Küplüpınar
Bursa Vakıf Kültürü Müzesi

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi
Bursa Vakıf Kültürü Müzesi - Görsel 1
Bursa Vakıf Kültürü Müzesi - Görsel 2
Bursa Vakıf Kültürü Müzesi - Görsel 3
Bursa Vakıf Kültürü Müzesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi Hakkında

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, Marmara Bölgesi’ nde yer alan köklü tarihi ve turistik noktalarıyla dikkat çeken Bursa’ da yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’ na bir dönem başkentlik yapmış olan Bursa’ nın köklü tarihiyle süre gelen aynı zamanda Osmanlı vakıf kültürünün şekillendirdiği ilk şehir örneği olarak göze çarpmaktadır.

Vakıf kültürü Osmanlı İmparatorluğu’ nun kökleştiği topraklar olan Bursa’ dan tüm yayılmıştır. Vakıflar, Türk-İslam kültürünün bir hayırseverlik göstergesi olarak bilinir. Bu hayırseverlik hiçbir karşılık beklemeden; hanlar, hamamlar, aşevleri, kütüphaneler, hastaneler, okullar, camiler gibi nice abidevi yapılar inşa ettirerek halka adamaktır.

Osmanlıdan günümüze kadar gelen bu eşsiz kültür, ’ Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’ aracılığıyla gelecek tüm kuşaklara aktarılmasında büyük rol oynamaktadır. İnsanın manevi duygularını yükselten bu eşsiz müze tüm ziyaretçilerine; vakıfın ne olduğunu, nasıl geliştiğini ve dünyaya nasıl yayıldığını anlatıyor.

Bu müze sayesinde Türk kültürünün ve medeniyetinin eşsiz miraslarına dair en güzel örneklerin özenle geleceğe taşınacak. Tüm güzelliklerinin yanı sıra müzeleriyle de öncü bir şehir haline gelen Bursa’ nın bu nadide müzesi şehir merkezinde yer alan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ nde (Merinos AKKM) ziyaret edilebilir.

Yorum / Değerlendirme

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?