Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Bursa Koza Han
Bursa Koza Han - Görsel 1
Bursa Koza Han - Görsel 2
Bursa Koza Han - Görsel 3
Bursa Koza Han - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bursa Koza Han Hakkında

Bursa Koza Han; Osmanlı'nın tarihi başkenti yeşil Bursa'nın merkezinde, Ulucami'nin hemen solunda yer alan tarihi çarşıdır. Bursa gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bu tarihi han hala ayakta misafirlerini ağırlamaktadır. Handa hizmet veren dükkanların yanı sıra kafe ve restoranlarda mevcuttur. Koza Han, dönemin Osmanlı padişahı 2.

Bayezid tarafından 15 yy. sonlarında (1490 yılında) mimar Abdül ula bin Pulat Şah'a İstanbul'daki hayır yapılarına gelir getirmesi için inşa ettirilmiştir. İnşa edildiği yıllarda ipek böceği kozalarının satıldığı bir yer olan han, Bursa'nın halen yoğun olarak kullanılmakta ve yerli - yabancı turistlerin en çok alışveriş yaptığı yerlerdendir.

Dikdörtgen bir avlunun çevresinde konumlanan 2 katlı hanın duvarları tuğla ve taşla örülmüştür. Bu hanın doğusunda ilk yapıldığı dönemlerde ahırların ve depoların bulunduğu ikinci bir avlulu bölüm mevcuttur. Koza Han'a, Kapalı Çarşı tarafından bir taç kapıyla girilmekte, alt katında kırk beş, üst katta ise elli oda yer almaktadır.

Binanın üzeri tonozla örtülmüştür. Hanın tam orta noktasında yer alan avlunun ortasında taştan yapılmış, altında şadırvan bulunan, sekiz ayak üzerine oturtulmuş bir köşk mescit bulunur.

Gezilecek en önemli ve en etkileyici yerlerden biri olan Koza Han'ı gezdikten sonra; Ağlayan Çınar'ı, Nikaia Antik Kenti'ni, İznik Kalesi'ni, Oylat Şelalesi'ni, Reşat Oyal Parkı'nı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ni, İnegöl Ormanları'nı ve Sansarak Kanyonu'nu gezebilirsiniz.

Tatiliniz sırasında Bursa'nın hem doğal güzelliklerini hem de tarihi mekanlarını görerek farklı ve eğlenceli zamanlar yaşayabilirsiniz. Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Bursa Koza Han
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?