Dört Bir Yanı Huzur Dolu: Gökçeada, Türkiye

Dört Bir Yanı Huzur Dolu: Gökçeada

3 Yorum

Gezi Rehberi Bengi Alkaya

Dört Bir Yanı Huzur Dolu: Gökçeada
Şehirli insanın çok bilmediği ama bir kere tadanın da artık eski düzenine geri dönmek istemediği büyüleyici bir havası vardır ada yaşamanın. Orada yaşayan insan da başkadır en ufak bir canlı da… Hatta öyle ki siz henüz yeni ayak bastığınız ada toprağına alışmaya çalışırken o çoktan kucaklamıştır bile sizi. İşte sahip olduğumuz en güzel topraklardan biri olan Gökçeada da bütün bir yıl dört gözle bekler ziyaretçilerini. Bir kere gelenler ise bir daha hiç dönmek istemez.

Adaya Nasıl Ulaşılır?

gökçeada ulaşımGökçeada'ya ulaşım Çanakkale Limanı ile Eceabat-Kabatepe Limanı'nda deniz yolu ile sağlanıyor. Ulaşım için Çanakkale Limanı'ndan deniz otobüslerini, Kabatepe Limanı'ndan ise feribot ya da arabalı vapur seferlerini takip etmeniz gerekiyor. Özellikle yaz aylarında bir hayli yolcu ağırlayan arabalı vapurlar iki saatte bir olacak şekilde Kabatepe Limanı'ndan hareket etmekte ve yolculuk yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Çanakkale Limanı'ndan ise bu süre yaklaşık olarak 1 saati buluyor.

İstanbul üzerinden gelecek yolcular Tekirdağ, Gelibolu ve Eceabat üzerinden Kabatepe Limanı'na ulaşabilirler. Tüm bunların yanı sıra adaya otobüsle ulaşmak isteyenler için İstanbul üzerinden direkt olarak ada merkezine ulaşım sağlayan otobüs firmalarının bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Gökçeada'da Nerede Kalınır?

gökçeada konaklamaGenelinin küçük olduğu konusunda yanılgıya düştüğü Gökçeada'da esasen keşfedilmeyi bekleyen oldukça çok geniş bir alan mevcut. Yani demek istediğimiz aslında ada sandığınızdan çok daha büyük. Bu nedenle konaklayacağınız bölgeyi seçerken ilk yapmanız gereken şey kesinlikle görmek istediğiniz yerleri önceden planlamak. Özellikle kendi aracınızla gitmiyorsanız ada içinde oldukça kısıtlı olan ulaşım araçları nedeniyle ada merkezini tercih etmenizi önerebiliriz. Zaten adanın en hareketli olduğu yer her daim merkez oluyor. Merkezden çok da uzaklaşmadan yalnızca kafa dinlemek isteyenler için ise bizim tavsiyemiz hiç şüphesiz 4 km uzaklıkta yer alan Kaleköy'dür. Merkezden buraya otobüsler ile ulaşım sağlanabiliyor ve konaklama açısından bir hayli seçeneğe sahip. Adada konaklama birimleri genellikle apart daireler ya da yeniden elden geçirilerek pansiyon haline getirilmiş eski Rum evlerinden meydana geliyor.

Memişzade Konak Pansiyon

  Pansiyon
 • Ayvalık Altınova /
 • Beypazarı /
 • Ankara
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Adanın En Güzel Plaj ve Koyları Hangisi?

gökçeada koylarıGökçeada'ya doğru yola koyulduğunuzda kısa bir süreliğine bildiğiniz tüm koyları unutun. Çünkü bakirliğiyle bilinen bu ada gerçekten de bugüne kadar hakkında söylenen tüm övgüleri fazlasıyla hak ediyor. Adada denize girmek için özellikle rüzgar bakımından daha sakin olan yeri yani güney kısımları tercih ediliyor. Bize göre her ne kadar buradaki favori plaj ve koyları belirlemek zor olsa da mutlaka görmeniz gerekenler listesini şu şekilde sıraladık; Gizli Liman, Aydıncık Plajı, Laz Koyu, Yuvalı Plajı, Kuzulimanı Plajı, Marmaros Plajı, ülkemizin ilk ve tek sualtı milli parkı sınırları içerisinde yer alan Mavi Koy ve Yıldızkoy.

Gökçeada'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

gökçeada marmaros şelalesiYaşanmışlıkları, bakir koylara uzanan yolları, insanları, evleri ve doğasıyla adeta masallar diyarını anımsatan Gökçeada'da ruhunuzu dinlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda çok uzun zamandır kendinizi bu kadar iyi hissetmediğinizin farkına varacaksınız. Eğer sonrasında pişman olmak istemiyorsanız buraya gelmişken koylarda uzun uzun güneşlenmenin yanı sıra bu durakları da atlamamanızı tavsiye ederiz. İşte o duraklardan birkaçı;
Marmaros Şelalesi:Aynı isimli bir koya sahip olan bu şelaleye ulaşmak için koya gelmeden hemen önceki taşlık yoldan ortalama yarım saat ya da bir saatlik yürüyüş mesafesiyle ulaşabiliyorsunuz. Gökçeada'da yer alan en güzel doğa harikalarından biri olan şelaleyi ziyaret için ise en uygun zaman hiç şüphesiz su artışı nedeniyle bahar ayları oluyor.
Tepeköy Çınaraltı:Adada koruma altına alınmış 6 adet çınar ağacının en yaşlısının bulunduğu Tepeköy Çınaraltı, keyifli bir piknik alanı. En sıcak günlerde bile bunaltmayan havası ile bu alan aynı zamanda tepede yer alan konumu sayesinde eşsiz bir manzaraya sahip.
gökçeada rum köyleriRum Köyleri:Gökçeada deyince birçoğumuzun aklına adeta kendisiyle bütünleşmiş olan tarihi Rum evleri geliyor. Yüzyılllar boyunca Rum halkına ev sahipliği yapmış olan adanın Kaleköy dışında Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Bademli, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy gibi köyleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.
Gökçeada Tuz GölüYaz aylarında suyun kuruması ile ortaya bembeyaz bir görüntü çıkan Gökçeada Tuz Gölü genellikle ziyaretçiler tarafından şifalı çamuru nedeniyle tercih ediliyor. Gölün çevresinde oluşan kükürtlü çamurun çeşitli kemik ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Göl, Aydıncık ve Kefalos Plajlarının ortasında yer alıyor.

Gökçeada'da Yapmadan Dönme

gökçeada efibademAdaya özgü Efibadem kurabiyesinden yemeden,
Şnorkelle dalış yapmadan,
Doğal ürünlerle donatılmış ada kahvaltısı yapmadan,
Gün batımında yüzmeden,
Rum köylerini görmeden,
Tepeköy Çınaraltı'nda oturmadan,
Zeytinliköy'ü görmeden,
Gizli Liman'da günbatımını izlemeden,
Sakızlı muhallebi yemeden sakın dönme…
3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
/

-

Geçen sene gitmişdim tek kelime ile muhteşem bir doğası var. Ada diyip ufak bir yer sanmayın çevresini bayrağı büyük bir ada. Her tarafta keçi göreceksiniz şaşırmayın, imtiyazlı hayvanlar dokunulmazlıkları var. Denizi anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır, gidip yaşayıp göreceksiniz arkadaş. Birbirininden eşsiz koyları var kumsalları muhteşem, yüzerken ayağınıza bir şeyler dokunabilir korkmayın balık onlar. Hele denizin yanında çamur banyosu yapmak ayrı bir keyif hemen arkasından denize girip temizlemek süper. Yemek içmek uygun tatil yörelerindeki fiyatlar gibi değil. Gece hayatı yok ben en çok bunu sevdim gürültü patırtı yok evinde akşam mis gibi ohhhhh takılıyorsun sakin sakin. Aman diyim odanız kesinlikle klimalı olsun yoksa gece ne yapacağınızı şaşırırsınız uyumak için. Gerçekten hayatınızda bir kez olsun gidip görün derim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

16-17-18 Temmuz 2019 tarihinde Ailem ile Gökçeada'ya gittik. Harika bir yer. Üç gün çok az geldi. Kaldığımız Anemos Hotel harika. Dimitri Adaevi'nde akşam yemeği çok güzeldi. Sevgi Hanım ile sohbet bir başka idi. Tekrar Gökçeada'ya gitmek istiyorum. Tepeköy'de Kızıl Sakal'ın mutfağının gözlemeleri harikaydı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Marmaros plajına gitmek için mutlaka arazi suv tipi araç kullanın yoksa taşlık yollarda arabanızı perte çıkarırsınız. Plaja vardığınızda pek bir şey beklemeyin, kumsal değil tamamen taşlık, etrafında kuş uçmaz kervan geçmez, öyle tesis falan yok. Aşırı rüzgarlı oluyor ve telefon çekmiyor, karşısı Yunan adası olduğu için yurt dışına bağlanıyor. Uçak moduna almayı unutursanız ay sonu gelen faturadan mobil şirketler sorumlu olmaz :) o kadar yol gitmişken Marmaros şelalesine uğramayı unutmayın. Kaleköy de Karadut Bistro Cafe de akşam üzeri canlı müzik ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. İşletmeci Soner bey tam bir beyefendi, uğramadan geçmeyin. Rum köylerinde sakızlı muhallebi yemeyi ve akşamı taverna etkinliklerine de katılmadan geçmeyin. Son olarak güneşin batışı ve doğuşunu net bir şekilde izleyebileceğiniz ve kadehlerinizi tokuşturabileceğiniz İmros Poseidon Restoran da manzara eşliğinde bir akşam yemeği yemeniz tavsiye ederim, tabii yer bulabilirseniz :) önceden rezervasyon şart.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)