Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Erciyes Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Gereme Harabeleri

"Hiç yorulmadan gidilecek bir yer"

"Yollar çok bozuk"

4.7

Misafir yorumu

3 yorum

Erciyes Dağı

"Kaymayan var mı?"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Erciyes Tarihi Mekanlar

Jeologlar, Erciyes'in tarihini 20 milyon yıl öncesine kadar götürürler.

Yapılan araştırmalara göre, bugünkü dağ ve çevresi, 20 milyon yıl önce, denizle kaplıydı. Zamanla yerkabuğundaki çatlamalar sonucu, deniz çevresindeki kara parçaları oluştu ve çevre göl halini aldı. Bu iş için milyonlarca yıl geçti ve nihayet 15 milyon yıl kadar önce, bu gölde volkanik patlamalar oldu. ''Neojen Dönemi'' adı verilen bu devrede meydana gelen bu patlamalar, gölün ortasında bugünkü Erciyes'ten 400 metre daha yüksek koni şeklinde bir dağın oluşmasına sebep oldu. Tepede bulunan krateri iki baca beslediği için, buradan fışkıran lavların iri parçaları göl içerisinde tortulaşarak yeni bir tabaka; ince toz parçaları ise dağın 100 km. ötesine kadar savrularak buralarda kül yığınları meydana getirdi.

Yukarıda anlatılan durum, bugünkü Kayseri'nin çevresinde bulunan taş ocaklarının teşekkülüne ve Göreme çevresindeki peri bacalarının oluşmasına ve özellikle de bimis dediğimiz krater küllerinin çevrede büyük kütleler halinde bulunmasına sebep oldu.

Tomarza ve Develi bölgesindeki bimis yatakları, Cırgalan, Güzelyurt, Gesi çevresindeki taş ocakları, Ürgüp ve Göreme'deki rüzgârın aşındırarak oluşturduğu peri bacaları, Erciyes Dağı'nın bu dönemde püskürttüğü lav ve küllerin sonucu meydana geldi.

Erciyes dağı, bu ilk oluşumundan sonra, uzun bir sessizlik dönemine girdi. Bu dönemde, çevresindeki gölün suları çekildi ve kara parçası oluşarak bunda da kırılma ve kaymalar meydana geldi.

Dağ, daha sonra yeniden faaliyete geçti. Bunun tarihi de takriben, 2,2 - 5 milyon yıl önceye rastlar. Bu yeni volkanik hareket, Ali Dağı, Yılanlı Dağı, Beşparmak Dağı ve Kara Siöri dağını meydana getirdi. Bu dönemdeki patlamalarda küçük taş parçaları dağın etrafındaki volkanik tepelerin oluşmasını sağladı. Artık çevre, tamamen kara parçasıdır. Sular çekilerek oluşan arazinin tek bekçisi ise Erciyes'tir.

Erciyes Dağı, bu ikinci hareketinden sonra derin bir sessizliğe gömüldü. Bundan takriben bir milyon yıl önceye rastlayan bu dönem, buzul çağıdır. Erciyes'i de kalın bir buzul tabakası kapladı. Bu, arzın buzullaşma dönemi ya da dördüncü zamanın başlangıcıdır. İnsanoğlu da bu dönemde ortaya çıktı.

Erciyes kendisini, insanoğluna, buzlarla kaplanmış bir halde takdim etti. Bugün o dönemden kalma buz parçalarının yükseklerdeki iki bazat yatağında bulunduğu ifade edilir. Yer kabuğunun oluşumu üzerinde araştırma yapan uzmanlar, Erciyes dağının meydana gelişini böylece anlatırken, onun üçüncü defa ateş püskürttüğü ve bunun da oldukça yeni olduğunu söylerler.

Artık ''Sönmüş bir Volkan'' ya da ''İhtiyar bir yanardağ'' olarak adlandırılan Erciyes, ilk harekete geçtiği dönemin izlerini tamamen kaybetmiştir. İlk bacalar, şimdiki iki büyük zirvenin bulunduğu yerde kaybolmuş ve dağ, bugünkü şeklini üçüncü ve son faaliyet döneminde almıştır. Dağın, ilk oluşumundaki yüksekliğinden de takriben 400 metre kaybettiği sanılmaktadır. Bu durumun, dağın tek bir volkan yerine, çeşitli volkanlardan meydana gelen bir ''volkanlar topluluğu'' oluşundan kaynaklandığına ayrıca işaret edilmektedir.

Günümüzde, heybetine rağmen cazip görünüşü, büyüleyici silueti Kayseri'yi kucaklayan ihtişamı, onu tabiattan çok, Kayseri'nin vazgeçilmez tek sembolü haline getirmektedir. Üzerine yazılan sayısız şiir de bunun en güzel göstergesidir. Uzmanlar, son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerindeki yanardağlarda görülen volkan püskürtmelerinden hareket ederek, Erciyes dağı için de öyle bir durumun söz konusu olup olmayacağı sorusuna, ''Çok uzak, hatta çok zayıf bir ihtimal'' diye cevap veriyorlar. Uzmanlar, bir yanardağın harekete geçmeden önce belirtilerinin görüleceğini ifade ederek, ''Sismografik araştırmalar, Erciyes'te böyle bir şeyin olmayacağını ortaya koyuyor. Çünkü çevrede ne yer sarsıntısı oldu, ne de dağda buhar ya da duman izleri görüldü. Bir dağın yeniden faaliyete geçebilmesi için bunların olması gerekir'' diyor ve ilave ediyorlar: ''Jeolojik araştırmalar, Erciyes'in tamamen sönmüş bir dağ olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır."

4 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
4
8
Gereme Harabeleri
Gereme Harabeleri
Erciyes / Kayseri
Türkiye
Hiç yorulmadan gidilecek bir yer

-

Gittiğiniz yerde tarih arıyorsanız, tarihe merakınız varsa, gidin. Hiç yorulmadan gidecek bir yer arıyorsanız gitmeyin. Bazı değerleri görmek emek ister feragat ister.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Erciyes Dağı
Erciyes Dağı
Erciyes / Kayseri
Türkiye
Kaymayan var mı?

-

Erciyes Dağı'nda kaymayan var mı?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
2
Gereme Harabeleri
Gereme Harabeleri
Erciyes / Kayseri
Türkiye
Yollar çok bozuk

-

Sakın gitmeyin. Yollar çok bozuk. Gittiğinize değmez. Pişman olursunuz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
4
Gereme Harabeleri
Gereme Harabeleri
Erciyes / Kayseri
Türkiye
Bulması oldukça zor

-

Erciyes'ten Develi'ye inerken sağ tarafta levhası var. Bulması oldukça zor bir yer ve gittiğinize değmez diyebilirim...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)