Garip Adası

  • İzmir / Dikili / Bademli Köyü

Garip Adası

İzmir'in Dikili ilçesine bağlı çok güzel bir köy var; Bademli Köyü. Bademli Köyü'nün güzellikleri ve el değmemişliği bir kenarda dursun. Zira biz size Bademli'ye geldiğinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir yerden bahsedeceğiz. Bademli Köyü ile Kalem Adası yakınlarında yer alan güzeller güzeli bir ada; Garip Adası. Bademli Limanı'nın tam karşısında yer alan Garip Adası, yaklaşık 358 bin m2'lik bir ada.

Yeryüzünde bir cennet arıyorsanız fazla uzağa gitmenize gerek yok, zira Garip Adası bu tanıma fazlasıyla uyuyor. Ege Bölgesi'nin sahip olduğu tüm özellikleri taşıyan Garip Adası, ayak basar basmaz insanın içinde bitmek bilmeyen bir heyecana sebebiyet veriyor. Öyle bir atmosferi var adanın. Yeni bir yer keşfetmenin verdiği mutluluk bir yana, Garip Adası insanda gerçekten bambaşka hisler uyandırıyor.

Birkaç yıl evvel adanın satılığa çıkarıldığına dair haberlerle birlikte önce Yunanlıların, sonrasında ise tüm dünyanın ilgisini çeken Garip Adası'nın, şu anki akıbeti henüz belli değil. Tek temennimiz, umarız ki bu doğal güzellik olduğu gibi korunabilir. Bademli'nin asıl güzelliği Garip Adası'nda sergilenmiş adeta. Adanın eşsiz bir kumsalı ve akvaryum misali bir denizi var. Adanın bir bölümünde, ılıca dediğimiz denizin içinden sıcak su çıkan yerler de bulunuyor.

Bademli'ye ulaştıktan sonra bir balıkçı teknesi ile Garip Adası'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta tekne bulmuşken güzel bir adalar turu da yapabilirsiniz. Garip Adası'na bir hayli yakın olan Kalem Adası da görülmeye değer güzellikte. Konaklama seçeneklerini görmek isterseniz, İzmir otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın