Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Cebel-i Reis Dağı

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Cebel-i Reis Dağı Hakkında

Mahmutlar Kasabası ile Gözüküçüklü Köyü'nün kuzey sınırını oluşturarak, doğudan batıya doğru bir set şeklinde uzanır Cebel-i Reis Dağı. Orta Akdeniz'de denize en yakın ve yüksek dağ olan Cebel-i Reis Dağı, 1650 metre rakıma sahip. Dağın doğu kısmında 1500 metre yüksekliğinde olan Ladin Tepesi bulunuyor.

Batı tarafında ise Yaylalı Köyü ile Dim Çayı yer alıyor. Dim Vadisi, dağın kuzey tarafında kalıyor. Dağın ilk 100 metresi oldukça geniş bir ormanlık alana sahip ve buraya kadar ulaşım araçla sağlanabiliyor. Ancak bu noktadan sonra dağa tırmanmak oldukça güç. Zira son derece dik bir yapıya sahip Cebel-i Reis Dağı.

İğne yapraklı ağaçların ve fundalıkların yaygın olduğu Cebel-i Reis Dağı'nın 1600. metresinde çok iyi korunmuş bir meşe korusu var. Dağın tüm alanları Dim Yaban Hayatı Koruma Sahası içerisinde yer alıyor. Yani yasal avlanmalar için oldukça önemli bir dağ Cebel-i Reis. Dağın güney eteklerinde meşhur Leartes Antik Kenti bulunuyor.

Zirvede de birkaç bina kalıntısına rastlanıyor. Doğa sporu için oldukça uygun bir yapıya sahip olan Cebel-i Reis Dağı'nı mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Cebel-i Reis Dağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?