Cumalıkızık Köyü Müzesi, Cumalıkızık

Cumalıkızık Köyü Müzesi

  • Bursa / Cumalıkızık

Cumalıkızık Köyü Müzesi

Cumalıkızık Köyü Müzesi, yeşil Bursa'nın en eski yerleşim bölgelerinden biri. Yaklaşık 700 yıllık tarihi geçmişiyle Osmanlı'nın kuruluşundan Cumhuriyet dönemine oradan da günümüze kadar gelebilen bu tarihi köy, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Cumalıkızık Köyü'nde yer alan bu müze Cumalıkızık Köyü Müzesi, ziyaretçilerini tarihin eski sayfalarında nostaljik bir gezintiye çıkararak, bölgenin ve köyün geçmiş yaşamı, örf, adet ve genekleri hakkında bilgilendiriyor. Geçmiş zamanı adeta günümüze taşıyan bu müze. 22 Haziran 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yüzüyle halkın ziyaretine açıldı.

Cumalıkızık Köy Müzesi iki katlı tarihi bir yapıda bulunuyor. Cumalıkızık Köyü Müzesi'nde Cumalıkızık halkının geçmişten gelen yaşam tarzını inceleyerek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müzede sergilenen eserlerle tarihi havayı içinize çekerek o atmosferi de birebir yaşama şansını elde edebilirsiniz.

Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri ve Cumalıkızık otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın