Hafta Sonu Tatil Önerisi: İğneada, İğneada

Hafta Sonu Tatil Önerisi: İğneada

9 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: İğneada
Bir sobanın etrafında toplanıp sohbet etmek, 592 bitki ve 224 kuş türü arasında yürüyüş yapmak, salaş bir balıkçı lokantasında keyfin dibine vurmak ve her adımda farklı bir şey keşfetmek kulağa nasıl geliyor tahmin edebiliyoruz. Bu hafta sonu size böylesine huzurlu ve sonsuz keyif alacağınız bir tatil önerisi sunuyoruz. Adım adım kışa yaklaşırken, sonbaharın son demlerini boş geçmeyin istedik. İşte sizler için hazırladığımız hafta sonu tatil önerisi: İğneada.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma iş çıkışı aracınıza atlayın. Otobandan İstanbul – Saray – Vize – Poyralı – Demirköy – İğneada istikametini takip edin. Otobandan karşınıza çıkan ilk Çerkezköy sapağından girin ve Saray'a kadar devam edin. Yol oldukça güzel. Saray'ı geçin ve Vize – Poyralı'dan sonra İğneada istikametine sapın. Bir diğer alternatif olarak Lüleburgaz üzerinden de gelebilirsiniz. Ancak bu yolu tercih edersiniz 30 dakika kadar sürenizi uzatmış olursunuz. Uyarıyoruz; Poyralı'dan sonra yollar oldukça dar ve virajlı. Yıldız Dağları'ndaki yollar da bir o kadar tehlikeli. Dikkatli olun. Otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız İstanbul Esenler Otogarı'ndan İğneada'ya düzenli olarak seferler gerçekleştiriliyor. Otobüsle yaklaşık 4,5 saat sonra İğneada'dasınız. İğneada, İstanbul'a 224 km, Kırklareli'ne 98 km ve Demirköy'e 26 km mesafede bulunuyor.
igneada2) İğneada'da konaklama açısından pek çok alternatif bulunuyor. İğneada'ya 7 km mesafede bulunan İğneada Limanköy'de, insanların evlerinden dönüştürdükleri pansiyonlar var. İğneada'nın merkezinde de çok sayıda otel, pansiyon ve yine evlerden dönüştürülmüş pansiyonlar yer alıyor. İğneada Otellerinden ya da İğneada Pansiyonlarından size en uygun olanını seçebilirsiniz.
igneada kirklareli3) Akşam otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden İğneada hakkında birkaç bilgi edinin. Sonrasında da biraz dinlenin.
igneada longoz4) Sabah erkenden kalkın. Sabah otelinizde güzel bir kahvaltı yapın.
igneada ormanlar5) İğneada Longozu'nda uzun bir yürüyüş sizi bekliyor. Yürüyüşünüz sırasında karşınıza birçok göl ve ıssız patika çıkacak. Cesaretiniz yerindeyse bu ıssız patikalardan birine mutlaka girin. Böylece sürpriz keşifler yapabilirsiniz. Önerdiğimiz yürüyüş rotası ise şu şekilde; Bulanık Dere Longozu, Hamam Gölü ve Longozu, Saka Gölü Longozu ve Bulanık Meşe Ormanı. Toplamda 7 km olan bu rotanın yaklaşık 3 saat süreceğini bildirelim. Tabana kuvvet durumu yani. Uyarıyoruz; yürüyüşünüz sırasında karşınıza onlarca mantar çeşidi çıkacak. Her ne kadar mantarların görüntüleri büyüleyici olsa da, kimi zehirli ve öldürücü olabiliyor. Yanınızda mantardan anlayan birileri yoksa yalnızca fotoğraflarını çekmekle yetinin.
igneada longoz ormanlari6) Yürüyüşünüzün ardından öğle yemeği için İğneada Merkez'e gelin. Burada otantik bir evin alt katından dönüştürülmüş bir kafe bulunuyor. İsmi, Kofra Koliba. Yöre mutfağı oldukça leziz.
igneada genel7) Uzun ve yorucu bir trekkingin ardından bir yorgunluk kahvesini hak ettiniz. Öğle yemeğinin ardından İğneada'da bulunan kahvehanelerden birine girin, soba kenarında bir kahve keyfi yapın, sohbet edin.
igneada deniz8) Otelinize dönün. Biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için hazırlanmaya başlayın.
igneada longozundan bir gorunum9) Akşam yemeği için İğneada'nın Liman mevkiinde bulunan İğneada Liman Restaurant'ı öneriyoruz. Burası son dönemlerde popülaritesini iyice arttırdı. ‘Denizden babam çıksa yerim' diyenlerdenseniz eğer, oldukça keyif alacağınız bir akşam yemeği sizi bekliyor demektir.
igneada genel gorunum10) Akşam yemeğinden sonra kısa bir yürüyüşün ardından otelinize geri dönün ve kendinize güzel bir uyku çekin.
igneada deniz manzarasi11) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın.
igneada golet12) Kahvaltının ardından Demirköy'e doğru yola çıkın. Demirköy'de önce, ormanın içinde bulunan Sislioba Kalesi'ni, tarihi dökümhaneyi ve Dupnisa Mağarası'nı görün.
igneada kiyilari13) Demirköy'ün ardından Beğendik Köyü'ne doğru yola koyulun. Burada da sazdamlı tek katlı yapıları inceleyin.
igneada sahilleri14) Geri dönüş yoluna çıkmadan önce Limanköy'e uğrayın ve burada meşe balı ile marmelatları tadın. Hatta birkaç kavanoz da sevdiklerinize götürün. Bu noktadan sonra hafta sonu tatilinizi sonlandırabilirsiniz.
igneada ormanlar15) İğneada'da, bol yürüyüşlü, bol sohbetli ve doğayla iç içe bir hafta sonu geçireceğiniz için 4 ya da 5 kişilik arkadaş grubunuzla çok daha keyifli olacaktır. Sonbahar bitmeden arkadaşlarınızı ikna etmeye başlayın deriz.
igneada nasil gidilir16) Önemli hatırlatmalar; İğneada bol yürüyüşlü bir rota olacağı için yağmurluğunuz, altı kaymayan spor ayakkabılarınız, hatta varsa lastik çizmeleriniz mutlaka yanınızda olsun. Bununla birlikte fotoğraf makineniz ve yedek pillerini almayı sakın unutmayın. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Muhteşem bir yer, rehber gerekebilir, longozda cesaret derken kaybolma ihtimali mi var acaba? Kalabalık gitmek daha keyifli olur herhalde.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

İzmir'de oturanlar için de hafta sonu gezilecek yer tavsiye etseniz...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Beautiful places

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Lovely places...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Merhaba Pınar, İzmir'e yakınlığı açısından 48 Saat 1 Rota:Şirince başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsin. Keyifli günler dileriz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Ankara'ya yakın yerler için de bir rota verseniz çok memnun olurum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Merhaba Erbil, Ankara'ya yakınlığı açısından Hafta Sonu Tatil Önerisi: Safranbolu başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsin. Keyifli günler dileriz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Bu sene İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ turunu yaparken İzmir gurubunu Kırklareli programını uygularken Saray, Kıyıköy, Vize, İğneada ‘yı gezdirdik, misafirlerimiz çok beğendi. Hele hele Kıyıköy'deki Dağ Otel'e bayıldılar, oteli terk etmek istemediler. İnşallah seneye Trakya turunda tekrar geleceğiz. Gezilmesi, görülmesi gereken yurdumuzun cennet köşelerinden bir yer. Gezmeyi, yaşamayı, eğlenmeyi sevenlere tavsiye edilir. Hey dostlar muhakkak gidin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Tokay Bey, İğneada Longozu'nda yürüyüş yapacaksanız mutlaka yerel rehber almanız lazım. Zaten milli parklar içinde rehbersiz dolaşılmaması lazım kanuna göre ama burası Türkiye maalesef...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)