Bursa Yaşam Kültürü Müzesi
Bursa Yaşam Kültürü Müzesi - Görsel 1
Bursa Yaşam Kültürü Müzesi - Görsel 2
Bursa Yaşam Kültürü Müzesi - Görsel 3
Bursa Yaşam Kültürü Müzesi - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Bursa Yaşam Kültürü Müzesi Hakkında

Köklü bir tarihe sahip olan Bursa bu tarihi değerlerini Bursa Yaşam Kültürü Müzesi’ yle gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. Bursa’ nın geleneksel Türk sivil mimarisinin bir örneği olan şehirde deri tabakhaneleri işleten Haşan Eşref Efendi’ nin ailesi için yaptırmış olduğu 18. yüzyıla ait tarihi konak, müze binası olarak kullanılmaktadır.

Konak sahibi Haşan Eşref Efendi’ nin ölümünden sonra kızı Hacer Hanım’ ın 1986 yılındaki vefatına kadar burada yaşadığı konak aslına sadık kalınarak restore edilmesine karar verilmiştir. Konağın restorasyonu yapılarak Bursa Yaşam kültürü Müzesi olarak Bursa’ ya ait değerlerin yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına Bursa’ ya kazandırılmıştır.

Konağın tüm bölümleri yaşayan müze anlayışı içinde temalarla etkinlik alanları olarak da kullanılmaktadır. Restorasyonu tamamlanan bu üç katlı ahşap tarihi konakta Bursa’ nın; çeyiz geleneğinden sünnet adetlerine, misafir ağırlamadan hacı tehniyelerine kadar şehir halkının yaşam kültürünü yansıtacak birçok konuya yer verilmiştir.

Osmanlı’ nın tarihi başkenti yeşil Bursa’ nın unutulmaya yüz tutmuş olan şehrin geleneksel hayatın ve sosyal - yaşam kültürünün, örf ve adetlerinin canlandırmalarla anlatıldığı Bursa Yaşam Kültürü Müzesi, geleneksel hayatta kullanılan objeler sahnelerle canlandırılarak ziyaretçilerin izlenime sunulmuştur.

Yorum / Değerlendirme

Bursa Yaşam Kültürü Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?