Türkiye'nin En Güzel Bisiklet Yolları, Türkiye

Türkiye'nin En Güzel Bisiklet Yolları

3 Yorum

Gezi Rehberi Yeşim Özbirinci

Türkiye'nin En Güzel Bisiklet Yolları
Yediden yetmişe herkesin keyifle sürdüğü bisiklet, bazıları için bir yaşam biçimi ve vazgeçilmezi. Her ne kadar ülkemizde bisiklet yolları ve kültürü tam oturmamış olsa da hatırı sayılır bisiklet grupları da mevcut. Biliyorum ki bu tarz oluşumlar sayesinde daha çok bisiklet rotaları olacak, daha çok insan bilinçlenecek ve trafikte daha çok dikkat edecekler.

Bisiklet, özellikle şehir içi kullanımda aslında çok önemli bir yere sahip. Hem trafiği azaltması hem de ekolojik bir ulaşım biçimi olması nedeniyle gerçekten hayati bir önem taşıyor. Şehirlerimizde ne kadar çok bisiklet yolu olursa, bisiklet sürenler o kadar çok güvenli seyahat edecektir ve bisiklet süren sayısı da doğru orantıda artacaktır.

Bisiklet Sürmenin Faydaları

bisiklet sürmenin faydalarıTüm kas sistemini aynı anda çalıştıran bisiklet sürmenin faydalarını saymakla bitmiyor. Birçok kişinin derdi olan kiloları vermeye yardımcı olmasının yanında vücut dayanıklılığını da bir hayli artırıyor. Üst vücut kasları için mükemmel bir egzersiz. Tabii bundan faydalanabilmek için düzenli bisiklet sürmek gerekiyor. Herhangi bir şeyden sonuç alabilmek için zaten onu düzenli yapmak lazım. Ayrıca bisiklet sürerken vücudumuz endorfin ve dopamin salgılar. Birçok açıdan hayatımıza yararı olan bisikleti aslında alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

Bisiklet ile Kapadokya Turuna Ne Dersiniz?

kapadokya bisiklet yoluKapadokya'yı bisiklet ile keşfe çıkmak ilginç deneyimler yaşamanızı sağlayabilir. Kapadokya benim için büyülü bir yer. Ne yaparsam yapayım bu bölgeden ayrı keyif alıyorum. Peki, bisiklet ile hangi güzergahı takip etmek gerekir?

Avanos - Çavuşin - Göreme - Uçhisar - Ortahisar - Ürgüp - Mustafapaşa güzergahı öneriliyor. Bu istikametteki patika yolları takip ederek keyifli bir yolculuk yapabilir ve Kapadokya'nın enfes manzaralarının tadını çıkartabilirsiniz. Tüm yol 43 kilometrelik bir mesafe ediyor.

Peki ya İstanbul Kargaşasından Bisiklet ile Kaçmaya?

istanbul bisiklet yoluİstanbul gün geçtikçe daha da karmaşık bir şehir haline geliyor. Buralardaysan belki de en yakınındaki bisikleti kapıp uzaklaşma vaktin geldi. İstanbul - Saray - Güngörmez - Bahçeköy - Kıyıköy - Kışlacık - Panayır İskelesi - Sviriler Köyü - İğneada şeklinde bir rotada ilerleyebilirsiniz. Bu yol için belki de biraz profesyonel bir bisikletçi olmak gerekebilir çünkü parkurun tamamı 245 kilometre.

Yoksa Siz De Mi Dört Mevsim Bisiklet Sürüyorsunuz?

ortaca dalaman bisiklet yoluKöyceğiz - Ortaca - Dalaman bisiklet rotası The ECO Trails adıyla 2018 yılında projelendirilerek hayata geçirildi. Köyceğiz'de beş, Ortaca'da dört ve Dalaman'da beş olmak üzere toplamda 14 güzergaha sahip. Birbirine bağlayan ara bölgeleri de hesaba katarsak rota uzunluğu 700 kilometre ediyor. Hepsini gezmek zor olsa da kısa mesafelerde keyifli yolculuklar yapılabilir. Bu rotanın en güzel yanlarından biri de dört mevsim bisiklet sürmeye uygun olması.

Kazdağları'nın Tadını Bisiklet ile Çıkarmak

kazdağları bisiklet rotasıKazdağları'nın güzelliği üzerine bence çok konuşmaya gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez derler. Birçok açıdan enfes olan bu bölge harika bir bisiklet rotası ile de karşımıza çıkıyor. Assos Antik Kenti'ndeki Behram Kale Köyü'nden başlayan rota Küçükkuyu - Altınoluk - Akçay - Edremit'e vararak Kazdağları'nın eteklerine kadar devam ediyor. Bu enfes rota ise 90 kilometre mesafeye sahip.

Limitlerini Zorlamayı Sevenler Burada Mı?

antalya bisiklet rotasıRafting ve trekking denince akla ilk gelen bölgelerden biri olan Köprülü Kanyon, bisikletseverlerin de en çok tercih ettiği rotalardan biri. Toplam 65 kilometrelik bir mesafeye sahip olan bu rota Beşkonak - Selge - Delisarnıç - Tazı - Boşkonak olarak ilerliyor. Asfalt yolun olduğu bölgeyi biraz tırmanmanız gerekiyor. Anlayacağınız çok kolay bir yol değil.

Karadeniz'i De Turlamayalım Mı?

karadeniz bisiklet rotasıFışkıran yeşilliği ile ziyaretçileri büyüleyen Karadeniz'i bir de bisiklet sürerken görün. Artvin - Trabzon arasını bölümlere ayırarak bisiklet ile geçebilirsiniz. Trabzon/Rize, Rize/Hopa, Hopa/Artvin şeklinde bölümlere ayırarak bisikletçiler yol alıyor. Yağmurlu havalara dikkat edin derim.

Dünyanın En Uzun Bisiklet Yolu Hatay'da

hatay bisiklet yoluDünyanın en uzun tek parça bisiklet yolu 25 kilometre ile Hatay'da (Samandağ - Arsuz sahil yolu) yer alıyor. Yol daha tamamıyla bitmedi. Bu durum ne yazık ki bisikletçileri güvensiz bir yolculuk sürecine sokuyor. Trafik yoğun olduğunda araba sürücüleri bu bisiklet yolunu kullanabiliyorlar.

Bisiklet Sürelim Ama Kolay Da Olsun Diyenler İçin

izmir bisiklet rotasıKolay bir parkur arayanlar için ise İzmir Üçkuyular - Bostanlı - Sasalı Doğal Yaşam Parkı - Seyrek istikameti öneriliyor. Hiç trafiğe girmeden bu bisiklet yolunu 20 kilometre boyunca rahatlıkla sürebiliyorsunuz. Düz bir yol olması ile yeni başlayanlar için ideal bir parkur seçimi olacaktır.

Zorlu ve Maceralı Bir Bisiklet Yolu

kaş bisiklet rotasıHarika bir manzara eşliğinde yolculuk keyfi yaşamak istiyorsanız Kaputaş - Kaş - Demre rotasını kesinlikle bisiklet ile geçmeniz gerekiyor. Toplamda 65 kilometre olan bu parkur, inişler ve çıkışlara sahip. Özellikle Kaş Demre kısmı zorlayıcı olabilir. Yeni başlayanlar için pek uygun olmasa da ilerleyen zamanlardaki hedefleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

O zaman pedalınıza kuvvet!

3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

28 parkur , 1.380 km Tamamı tabelalandırılmış ve dijital platforma aktarılmış DAĞ BİSİKLETİ PARKURLARI ile bisiklet severlerin hizmetindeyiz. ÇAMELİ/ DENİZLİ Çameli Belediyesi

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

çok güzel bir çalışma emeği geçenlere teşekkürler.ancak bizler Antalya Kemer de yaşıyoruz ve bizim burada ki bisiklet parkurumuzda harika müsait bir zamanda ilgilenirseniz sizlere bu konuda yardımcı da olabiliriz.bölgemize yurt dışından her sene mart-mayıs ayları içeresinde gelen bisikletciler bölgemizi, hem tanıma hemde kendileri için ileride katılacakları yarışlar için bir antreman sahası olarak görmektedirler. saygılarımla.....

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Heyecan verici. 4 mevsim dağ bisikleti yapıyorum. Seyahat tercihinde en tepeye doğa severleri buluşmaya çağrı olmuş

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)