Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı Kasabası, Türkiye

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı Kasabası

13 Yorum

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı Kasabası
Nedense tatil deyince akıllara ilk olarak Ege ve Akdeniz düşüyor birden. Hoş, ülkemizin güney kesimlerindeki o şahane deniz ve tatil beldeleri, bize başka bir şans bırakmıyor. Fakat şöyle bir düşündüğümüzde, yedi bölgenin yedisi de, sonsuz huzuruyla bizleri kucaklamaya hazır kasabalara ev sahipliği yapıyor aslında. Tıpkı Marmara Bölgesi'nde olduğu gibi. Belki çok bilinmiyorlar ama bu bölgenin kıyı kasabaları, keşfedilmeyi bekleyen pek çok cevher barındırıyorlar içlerinde. İşte sizler için hazırladığımız Marmara'nın az bilinen 7 kıyı kasabası.

1- Erdek

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı KasabasıMarmara Denizi'nin en berrak hali ve incecik kumlu sahilleriyle Erdek, güneydeki tatil beldelerini aratmayacak güzelliklere sahip. Balıkesir'in en güzel ilçelerinden biri olan Erdek, İstanbul'a yakın olmasıyla da büyük bir avantaj sağlıyor biz tatilseverlere. Marmara denizi temiz plajlar listenizde mutlaka olması gereken bir yer Erdek.Mesela, şöyle hafta sonu şehirden kaçıp gitme isteği gelse, Erdek'in yanı başımızda olduğunu bilmek güzel bir his uyandırıyor doğrusu. Erdek Gezilecek Yerler'i Neredekal.com üzerinden okuyabilir, sakin bir tatil geçirmek istediğinizde kolayca bir plan yapabilirsiniz.

2- Tirilye

tirilye sahiliİstanbul'a bir deniz otobüsü uzaklığında olan Tirilye, Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı olan şahane bir kıyı kasabası. Balık lokantaları, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ile kalabalık şehirlerin gürültüsünden soyutlanmış bir cennet misali. Günübirlik kaçamaklar için de oldukça uygun bir yer Tirilye.

3- Erikli

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı KasabasıŞimdi size Erikli'nin Trakya'nın Bodrum'u olduğunu söylesek, abarttığımızı düşünecekseniz ama gerçekten de öyle. Çünkü Erikli, Türkiye'nin en geniş plajlarından birine ev sahipliği yapıyor. Saros Körfezi'nin incilerinden biri olan Erikli, Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı bir kıyı kasabası.

4- Kıyıköy

kıyıköy sahiliAslında kıyısı Karadeniz sahillerinde bulunuyor ancak sınırları Marmara Bölgesi'nin içerisinde yer alıyor. Upuzun kumsallarıyla dikkat çeken Kıyıköy, Kırklareli'nin yazın en çok tercih edilen kıyı kasabalarından biri. Kasabanın içinde yer alan küçük ve belli başlı pansiyonlar, konaklamak için oldukça uygun.

5- Karasu

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı KasabasıŞehir karmaşasını sınırlarına dahil etmeyen şirin bir ilçe Karasu. Sakarya'nın yegane incilerinden biri olan Karasu gezilecek yerleri yanı sıra, geniş plajı, ince taneli kumu ve tertemiz deniziyle oldukça dikkat çekiyor. Marmara denizi temiz plajlar içerisinde belki de en temizi...Tatilden beklentisi huzur olanlar ve doğa tutkunları için harika bir rota Karasu.

6- Mürefte

murefte sahiliŞarabıyla ünlü olan şirin bir sahil kasabası Mürefte. Tekirdağ'a 48 km mesafede yer alıyor. Mürefte ve çevresinde 30 civarında şarap tesisi bulunuyor. Bunlardan 5 tanesi ise oldukça büyük tesisler. Ayrıca ülkemizin en büyük şarap müzesine de ev sahipliği yapıyor Mürefte.

7- Fıstıklı

Marmara'nın Az Bilinen 7 Kıyı KasabasıMarmara Bölgesi'nin en temiz denizine sahip Fıstıklı. Aslında küçük bir köy yerleşimi olan Fıstıklı, gittikçe yenilenip gelişerek bir sahil kasabası görünümü aldı. Yalova'nın Armutlu ilçesine bağlı olan Fıstıklı, sahip olduğu doğal güzellikleri ile keyifli ve huzur dolu bir tatilin gözde adreslerinden.
13 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
13
/

-

Mevsim bu yörelerde deniz açısından çok uzun süreli değil, ancak kentleşmenin yoğun olduğu İstanbul ve hinterlandına yakınlığı açısından, yazlık ev fiyatlarının ve konaklamanın uygun oluşu oldukça cazip. Orta yaş ve üstünün daha çok tercihi oluyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bu yerler daha Bodrum, Alaçatı... moda değilken iyi bilinen yerlerdi. Kıyıköy'e 90'larda çok gittim. Artık gitmiyorum zira hafta sonları Kilyos, Şile'den farksız, kalabalık. Karasu, Erikli de öyle. Nasıl az bilinen yerler anlamadım doğrusu. Siz herhalde kışın gidip görüyorsunuz... Hemen hepsi eskiden beri çok iyi bilinen yerlerdir!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yorumlara bakılırsa bu yazıyı yazan arkadaşın Bodrum yerine bu bölgelere gidip az mı biliniyor, çok mu biliniyor gözleriyle görmesi gerek. Bu arada Marmara Adası'nı unutmuşsunuz. Siz oraya da gitmemişsinizdir tabi. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yazıda övdüğünüz anlattığınız Fıstıkköy'e yazınıza istinaden gittim. Tam bir fiyasko, lütfen iyice araştırmadan böyle yazılar koymayın. Bir kere az bilinen bir yer değil Fıstıkköy, tüm bölge insanı sanki oraya gelmiş. Deniz berbat kumsal yok her taraf taş, çöp dolu. Bir tek duş yeri yok. Esnaf tam bir rezalet. Küçücük daireleri fahiş fiyatlara sunuyorlar. Evler sanki denizin içinde, yürüyecek yer yok, üstelik berbat bir yosun taş kaya. Yolu berbat virajlarla dolu, onarılmaz berbat bir yer, sakın gitmeyin derim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Bu yerlerden gidilebilecek tek yer Erdek. Marmara'da başka yer aramaya gerek yok.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yazıyı yazan arkadaşın bu yerleri ezbere işkembeden sallayarak yazmış. Erikli'yi yolda çocuk çevirip sorsan bilir ki bayrama 2 hafta kala tüm günlük daire pansiyonları full (faiş fiyattan) rezerve edilmiş bir yer. Erdek'ten çok Marmara Adası Topağaç tarafı daha az biliniyor. Bölge olarak yazdıysanız bilmemem Kıyıköy zaten Çilingöz Şile Kilyos gibi full kalabalık olan yerlerden birisi. İğneada desen anlardım. Yolu uzun diye tercih sebebi değil.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Erdek'in köylerinden haberiniz var mı? Mesela Turanköy. Sanki Fethiye Ölüdeniz saklı bir cennet. Üç tarafı orman, muhteşem bir deniz. Hele kayalıklar bölgesi bildiğin akvaryum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Avşa ve Gökçeada'yı unuttunuz mu? Bir de Babakale Tavaklı İskelesi onları da ekleyin; ama esas Saros kıyıları.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Marmara Denizi'nin incisi, Türkiye'nin ikinci büyük adası Marmara Adası tarihi doğal güzellikleri ile enfes Girit mutfağı ve tertemiz denizi, koylarıyla, 710 metrelik dağları enfes yürüyüş rotaları ile keşfedilmeyi bekliyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Erdek mi az bilinen? Herhalde yazar kendi bilmediği yerleri genelleyip kimse bilmiyor gibi paylaşmış. Sırf Erdek'te 100'ün üstünde konaklama tesisi var.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Erikli Ege denizine bağlıdır. Marmara denizine değil!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Yıllar önce Erdek'e tatile gittim. Yerin konumu gayet güzel ama denizdeki denizanaları parasını peşin ödediğimiz tatilimizi yarım bıraktı. Çocuklar kıyıda denizanalarından metrelerce yükseklikte kuleler yapıyorlar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Haberi yapan arkadaş KOCAELİ'nin müthiş mavi Bayraklı sahillerini görmemiş sanırım. 12 adet mavi bayraklı up uzun plajlara sahip İZMİT VE KOCAELİ

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)