Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İnkaya Asırlık Çınarı
İnkaya Asırlık Çınarı - Görsel 1
İnkaya Asırlık Çınarı - Görsel 2
İnkaya Asırlık Çınarı - Görsel 3
İnkaya Asırlık Çınarı - Görsel 4
6 Fotoğraf
2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İnkaya Asırlık Çınarı Hakkında

İnkaya Çınarı, Bursa’ da Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya mahallesinde neredeyse Osmanlı ile yaşıttır. 600 yıllık bir geçişe sahip olan İnkaya Çınarı. Adını Osmanlı Devleti’ nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’ nden almıştır. Osmanlı’ nın neredeyse tüm dönemine şahitlik eden asırlık çınarın çapı 3 metre, yüksekliği 35 metredir.

Asırlık İnkaya Çınarı Türkiye’ nin en yaşlı ağaçlarından biri olup dünya çapında da bir üne sahiptir. 13 ana kolu, 9, 2 metrelik çevresi bulunan dev çınarın dallarının kalınlığı ise 3-4 metre olup neredeyse normal bir ağaç gövdesi kadardır.

İnkaya Çınarı; Bursa’ nın bir simgesi haline gelmiş olup Bursa’ yı ziyarete gelenlerin görmeye mutlaka geldiği bir yerdir. Şehrin yoğunluğundan ve stresli yaşamından uzaklaşıp nefes almak, dinlenmek adına bire bir olan bu tarihi çınarın altında; mangal restoranı, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Gidenlere özellikle tavsiyemiz ise; ballı meyve salatası yemeleridir. Ayrıca kahvaltısı da oldukça leziz ve organik ürünlerden oluşmaktadır. Köylü kadınların bahçelerinde yetiştirdiği organik sebze ve meyveleri, yaptığı el işi eşyaları burada satmaları sebebiyle çınar, köy halkının geçim kaynağından biridir. Bursa.

için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
İnkaya Asırlık Çınarı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?