Dalyan Neyi Meşhur

Doğanın tüm cömertliğini üzerinde toplayan Dalyan, filmlerdeki sahnelere benzeyen bir coğrafyaya sahip. Peki Dalyan'ın neyi meşhur? Buraya gelenler neler yapıyor, neleri yiyip, içiyorlar?

Dalyan Neyi Meşhur

Doğanın tüm cömertliğini üzerinde toplayan Dalyan, filmlerdeki sahnelere benzeyen bir coğrafyaya sahip. Peki Dalyan'ın neyi meşhur? Buraya gelenler neler yapıyor, neleri yiyip, içiyorlar?

Dalyan, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile öne çıkan bir tatil ve turizm bölgesidir. Dalyan kanalının denize ulaşırken kat ettiği yol, sazlıklar tıpkı bir film sahnesi için hazırlanmış gibidir. Bir labirenti andıran kanalın bitiminde dünyaca ünlü İztuzu Plajı yer alır. Bu plaj deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktıkları en özel kumsallardan sadece biridir ve korunması gerekmektedir. Ayrıca bölgenin en eski ve tarihi yerleşim yeri Kaunos Antik Kenti de Dalyan sınırları içerisinde yer alır.

İztuzu Plajı: Doğanın bir lütfu olan 5 km. uzunluğa sahip incecik kumlu bu plaj, Caretta Carettaların yumurtlama bölgelerinden sadece biridir. Kaplumbağa Plajı yabancılar için de Turtle Beach olarak adlandırılan İztuzu dünya çapında birçok ödüle de layık görülmüştür. Plaj boyunca insanların yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların bulunduğu çukurlar düzenli olarak işaretlenmektedir. Plaj ayrıca; 20:00-08:00 insan girişine kapalı olup çevresinde gürültü yapmak, ışık yakmak yasaktır. Plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir merkez de yer almaktadır.

Antik Tuzla: Antik Tuzla eki çağlardan günümüze kadar gelmiştir ve halen tuz üretmektedir. Antik Tuzla hem herkesin gözü önünde hem de değil. Göz önünde olup da kimsenin fark etmedeği Antik Tuzla; İztuzu Plaj İşletmesi'nin hemen arkasında yer alan İztuzu Gölü'nün kenarında durmaktadır. Kışın sular altında kaldığı için görünmeyen tuzla, yazın da gelen herkesin denize doğru yönelmesinden dolayı fark edilmiyordu.

Dalyan Kral Kaya Mezarları: Nehirde tekneyle gezintinizi yaparken dağın içine oyulmuş Likyalılardan kalma Kral Kaya Mezarları tüm görkemiyle Dalyan'da ziyaretçilerini beklemektedir. Dalyan'ın en büyüleyici manzaralarından biri olan kaya mezarı, tapınak şeklinde oyulmuşlar. Burada olmalarının sebebi ise dönemin inancına göre mezarlar ne kadar yüksekte olursa Tanrıya o kadar yakın olurlar. Bu yüzden bölge krallarının ve önemli kişilerinin mezarları kayalara oyulmuştur.

Kaunos Antik Kenti: Dalyan'a çok yakın mesafede Köyceğiz sınırları içinde bulunan antik kentin bir diğer adı da Kbid antik kentidir. Antik dönemin liman kenti olan Kaunos günümüzde baya bir iç kısımda kalmıştır. Kentte 3 km. uzunluğunda sur duvarları, Stoa, agora, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları görülebilmektedir.

Dalyan Kahvaltı Mekanları: Dalyan kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan vardır. Bunlardan yöresel ürünlerin servis edildiği mekanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. İztuzu Plaj yolunda karavan park yeri ve çadır yeri de bulunan Ekin Kır Evi'ni tavsiye edebiliriz. Bu mekan Sülüngür Gölü'nün üzerine kurulmuş olup harika bir hahvaltı servisinde bulunmaktadır. Ayrıca Dalyan'ın girişinde bulunan Okçular Köyü'nde LeyLey Restoran'ı da deneyebilirsiniz. Bu mekanı özel kılan nokta yemeklerinin lezzeti kadar doğanın içinde olması. Bahçesinde leyleklerle, devekuşlarıyla, kazlarla, ördeklerle birlikte kahvaltı yapma keyfini burada yaşayabilirsiniz.

Mavi Yengeç: Mavi yengece; Silifke'de bulunan Göksu Deltası'nın denize dökülen bölümünde ve Dalyan'da yoğun olarak rastlanmaktadır. Büyük boyutları ve kıskaçlarının mavi renge sahip olması ile bilinen bu yengeç türü oldukça lezzetlidir. Tam bir protein kaynağı olan mavi yengecin tadına buradaki restoranlarda bakabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın