Harbiye Gezilecek Yerler

İstanbul’un eski semtlerinden biri olan Harbiye’de geçmişi günümüze taşıyan tarihi yapılar yer almaktadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Harbiye Tarihi Mekanlar

İstanbul'un eski semtlerinden biri olan Harbiye'de geçmişi günümüze taşıyan tarihi yapılar yer almaktadır.
İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı bir semt olan Harbiye, Osmanlı döneminin sonlarına doğru kurulan bir mahalledir. Mekteb-i Harbiye'nin kurulması ile birlikte bu semtte yerleşim de artmış, Avrupa yakasında en nezih semtlerden bir olmuştur.

İstanbul'un önemli ve eski tarihi yapılarından bazıları Harbiye semtinde yer almaktadır. Bunlardan en önemli Askeri Müze'dir. Mekteb-i Harbiye binası olarak inşa edilen Askeri Müze, Cumhuriyet'in ilk yıllarında askeri okulun Ankara'ya taşınması ile müzeye dönüştürülmüştür. Çok zengin bir koleksiyona sahip olan Askeri Müze'de 28 salonda toplam 5 bin eser sergilenmektedir.

Harbiye'de görebileceğiniz diğer bir yapı ise İstanbul Radyoevi'dir. 1945 yılında inşa edilen ve açılışı Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından yapılan İstanbul Radyoevi, İstanbul Radyosu'nun stüdyo ihtiyacını karşılamak için yaptırılmıştır.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Harbiye'de görmenizi önerdiğimiz diğer bir yapıdır. İstanbul'un en büyük Açıkhava tiyatrosu olan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu 1947 yılında açılmıştır. Günümüzde pek çok konser, gösteri ve oyuna ev sahipliği yapmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın