Çatı Koyu
Çatı Koyu - Görsel 1
Çatı Koyu - Görsel 2
Çatı Koyu - Görsel 3
Çatı Koyu - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Çatı Koyu Hakkında

Çatı Koyu; Küçük Çatı Koyu ve Büyük Çatı Koyu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Datça Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 45 km. uzaklıktaki Çatı Koyu'nun çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplıdır. Yakın iki koy doğal liman görünümündedir ve hatta rüzgarlı, bozuk havalarda tekneler için güvenilir bir demirleme yeri olarak bilinmektedir.

Özellikle de mavi yolcuk teknelerinin uğrak yerleri arasındadır. Küçük Çatı Koyu Bördübet Limanı'nın güneyinde adından da anlaşılacağı gibi küçücük, şirin bir koydur. Bir el gibi karaya girer. Batı burnunun ön kısmın, karaya bağlı bir kayalık bölümü bulunmaktadır. Koyun her iki yamacı da yüksek tepelerden oluşur.

Yemyeşil maki, çam ağaçları ve güllük ağaçları ile çevrilidir etrafı. Tekneler için koyun uygun barınma yeri batı yönüne doğru kıvrılmış küçük girintisidir. Doğayla iç içe bulunan bu sessiz koyun, küçük bir plajı bulmaktadır.

Büyük Çatı Koyu Büyük Çatı Koyu da tıpkı Küçük Çatı Koyu gibi Börtübet Limanı'nın güneyinde mutlaka görülmesi, kalınması, yaşanılması gereken bir koydur. Koy, parmakları batıya bakmış ayak şeklinde karaya girmiştir. Her havada teknelerin rahatlıkla barınabilecekleri mükemmel bir yer olup tam bir doğa harikasıdır.

Sakin havalarda mükemmel bir yer olan Büyük Çatı Koyu'nda çamlık ve plaj bulunmaktadır. Bu alanda genellikle büyük gulet tekneleri barınırlar ve yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde sayıları oldukça artmaktadır. Büyük Çatı Koyu'nun en güzel, korunaklı yeri, girişin sonlarında, batıya dönen kısımdır.

Yorum / Değerlendirme

Çatı Koyu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?