Çemberlitaş bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çemberlitaş Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Çemberlitaş, gezi noktalarına yakınlığıyla, şehrin tarihi yapılarına kolay bir ulaşım imkanı sunuyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Çemberlitaş Tarihi Mekanlar

İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Çemberlitaş, gezi noktalarına yakınlığıyla, şehrin tarihi yapılarına kolay bir ulaşım imkanı sunuyor.

Çemberlitaş gezilecek yerler listenize ilk dahil etmenizi önerdiğimiz nokta, aynı ismi taşıdığı Çemberlitaş Sütunu'dur. Bölgenin adete bir simgesi olan Çemberlitaş Sütunu'nun tarihi M.S. 330 yılına dayanır. Bizans döneminde günümüze kadar gelmiş olan bu yapı, Konstantin'in şerefine dikilmiştir. Fakat ilk yapıldığı zaman ki uzunluğunda değildir.

Çemberlitaş Sütunun'nun ardından Çemberlitaş Hamamı'nı listenize mutlaka dahil etmelisiniz. Mimar Sinan Eserleri arasında bulunan Çemberlitaş Hamamı, 1584 yılında 3. Murat'ın annesi Nur Banu Sultan'ın isteği üzerine yapılmıştır. Hamam aynı zamanda Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı kitabında da geçmektedir. Gününüzün yorgunluğunu Çemberlitaş Hamamı'nda atıp, diğer taraftan tarihin izlerine tanıklık edebilirsiniz.

Çemberlitaş gezi listenizde olmasını önerdiğimiz bir diğer nokta ise; Fatih'in önemli tarihi alanları arasındaki Yılanlı Sütun'dur. Örme Sütun olarak da adlandırılan Yılanlı Sütun, Konstantin tarafından At Meydanı'na getirilmiştir. Sütunun ilk yapıldığı yer Delfi'deki Apollon Tapınağı'dır. Birbirine dolanmış üç yılanın kafası bulunan sütunun bir kafası, kılıçtan geçirilmiştir bir yeniçeri tarafından. Yapılış amacı ise İstanbul'u yılanlardan, böceklerden ve diğer haşerelerden korumaktı. Yılanların kafası zarar görünce tılsımın etkisi azalmış ve şehre yılanlar ve diğer haşereler girmiştir. En azından böyle bir inanış vardır.

Çemberlitaş, Sultanahmet Meydanı'na yürüme mesafesinde olduğu için şehrin önemli tarihi yapıtlarına da oldukça yakındır. Sultanahmet Camii, turistlerin yoğun ilgisini gören ibadet mekanlarından biridir. Tabii Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı da... Listenize bu yerleri dahil ederken Binbirdirek Sarnıcı'nı ve Topkapı Sarayı'nı da eklemeyi de sakın unutmayın. Tüm bu tarihi yapıtlar hafızanızdan hiç çıkmayacak bir gezi olacak sizler için.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın