Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Erciyes Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

"Yollar çok bozuk"

"Bulması oldukça zor"

3.0

Misafir yorumu

2 yorum

"Kaymayan var mı?"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Erciyes Gezilecek Yerler

Jeologlar, Erciyes'in tarihini 20 milyon yıl öncesine kadar götürürler.

Yapılan araştırmalara göre, bugünkü dağ ve çevresi, 20 milyon yıl önce, denizle kaplıydı. Zamanla yerkabuğundaki çatlamalar sonucu, deniz çevresindeki kara parçaları oluştu ve çevre göl halini aldı. Bu iş için milyonlarca yıl geçti ve nihayet 15 milyon yıl kadar önce, bu gölde volkanik patlamalar oldu. ''Neojen Dönemi'' adı verilen bu devrede meydana gelen bu patlamalar, gölün ortasında bugünkü Erciyes'ten 400 metre daha yüksek koni şeklinde bir dağın oluşmasına sebep oldu. Tepede bulunan krateri iki baca beslediği için, buradan fışkıran lavların iri parçaları göl içerisinde tortulaşarak yeni bir tabaka; ince toz parçaları ise dağın 100 km. ötesine kadar savrularak buralarda kül yığınları meydana getirdi.

Yukarıda anlatılan durum, bugünkü Kayseri'nin çevresinde bulunan taş ocaklarının teşekkülüne ve Göreme çevresindeki peri bacalarının oluşmasına ve özellikle de bimis dediğimiz krater küllerinin çevrede büyük kütleler halinde bulunmasına sebep oldu.

Tomarza ve Develi bölgesindeki bimis yatakları, Cırgalan, Güzelyurt, Gesi çevresindeki taş ocakları, Ürgüp ve Göreme'deki rüzgârın aşındırarak oluşturduğu peri bacaları, Erciyes Dağı'nın bu dönemde püskürttüğü lav ve küllerin sonucu meydana geldi.

Erciyes dağı, bu ilk oluşumundan sonra, uzun bir sessizlik dönemine girdi. Bu dönemde, çevresindeki gölün suları çekildi ve kara parçası oluşarak bunda da kırılma ve kaymalar meydana geldi.

Dağ, daha sonra yeniden faaliyete geçti. Bunun tarihi de takriben, 2,2 - 5 milyon yıl önceye rastlar. Bu yeni volkanik hareket, Ali Dağı, Yılanlı Dağı, Beşparmak Dağı ve Kara Siöri dağını meydana getirdi. Bu dönemdeki patlamalarda küçük taş parçaları dağın etrafındaki volkanik tepelerin oluşmasını sağladı. Artık çevre, tamamen kara parçasıdır. Sular çekilerek oluşan arazinin tek bekçisi ise Erciyes'tir.

Erciyes Dağı, bu ikinci hareketinden sonra derin bir sessizliğe gömüldü. Bundan takriben bir milyon yıl önceye rastlayan bu dönem, buzul çağıdır. Erciyes'i de kalın bir buzul tabakası kapladı. Bu, arzın buzullaşma dönemi ya da dördüncü zamanın başlangıcıdır. İnsanoğlu da bu dönemde ortaya çıktı.

Erciyes kendisini, insanoğluna, buzlarla kaplanmış bir halde takdim etti. Bugün o dönemden kalma buz parçalarının yükseklerdeki iki bazat yatağında bulunduğu ifade edilir. Yer kabuğunun oluşumu üzerinde araştırma yapan uzmanlar, Erciyes dağının meydana gelişini böylece anlatırken, onun üçüncü defa ateş püskürttüğü ve bunun da oldukça yeni olduğunu söylerler.

Artık ''Sönmüş bir Volkan'' ya da ''İhtiyar bir yanardağ'' olarak adlandırılan Erciyes, ilk harekete geçtiği dönemin izlerini tamamen kaybetmiştir. İlk bacalar, şimdiki iki büyük zirvenin bulunduğu yerde kaybolmuş ve dağ, bugünkü şeklini üçüncü ve son faaliyet döneminde almıştır. Dağın, ilk oluşumundaki yüksekliğinden de takriben 400 metre kaybettiği sanılmaktadır. Bu durumun, dağın tek bir volkan yerine, çeşitli volkanlardan meydana gelen bir ''volkanlar topluluğu'' oluşundan kaynaklandığına ayrıca işaret edilmektedir.

Günümüzde, heybetine rağmen cazip görünüşü, büyüleyici silueti Kayseri'yi kucaklayan ihtişamı, onu tabiattan çok, Kayseri'nin vazgeçilmez tek sembolü haline getirmektedir. Üzerine yazılan sayısız şiir de bunun en güzel göstergesidir. Uzmanlar, son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerindeki yanardağlarda görülen volkan püskürtmelerinden hareket ederek, Erciyes dağı için de öyle bir durumun söz konusu olup olmayacağı sorusuna, ''Çok uzak, hatta çok zayıf bir ihtimal'' diye cevap veriyorlar. Uzmanlar, bir yanardağın harekete geçmeden önce belirtilerinin görüleceğini ifade ederek, ''Sismografik araştırmalar, Erciyes'te böyle bir şeyin olmayacağını ortaya koyuyor. Çünkü çevrede ne yer sarsıntısı oldu, ne de dağda buhar ya da duman izleri görüldü. Bir dağın yeniden faaliyete geçebilmesi için bunların olması gerekir'' diyor ve ilave ediyorlar: ''Jeolojik araştırmalar, Erciyes'in tamamen sönmüş bir dağ olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır."

Erciyes gezilecek yer tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Ace Otel Erciyes
Ace Otel Erciyes

-

Yemekleri bir harika

Tam bir aile sıcaklığı, personel güler yüzlü. En başta yemekleri bir harika. Piste sıfır. Çok lüks olmamasına rağmen temiz, düzenli, fazla kalabalık olmayan, en önemlisi bizlere farklı olduklarını hissettirdiler. Güzel bir tatil anısı oldu, bütün ekibe çok teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Grand Eras Hotel Erciyes
Grand Eras Hotel Erciyes

-

Kaliteli ve prestijli

Erciyes'in en güzel, kaliteli ve prestijli oteli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Lago
Mirada Del Lago

-

Bölgenin en iyi oteli

Bence bölgenin en iyi oteli, temiz, düzenli, lüks, personeli ilgili ve güler yüzlü. ;) Yemekler lezzetli, interneti her yerde kullanabiliyorsunuz, ama benim takıldığım tek konu resepsiyonda ısıtmalı havuzumuz var dendi. Otele giriş yapıp havuzu kullanalım diye indiğimizde ısıtma sisteminin çalışmadığını öğrendik. Eksik bilgi verildi, ama birkaç aksiliğe rağmen şiddetle kalmanızı tavsiye ederim. ;))

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Lago
Mirada Del Lago

-

Her yönden üstün

Erciyes'teki en iyi otel. Kartalkaya ve Uludağ'daki benzer oteller ile kıyaslandığında hem fiyat hem de hizmet olarak çok daha başarılı. Kayak pistleri kıyaslanmayacak düzeyde daha iyi ve uzun.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Lago
Mirada Del Lago

-

Hizmet kalitesi yüksek

Otel Erciyes'teki en iyi otel. Pistlere servisleri de var. Diğer otellerdeki gibi yürümek zorunda kalmıyorsunuz, arayınca da hemen servis geliyor. Odalarda girişler çok dar. Çalışanlar çok ilgili, güler yüzlü.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Lago
Mirada Del Lago

-

Erciyes'in en iyisi

Erciyes'teki en iyi otel. İçerde tişörtle dolaşıyoruz, sıcacık bir ortam. Kayak merkezine her an servis var. Yemekler ve servis ortanın üzerinde. Yüzme havuzu, sauna ve hamamı çok güzel.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Monte
Mirada Del Monte

-

Çok kaliteli bir otel

Caner arkadaşa çok teşekkür ederim. Kaliteli bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mirada Del Monte
Mirada Del Monte

-

Çok teşekkürler

Spa merkezi çok başarılı. Caner Bey ve çalışanlarına teşekkürler...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)