İlkadım Gezilecek Yerler

Samsun’un kalbi olarak nitelendirilen İlkadım ilçesi, şehre geldiğinizde en az bir gününüzü ayırmanız gereken bir yer…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
İlkadım Gezilecek Yerler

Toplam 6 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

İlkadım Tarihi Mekanlar

Samsun'un kalbi olarak nitelendirilen İlkadım ilçesi, şehre geldiğinizde en az bir gününüzü ayırmanız gereken bir yer…
Samsun'un en kalabalık ilçesi olan İlkadım, şehirde mutlaka uğramanız gereken bir yer. Zira İlkadım'da gezilip görülmesi gereken birkaç yer var ve bu yerler Milli Mücadele tarihimiz açısından büyük bir önem teşkil ediyor. İlkadım'ı keşfetmeye başlamadan önce, sizler için hazırladığımız İlkadım gezilecek yerler listemize göz atmayı ihmal etmeyin deriz.

İlk Adım Anıtı: 1981-1982 yılları arasında Heykeltıraş Hakkı Atamalı'nın eseri olan İlk Adım Anıtı, Atatürk'ün doğumunun 100. yılı şerefine yaptırılmış. Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a ilk ayak basışlarını simgeleyen İlk Adım Anıtı, Samsun Cumhuriyet Meydanı'na 200 metre mesafede, Büyük Samsun Oteli'nin hemen yanında bulunuyor.

Samsun Kent Müzesi: 12 Şubat 2013 tarihinde ziyarete açılan Samsun Kent Müzesi, İlkadım'da gezilmesi gereken önemli noktalardan biri. Samsun Kent Müzesinde; şehrin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgiler ve eserler sergileniyor.

Samsun Cumhuriyet Meydanı: İlkadım'ın en işlek noktasında bulunan Samsun Cumhuriyet Meydanı, ilçenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Meydanın etrafında Samsun İl Özel İdaresi, birçok iş hanı, banka ve Bulvar AVM bulunuyor. Ayrıca SamRay'ın duraklarından biri Cumhuriyet Meydanı. Samsun Cumhuriyet Meydanı'nın güneybatısına 220 metre mesafedeki Atatürk Anıtı da görülmeye değer.

Mecidiye Çarşısı: Taksim'in İstiklal Caddesi ne ise, Mecidiye Çarşısı da İlkadım için o. Çeşitli giysi ve hediyelik eşya dükkanlarından kafe ve restoranlara kadar aklınıza gelebilecek her şeyi Mecidiye Çarşısı'nda bulabilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Samsun Kent Müzesi
Samsun Kent Müzesi
İlkadım / Samsun
Türkiye
İnanılmaz güzellikte bir yer

-

2 defa ziyaret ettim Samsun Kent Müzesi'ni, inanılmaz güzellikte bir yer. Muazzam! Hiç abartmıyorum, Samsun'u ve tarihi çok iyi yansıtılmış. 2 saatten önce bitmiyor. Aceleyle bir bakıp çıkacağım denen bir yer değil. Tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)