Dalyan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer, Dalyan

Dalyan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

8 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Dalyan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer
Doğanın ve tarihin içinde sükunetle kaybolacağın bir tatil arıyorsan gideceğin yerlerden biri Dalyan. Dalyan'da yaşam ve doğa seni çağırıyor. Hani şu belgesel kanallarında deniz ve nehrin birleştiği yerde, kumlukların ve sazlıkların yarattığı labirentin içinde tekne ile hep gezmek istemişsindir ya işte onu Dalyan'da yapabilirsin. Ben sana Dalyan'ı belki anlatmakla, betimlemekle bitiremem ama sen gezmekle ve keşfetmekle bitirebilirsin.
Büyüsüne kapılıp gideceğin, huzur bulacağın, gezmenin ve dinlenmenin tadına varacağın dolu dolu bir Dalyan rehberi aşağıda seni bekliyor;

1 – İztuzu Plajı / Turtle Beach

İztuzu plajıİztuzu Plajı son yıllarda adını sansasyonel bir şekilde duyursa da orası benim için halen Türkiye'nin en güzide yerlerinden. İztuzu, doğayı korumayı yanlış anlayan zihniyetler tarafından yok edilmeden mutlaka görülmesi ve sahip çıkılması gereken bir yer. Yaklaşık olarak 4,5 kilometre sahil uzunluğuna sahip. Deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği yer arasında kalmış ender kumsallardan da biri olan İztuzu'nda doğa, su ve kum bir harika. Buraya, Turtle Beach yani Kaplumbağa Plajı da deniliyor. Böyle denmesinin nedeni ise caretta carettaların yumurtalarını bırakmak için bu sahili tercih etmesi.

2 – Ekincik Koyu

Ekincik KoyuZeytin ve çam ağaçlarının sahilden itibaren her yeri kapladığı Ekincik Köyü ve onun adını taşıyan Ekincik Koyu büyülü bir atmosfere sahip. Türkiye'nin gizli cennetleri arasında yer alan Ekincik Koyu masmavi cam gibi denizi, yemyeşil ormanları ile ziyaretine gelenleri kendine aşık ediyor. Ekincik'e gelmişken civarda bulunan restoranların birinde (şimdilik sadece 4 tane var) taptaze mezelerin, ot çeşitleriyle hazırlanmış zeytinyağlıların, mevsim salatalarının ve deniz ürünlerinin tadına bakmadan sakın bu koyu terk etme derim.

3 – 12 Ada Turu

dalyan12 ada turuHer biri kendi içinde bir saklı cennet desem yanlış olmaz. Tekneyle gidilen bu adaları hem gezebilir hem de gezerken tertemiz denizinde yüzebilirsin. Ayrıca hatırlatayım; burada dalış yapmak da apayrı bir keyif.

4 – Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kent DalyanAntik çağda bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan bir hayli içeride kalmış durumda. Harika bir manzaraya sahip olan Kaunos Antik Kenti'nin tiyatrosuna mutlaka gidip, en üst basamağa kadar çıkmalısın derim. Hatta benim sana tavsiyem gün batımında ya da gün doğumunda burada olman. İnanılmaz bir huzurun ve romantizmin bu manzarada seni beklediğini göreceksin.

5 – Likya Kaya Mezarları / Kaunos Kaya Mezarları

Dalyan Kaya MezarlarıDalyan'da kanalın üst kısmında sıralanan 3 ayrı yerdeki kaya mezarları antik çağlarda nelerin yapılabildiğinin kanıtı adeta. Herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan kaya mezarları, gün ışığında ayrı gece ayrı bir görsel şölen yaşatıyor. Kaya mezarlarının tam karşısında yer alan çay bahçesinde yorgunluk kahveni içerken karşında yer alan manzaraya baktığında ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağına eminim. Dip not: Tekne gezisi esnasında kaya mezarlarının önünden geçerken bol bol selfie de çekebilirsin. :)

6 – Sultaniye Kaplıcaları ve Çamur Banyosu

Sultaniye KaplıcalarıSultaniye Kaplıcaları'nın tarihi Milattan Önce 100'lü yıllara kadar dayanır. Kaunoslular tarafından bulunup kullanılan kaplıcalar sonraki uygarlıklar tarafından genişletilerek kullanılmaya devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Sultaniye'ye Dalyan'dan tekne ile ve kara yoluyla ulaşman mümkün. Yemyeşil ormanlarıyla gittiğinde huzur bulacağın Köyceğiz Gölü, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Dalyan Kanalı'nda çamur banyolarıyla da farklı bir deneyim yaşayabilirsin.

7 – Günlük Dalyan Tekne Turları

Dalyan tekne turlarıHer gün sabah saatlerinde denize açılan ve akşam saatlerine kadar devam eden Dalyan tekne turları ile bölgeyi bir de denizden keşfetmeye ne dersin? Bence kesinlikle ‘Evet' demelisin.

Bonus: Caretta Caretta Hastanesine Gitmeden Oradan Ayrılma

Dalyan caretta carettaCaretta carettaların neslini devam ettirmek için yumurtalarını bıraktığı sahillerden biri de İztuzu Plajı. İztuzu'nda deniz kaplumbağalarına ayrı bir önem veriliyor ve yumurtaların olduğu yerler korunmaya çalışılıyor. Yumurtadan çıkan bebek kaplumbağaların ve yetişkinlerin sağlığı için de sahilin gerisinde tam teşekküllü olmasa da hizmet veren bir caretta caretta hastanesi var. Bu hastaneyi gezmeni öneririm. Belki kaplumbağalara dokunmana izin vermeyecekler ama onlar hakkında ayrıntılı bilgi alarak onların hayatlarına dokunabilirsin. Hastanede denize dalamadığı için avlanamayan ve bu nedenle burada tutulan bir yetişkin caretta da var, gece kabuğunu kırıp hayata merhaba dediği anda denize ulaşamadığı için kuşlara yem olmasın diye korunan yavru da var.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Emeğinize sağlık, sayenizde 9 yıl önce gezip gördüğüm yerleri tekrar görmüş oldum. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Geçtiğimiz yıl bu geziyi yapmıştık, gerçekten görülmesi gereken yerler. Eylül, Ekim hatta Kasım ortasına kadar çok rahat gidilebilir, tatil bitti, mevsim geçti demeyin, şimdi daha güzel, kalabalık değil.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ben Akyaka Gökova'dan buraya sadece köfte yemeye geliyorum. Tabi köfteyi gezide yemeyi çok seviyorum...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Yazınız çok güzel olmuş, ellerinize sağlık.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Harika bir yazı, ilk defa geldim Dalyan'a. Çok yardımcı oldu yazdıklarınız, teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ben Karadenizli olarak Akdeniz'e her zaman hayranım. Suyuna, havasına, her şeyine…

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bundan yıllar önce, arkadaşlarla sabah 4'te elimizde fenerle tırmandık Kaunos'a. Yasaktı. :( Bir ben ayıktım. Herkes içkili. Sinir içinde söylene söylene çıktım. Karanlıkta bir şey anlamadım ama gün doğarken dedim ki bu hayatta iyi ki bunu yapmışım. Manzarayı anlatmaya kelimeler yetmez. Hala iyi ki yapmışım diyorum. Bir daha da yapamam, dönerken arılar basmıştı ortamı. Ne güzeldi gençlik.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Dalyan, Ortaca ve Köyceğiz geçen sene bol bol gezdiğim yerler. Sarıgerme ve İztuzu Plajı'nın bence bu dünyada tek alternatifi yok. Ayrıca Yuvarlak Çay'a da bayıldım. Salıncaktan sallanıp suya atladığımda aman Allah'ım az daha soğuktan kalbim duracak gibi hissettim. Hemen geri çıktım ama o keyfi bir kere alınca insan duramıyor. Bir daha bir daha atladım… Tabi suda çok fazla duramıyorsunuz çok soğuk.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)