En lezzetli İstanbul yemekleri ve İstanbul neyi meşhur

İstanbul'un Neyi Meşhur

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul tüm ihtişamı ve büyüsüyle sizleri eşsiz bir keşfe çağırıyor…

İstanbul'un Neyi Meşhur

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul tüm ihtişamı ve büyüsüyle sizleri eşsiz bir keşfe çağırıyor…

Tarihi ve sahip olduğu güzellikleriyle her mevsim başka bir masalın yaşandığı İstanbul, her köşesinde, her sokağında ayrı bir tılsımı fısıldar kulağınıza… Yüzyıllar boyu dünyanın merkezi olmuştur; bundan sonra da dünyanın göz bebeği olmaya devam edecek şehirdir o. Onlarca medeniyetin izlerini taşıyan binlerce yıllık tarihi, dünyaca ünlü boğazı, yüzyıllık yalıları, tarihi eserleri, pek çok kültürü bir arada barındıran kozmopolit yapısı, sarayları, camileri, kiliseleri, müzeleri ile İstanbul Asya ve Avrupa’ya uzanan topraklar üzerinde kurulu eşsiz güzellikte bir şehirdir.

İstanbul’un neyi meşhur, İstanbul’da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Ayasofya Müzesi: Bizans döneminde kilise olarak inşa edilen, fetihten sonra camiye dönüştürülen, 1935 yılından bu yana ise müze olarak ziyarete açık olan Ayasofya Müzesi İstanbul’un simgesidir. Her yıl binlerce turistin dünyanın dört bir yanından gelerek ziyaret ettiği bu muhteşem yapıyı mutlaka görün.

Sultanahmet Camii: Mavi Camii olarak da bilinen Sultanahmet Camii Osmanlı döneminin en önemli yapılarından biridir. 20 bini aşkın çini ile bezenmiş olması ve eşsiz mimarisi ile bu yapı İstanbul’un en ünlü mekanlarından biridir.

Galata Kulesi: İstanbul’un sembollerinden olan Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biridir. Bizans döneminde inşa edilen kule İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Galata’da, Galata Meydanı’nda yer almaktadır.

Kız Kulesi: 2500 yıllık tarihi ile İstanbul tarihinin en eski tanıklarından olan Kız Kulesi Boğaziçi’nin incisidir. İstanbul denince akla gelen ilk görüntülerden olan Kız Kulesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

İstiklal Caddesi: Yalnızca İstanbul’un değil; ülkemizin de en ünlü ve kalabalık caddesi olan İstiklal Caddesi Beyoğlu’nda yer almaktadır. Mağaza, cafe, bar ve restoranların yer aldığı İstiklal Caddesi İstanbul’un simgelerindendir.

İstanbul mutfağı yüzyılların getirdiği bir kültür birikimi ile oluşmuş çok renkli ve zengin bir mutfaktır. Temel olarak Osmanlı mutfağından beslenen İstanbul mutfağı aynı zamanda Yahudi, Ermeni ve Rum kültürlerinden de oldukça etkilenmiştir. Dünyanın önde gelen mutfaklarından olan İstanbul mutfağı doğu-batı sentezinin en güzel örneklerinden biridir.

İstanbul mutfağı koyun, kuzu ve dana etiyle yapılan yemeklerin ağırlıkta olduğu bir mutfaktır. Bunların yanı sıra bulgur ve pirinç pilavı, zeytinyağlı yemekler ve börek çeşitleri de ana yemek yanında servis edilir. Hünkar tarhana çorbası, kefal pilakisi, palamut köftesi, topik,

İstanbul pilavı, erik soslu kabak, lüfer pilavı, papaz yahnisi gibi yemekler ise azınlıkların İstanbul mutfağına kattıkları lezzetlerden en ünlüleridir.

Osmanlı kültüründen esinlenen klasik İstanbul mutfağının yanı sıra Ortaköy’ün kumpiri, Eminönü’nün balık ekmeği, Kanlıca’nın yoğurdu, Beyoğlu’nun ıslak hamburgeri, kokoreçi ve profiterolü, Sarıyer’in böreği, Sultanahmet’in köftesi, Tophane’nin nargilesi, Çengelköy’ün salatalığı, Vefa’nın bozası İstanbul’un en ünlü lezzetlerindendir.

7 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
7
Harika bir şehir

-

7
Çok trafiği var

-

7
Mükemmel bir tatildi

-

7
istanbul kız kulesi

-

7
Furkan DEMİRKOL tarafından...

-

7
misafır tarafından...

-

7
gülnihal dalkılıç tarafından...

-