Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler
Yerleşkeler

Şarköy Gezilecek Yerler

Şarköy civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İğdebağlar

İğdebağlar

Ücretsiz
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Tekirdağ
Eriklice

Eriklice

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.7/5 Çok İyi
(3.7 yorum)
Tekirdağ
Hoşköy

Hoşköy

Ücretsiz
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Tekirdağ
Uçmakdere

Uçmakdere

Ücretsiz
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Tekirdağ
Hora Feneri

Hora Feneri

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 yorum)
Tekirdağ

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Şarköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Tarihsel çizelgede bakıldığında tarihin eski dönemlerinden beri gözlemleyebileceğimiz bir yer olan Tekirdağ Şarköy çevresi gezilecek yerler ile dolu bir şekilde karşımıza çıkıyor. Şarköy tarihi mekanlar ve kalıntıları arasında antik dönemlerden Bizans ve Roma dönemlerine kadar uzanan bazı değerlere de rastlıyoruz.

Bu bağlamda düşünüldüğünde, Şarköy ilçesi içerisinde bulunan pek çok köy ve yerleşke de karşımıza tarihin dokusunu sindirmiş bir şekilde çıkıyor. Uçmakdere, Hora Feneri, İğdebağlar, Eriklice, Cami-i Kebir, Hoşköy gibi pek çok yer Şarköy’de gezilecek yerler arasında hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip mekanlar olarak turistler tarafından tercih ediliyor.

Uçmakdere: Şarköy merkezine yaklaşık 30 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Uçmakdere, eski bir Rum yerleşkesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeyi tercih eden ziyaretçiler kamp ya da yamaç paraşütü gibi aktiviteleri de gerçekleştiriyor.

Senenin çeşitli dönemlerinde gerçekleştirilen yamaç paraşütü şenlikleri de bu bağlamda adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistleri de kendisine çekiyor. Bununla birlikte yeşillikler içerisindeki doğası ile Uçmakdere, sahip olduğu üzüm bağları ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerine huzurlu ve dingin bir gün vadediyor.

Uçmakdere’yi Şarköy gezilecek yerler listeniz içerisine eklemeniz durumunda bölgede bulunan anıt ağaçları da görmenizi tavsiye ediyoruz.

İğdebağlar: Şarköy’de gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer yerleşke ise İğdebağlar oluyor. Araplı olarak da bilinen bu köy, ilçe merkez bölgesine yaklaşık olarak 5 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Şarköy gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi önerdiğimiz İğdebağlar’ı ziyaret ettiğinizde bölgede yetişen lezzetli üzüm ve zeytinleri tadabilir, burada bulunan Rum göçmenlerinin evlerini görebilirsiniz.

Şarköy Çarşısı: Şarköy, yöresine has lezzetler ve ürünler ile de ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Şarköy’ü ziyaret ettiğinizde bölgenin bahçe ve bağlarında yetişen zeytin ve üzümleri tadabilir, bu lezzetli üzümlerden elde edilen şarapları, zeytinlerden doğal yollarla üretilen zeytinyağı ve çevre ürünlerini deneyebilirsiniz.

Şarköy Çarşısı, Şarköy’e özel bu ürünlerin satın alınmasına olanak sağlayan yapısı ile Şarköy gezilecek yerler listelerini keşfe çıkan turistler tarafından da mutlaka ziyaret ediliyor.

Çarşıda saydığımız bu lezzetlerin yanı sıra laklör böreği ve de peynir helvası gibi yöre halkı tarafından sıklıkla tüketilen lezzetleri de tadıp sevdiklerinize hediye etmek üzere yanınıza alabilirsiniz.

Oldukça canlı bir yapıya sahip olan bu çarşı içerisindeki yerel dondurmacılar, pilavcılar, kafeler ve publarda soluklanarak Şarköy geziniz esnasında ufak bir lezzet molası da verebilirsiniz.

Eriklice: Şarköy doğal güzellikleri arasında da önemli bir yere sahip olan Eriklice yerleşkesi, aynı zamanda köklü bir tarih ve kültüre de sahip olarak karşımıza çıkıyor. Günümüze dek uzanan anlatılara göre Zeus’un oğlu olan Herakles’in burada yaşadığına inanılıyor.

Şarköy merkez bölgesine yaklaşık 7 kilometrelik bir mesafede bulunan Eriklice köyünü merkezden kalkan minibüsler ya da özel araçlar yardımı ile ziyaret edebilirsiniz.

Kartaltepe Tabiat Parkı: Şarköy çevresi gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan Kartaltepe Tabiat Parkı, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Kartaltepe Tabiat Parkı, Şarköy ilçe merkezine yaklaşık olarak 40 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

250 hektarlık bir alan kaplayan bu park, Şarköy doğal güzellikleri arayışında olan misafirlerine orman ve deniz manzaralarının karışımı ile istedikleri her şeyi sunuyor. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapabilir, yeşillikler ve manzara içerisinde keyifli yürüyüşler de gerçekleştirebilirsiniz.

Kartaltepe Tabiat Parkı, bunlara ek olarak bölgedeki teleferikle bir gezi yapmak ya da yamaç paraşütü etkinliğine katılmak için de çeşitli olanaklara sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Gaziköy: Şarköy çevresi gezilecek yerler içerisinde bulunan Gaziköy, Şarköy’e 23 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Gaziköy, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Burada göze çarpan ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret listesine eklenen iki eser ise çeşme ile Koca çeşme yazıtları olarak biliniyor.

Bununla birlikte hemen her adımınızda tarihi bir esintiye rastlayacağınız Gaziköy, “Tarihin Başkenti” ünvanı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu bağlamda Gaziköy mahallesinin tamamı karşımıza bir sit alanı olarak da çıkıyor. Gaziköy ziyaretiniz esnasında tam köy meydanında sizleri karşılayan ulu çınar ise, bu tarihi dokuyu doğruluyor.

Eğer siz de tarihin kokusunu içinize çekebileceğiniz bir mekan arayışında iseniz Gaziköy’ü, Şarköy gezilecek yerler listeniz içerisine almanızı öneriyoruz.

Cami-i Kebir: 1939 senesinde inşa edilen Cami-i Kebir ya da bilinen diğer ismi ile Kebir Camii, Şarköy’ün öne çıkan tarihi mekanları arasında yer alıyor. Bodrum katı ve üzerine inşa edilen bir kattan oluşan bu caminin içerisindeki ahşap işçiliği dikkatleri üzerine çekiyor.

Ahşaptan yapılan tavandaki ajur sanatı öne çıkarken çinilerle kaplı mihrap ise Kebir Camii ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Şarköy tarihi mekanlar arayışındaki ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği bu mekanı, sizler de ziyaret listeniz içerisine ekleyebilirsiniz.

Genel hatları ile bakıldığında Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi üzüm bağları ve zeytinleri, doğal güzellikleri ve yerel hayatı ile bölgeyi ziyaret eden turistlerin beğenisini kazanıyor. Şarköy gezilecek yerler listenizi oluşturduktan sonra bölgedeki konaklama seçeneklerine göz atmak için sitemizden faydalanabilirsiniz.

Sitemizdeki Şarköy otelleri listesi arasından bütçeniz ve tatil planınız için en uygun tesisi seçerek hep hayalini kurduğunuz Şarköy tatilini bir an önce gerçekleştirebilirsiniz.

Şarköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şarköy için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Şarköy için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Eriklice, Şarköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şarköy için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Şarköy için gezilecek ücretsiz yerler : Uçmakdere, Eriklice, Hora Feneri, Şarköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şarköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Şarköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Uçmakdere, Eriklice, Hora Feneri, Şarköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şarköy için gezilecek yerler nelerdir?
Şarköy için gezilecek yerler : Uçmakdere, Eriklice, Hora Feneri, Şarköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.