Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Hora Feneri
Hora Feneri - Görsel 1
Hora Feneri - Görsel 2
Hora Feneri - Görsel 3
Hora Feneri - Görsel 4
5 Fotoğraf
3/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Hora Feneri Hakkında

Tekirdağ’ ın Şarköy ilçesine 20 km mesafede yer alan Hora Feneri, 1861 yılında Fransız müteahhitler tarafından yapılmıştır. Fenerin yapımında Osmanlı döneminin sultanı olan Abdülmecit tarafından Fransa’ dan özel olarak getirtilmiş malzemeler kullanılmıştır.

Geceleri Marmara Denizi’ nden geçen gemilere yol gösteren bu fener, deniz seviyesinden 50 metre yüksekliğe inşa edilmiş olup kendi yüksekliği ise 20 – 25 metreyi bulmaktadır. Yapıda önceleri ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılsa da sonraları bin wattlık elektrik lambası ile görevine devam etmiştir.

Hora Feneri’ nin konumu, muhteşem manzarası ve tarihi duruşu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bölgede güzellik katan ve görülmeye değer önemli yapılardan biri olmasının yanı sıra İstanbul gibi bir metropole de yakın olması fenerin sık sık ziyaretçi ağırlamasında etkili olmuştur.

Uzun yıllardır hatta 1861 yılından beri tek bir aile tarafından çalıştırılan Hora Feneri ne yazık ki bugün Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ nce ziyarete kapatılmıştır. Ancak siz de günün birinde yolunuz Şarköy’ e düşerse fenerin manzarasının keyfini çıkarmak için dahi olsa burayı seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Hora Feneri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?