Hora Feneri

  • Tekirdağ / Şarköy

Hora Feneri

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine 20 km mesafede yer alan Hora Feneri, 1861 yılında Fransız müteahhitler tarafından yapılmıştır. Fenerin yapımında Osmanlı döneminin sultanı olan Abdülmecit tarafından Fransa'dan özel olarak getirtilmiş malzemeler kullanılmıştır. Geceleri Marmara Denizi'nden geçen gemilere yol gösteren bu fener, deniz seviyesinden 50 metre yüksekliğe inşa edilmiş olup kendi yüksekliği ise 20 – 25 metreyi bulmaktadır. Yapıda önceleri ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılsa da sonraları bin wattlık elektrik lambası ile görevine devam etmiştir.

Hora Feneri'nin konumu, muhteşem manzarası ve tarihi duruşu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bölgede güzellik katan ve görülmeye değer önemli yapılardan biri olmasının yanı sıra İstanbul gibi bir metropole de yakın olması fenerin sık sık ziyaretçi ağırlamasında etkili olmuştur. Uzun yıllardır hatta 1861 yılından beri tek bir aile tarafından çalıştırılan Hora Feneri ne yazık ki bugün Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'nce ziyarete kapatılmıştır. Ancak siz de günün birinde yolunuz Şarköy'e düşerse fenerin manzarasının keyfini çıkarmak için dahi olsa burayı seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Tavsiye ederim
10

-

Bence güzel ve manzarası harika bir yer. Bence herkes gidip güneşin batışını sevdiğiyle baş başa izlesin. Tavsiye ederim.

2
Hiçbir özelliği olmayan bir yer
2

-

Resme aldanıp gittim. Ne manzara ne güzellik, hiçbir özelliği olmayan bir yer.