirsiniz.

Ayıbalığı Koyu üzerinde en çok ziyaret edilen falezler ise Büyük Ayıbalığı ve Küçük Ayıbalığı olarak karşınıza çıkmaktadır. Adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistleri falezleri kendisine çeken koy, daha sakin bir deniz keyfi yaşamak isteyen misafirlere de kucak açmaktadır.

Koyun havuz denilen kısmında dinlenerek, belediyeye ait şemsiyelerde denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Ayıbalığı Koyu ziyaretiniz esnasında gecelemek ve buranın keyfini biraz daha çıkartmak isterseniz ise bölgedeki konaklama tesislerine bir göz atabilirsiniz.

Karaburun gezilecek yerler rotasında yer alan birbirinden temiz ve huzurlu koylar sadece bunlarla sınırlı değil. Karaburun İskele’de yer alan İncirlikoy Akvaryum Plajı, yerli ve yabancı turistlere pek çok açıdan kolay ulaşım sağlamaktadır.

Berrak denizi ve adeta bir akvaryumu andıran maviliği ile İncirlikoy Akvaryum Plajı’nı ziyaret etmek için ilkbahar sonları ve yaz sezonunu tercih edebilirsiniz. Yine Karaburun doğal güzellikleri listesinde yer alan Bodrum Koyu da, İncirlikoy Akvaryum Plajı gibi kolay ulaşımı ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

Mavi bayrağa sahip olan bu koy; kum ve çakılın birlikte olduğu plajı ile tatilini enfes bir denizde geçirmek isteyen misafirler için en doğru rota olacaktır. Bu mükemmel koyu ziyaret etmek isteyen misafirlere; plaj girişinin çakıllı ve taşlı olduğu bilgisini göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.

Bu bağlamda, bu bölgede denize girebilmek için yanınızda deniz ayakkabısı ya da terlik getirmeniz tavsiye edilmektedir.

Karaburun doğal güzellikleri ve gezilecek yerleri araştırmak istiyorsanız İzmir Karaburun’un doğallığını korumayı başarabilmiş alanlarından bir tanesi olan Karaburun Büyük Ada’yı ziyaret edebilirsiniz. Karaburun merkezden de görülebilen Karaburun Büyük Ada, doğal yaşamın hakim olduğu muhteşem iklimi ile sizleri bekliyor.

Burnunuza gelecek olan kekik kokuları ile birlikte Karaburun Büyük Ada’yı ziyaret etmek isterseniz sahildeki balıkçı teknelerini tercih edebilirsiniz.

İzmir Karaburun’da gezilecek yerler listesi sadece bu sayılanlarla sınırlı değil. Bölgede daha pek çok farklı koy ve köy bulunuyor. Mimoza Koyu, Dolungaz Koyu gibi doğa harikası alanlar da Karaburun doğal güzellikleri arasında misafirlerinin ziyaretlerini bekliyor. Dilerseniz bu bölgeleri görmek için, yörede bulunan tekne turlarına katılabilirsiniz.

Dilerseniz de bu koy serüveniniz için özel araçlar ya da toplu taşımayı kullanarak kendinize bir Karaburun gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz.

Karaburun müzeler açısından da kültür turu yapmak isteyen ziyaretçilerine bir seçenek sunuyor. Karaburun Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evini gezdikten sonra, müzenin bahçesinde yer alan “Çamların Altında Müze Cafe” de ziyaretiniz için sizleri bekliyor.

Karaburun ziyaretlerinizi eğer yakın bölgeden geliyorsanız günübirlik olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Günübirlik gezilerinizde bölgedeki tesislerden gündelik ihtiyaçlarınızı giderebilir, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer Karaburun’a uzak mevkilerden geliyorsanız ya da denizin ve güneşin keyfini doya doya çıkartacağınız bir tatil yaşamak istiyorsanız da bölgedeki pansiyon ve otel seçeneklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

İzmir otelleri incelemek için sitemizden yararlanabilir, tatiliniz için size ve ailenize en uygun tesisi seçerek keyifli bir tatil için ilk adımı şimdiden atabilirsiniz.

Karaburun Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karaburun için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Karaburun için gezilecek en popüler tarihi yerler : Sarpıncık Deniz Feneri, Ayşe Kadın Cami, Karaburun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Karaburun için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Karaburun için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Karaburunun Koyları, Ayıbalığı Koyu, Mimoza Koyu, Karaburun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Karaburun için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Karaburun için gezilecek ücretsiz yerler : Sazak Köyü, Manal Koyu, Seal Beach & Club, Karaburun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Karaburun için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Karaburun için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Sazak Köyü, Manal Koyu, Seal Beach & Club, Karaburun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Karaburun için gezilecek yerler nelerdir?
Karaburun için gezilecek yerler : Sazak Köyü, Manal Koyu, Seal Beach & Club, Karaburun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.