Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy

Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy

Paylaş
Diley Kuru  
Eklenme: 27 Mayıs 2015
 • Son Güncellenme: 29 Mart 2023
Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy

Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin eşsiz bir şekilde bütünleştiği yerlerden biri Kazdağları. Ege Bölgesi’nin insanoğluna bahşettiği bu görkemli diyarlar, günlük hayatımızda görmeye pek alışkın olmadığımız manzaralarla süslü. Doğal su kaynakları, bol oksijenli havası ve flora zenginliği ile Kazdağları, ülkemizin en önemli hazinelerinden biri bizce. Çanakkale’den Balıkesir’e dek uzanan bu cennet diyarın içerisinde yaşamak ise olağanüstü bir duygu olmalı. Hani hep uzun yaşamın sırrını merak edip duruyoruz ya, bize kalırsa cevap Kazdağları’nın ardında gizli. İşte Kazdağları’nın görkemli diyarında saklı kalmış 12 köy.

{ad:0}

1- Geçmişe Yolculuk Yapmak İsteyenlere Tarihi Taş Evleriyle:Yeşilyurt

yeşilyurt köyü

Edremit Körfezi’nin sonunda, İzmir – Çanakkale yolu üzerinde, Küçükkuyu’ya 3 km mesafede bulunuyor Yeşilyurt Köyü. Kazdağları’nın batı ucundaki bu şahane köy, son zamanlarda saklı olmaktan çıktı, turistik bir hal aldı aslında. Köyün taş evleri ve sokakları gerçekten de çok güzel bir görüntü sergiliyorlar. Şimdilerde Kazdağı Yeşilyurt Köyü’nde pek çok lüks pansiyon ve butik otel yer alıyor.

2- Doğa ve Tarihin Eşsiz Birleşimi: Adatepe

kazdağlarındaki köyler

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, taş evleriyle tarihi dokuyu yaşatan eski ve şirin bir köy Adatepe. Zeytin ağaçlarının gölgelediği sokaklarda soluklanmak, köy meydanında yaşlı çınar ağaçlarıyla selamlaşmak ve Kazdağları’nın ihtişamlı atmosferini yaşamak, Kazdağı Adatepe köyünün bizlere sunduğu güzelliklerden bazıları. Adatepe’nin hemen yanında yer alan Zeus Altarı ise, Edremit Körfezi’ni ayaklar altına alan harika bir seyir noktası.

3-Saklı ve Sakin Aurası İle: Nusratlı

kkazdağlarının en güzel köyleri

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı köylerden biri de Nusratlı. Kazdağları’nın güney yamaçlarında bulunuyor. Yeşilyurt ve Adatepe gibi turistik değil ama potansiyeli oldukça yüksek. Köyün içerisinde zeytin, zeytinyağı, şifalı bitkiler ve organik ürünler satılan küçük bir dükkan bulunuyor. Bir de 4-5 tane ev pansiyonu var. Tüm bunlar köy ekonomisine katkı sağlamak amacıyla işletiliyor.

4- Sahile Kıyısı Olan Dağ Yamacında Bir Köy: Zeytinli

kazdağları köyleri

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı bir sahil beldesi ile bir dağ köyü olan Kazdağları Zeytinli Köyü, sahil kısmı Edremit ve Akçay’a nazaran daha sakin. Ancak bizim bahsettiğimiz asıl köy ise Kazdağları’nın yamaçlarında yer alıyor. Akçay’ı geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Zeytinli tabelasını takip ettiğinizde sizi Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri karşılayacak. Zeytinli’ye geldiğinizde, bu iki doğa harikasını mutlaka görmelisiniz.

5- Kültür ve Botaniğin Ev Sahibi: Tahtakuşlar

kazdağlarındaki turistik köyler

Edremit’e 17 km mesafede bulunan bir alevi köyü Tahtakuşlar. Köyü en ilginç kılan özellik ise, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor oluşu. Ülkemizde ilk özel etnografya müzesi olan müzede, yörük kültürüne ait objeler ve Kazdağları bitkileri sergileniyor. Tahtakuşlar Köyü’nde, sadece Kazdağları’nda yetişen Kazdağları köknarının kozalaklarını toplayabilir ve bu kozalakları çayınıza katabilirsiniz. Evet, böyle ilginç şeylerle karşılaşmak her zaman mümkün Tahtakuşlar’da. Sizler de hem doğayı anlamak hem de yeni doğal alanlar görmek, metropolden uzaklaşıp köy hayatında hem doğal hem de kültürel faaliyetler yapmak istiyorsanız Kazdağları Tahtakuşlar Köyü tam size göre.

6- Ekoturizmin Can Alıcı Noktalarından: Mehmetalan

kazdağlarında ekoturizm

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı, 200 yıllık köklü bir tarihe sahip olan bir köy Mehmetalan. Kazdağları Mehmetalan Köyü Edremit’in en eski köylerinden birisi diyebiliriz. Yeşilyurt ve Adatepe kadar olmasa da, turizm potansiyeli oldukça yüksek köylerden birisi. Köyün içerisinde modern standartlara sahip 3-4 tane butik otel bulunuyor. Yürüyüş ve bisiklet parkurları, gözlem ve kültür noktaları ile ekoturizme kazandırılmaya çalışılan köylerden biri Mehmetalan.

7-Kaplıcası ve Bakir Doğası İle: Küçükçetmi

kazdağları küçükçetmi köyü

Küçükçetmi, Ayvacık ilçesine 25 km mesafede yer alıyor. Taşın ve ahşabın birlikte kullanıldığı taş evler yine harika bir görsel şölen yaşatıyor bizlere. Tarihi Afrodit Kaplıcası’na ev sahipliği yapan Küçükçetmi, günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekten biraz uzak olduğu için, Kazdağları’nın turizm açısından gelişememiş köylerinden biri. Taş evleri ve otantik güzelliklerini koruyabilmiş nadir köylerden biri Küçükçetmi aynı zamanda.

8-El Değmemiş Doğasıyla: Beyoba

kazdağları beyoba köyü

Beyoba Köyü, Edremit ilçesine bağlı. Geçmişi 1500 – 1600 yıllarına uzanan tarihi bir köy. Kazdağları’nın zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş köylerinden biri Beyoba. Turistik açıdan gelişememiş, tipik köy hayatının sürdüğü köylerden biri. Maalesef ağır bir göç yaşadığından ötürü nüfusu bir hayli az. Köy halkının büyük çoğunluğu, geçim derdi yüzünden Zeytinli’ye göç etmiş.

9-Terk Edilmiş Bir Tarih: Eski Güre

kazdağları eski güre köyü

Edremit’in Güre beldesinde bulunuyor Eski Güre. Neden ‘eski’ deniyor, çünkü neredeyse terk edilmiş bir köy Eski Güre Köyü. Kazdağları’nın diğer köylerinde olduğu gibi buradaki evler de taştan yapılmış. Ancak yalnızca birkaç tanesi restore edilmiş. Tamamı yıkık vaziyette. Bu nedenle midir bilinmez, oldukça etkileyici bir havası var Eski Güre’nin. Sokaklarda keçilerin sesi ve rüzgarın uğultusu yankılanıyor sadece.

10-Issız Adımların Yankılandığı Bir Köy: Kıraçoba

kazdağları kıraçoba güre köyü

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı terk edilmiş bir köy Kıraçoba. Köy halkı tasını tarağını toplayıp gidince, köyün nüfusu 3’e düşmüş. Bu nedenle de haritadan silinmiş bu talihsiz köy. Kıraçoba’nın eski halkının bir kısmı Edremit’te, bir kısmı da Yenice’de yaşıyor şimdi. Kazdağları’nın en ıssız köşelerinden biri olan Kıraçoba Köyü, kendisine sadık kalan 3 kişilik halkıyla, yalnızlığa bürünmüş.

11-Kahraman Halkıyla Tanınan Bir Köy: Çamlıbel

kazdağları çamlıbel köyü

Kazdağları’nın bize göre en kahraman köylerinden biri Çamlıbel. Edremit ilçesine bağlı olan bu tarihi köy, kısmen turistik sayılabilir. Kazdağları’nın yamaçlarında yer alan diğer köylerin aksine, Çamlıbel Köyü’nün evleri tahtadan barakalar şeklinde yapılmış. Bu nedenle de köyün bundan önceki ismi ‘Taktaköy’ imiş. Kurtuluş Savaşı sırasında Çamlıbel halkının büyük bir kısmı Kuvayi Milliye’ye katılmış ve Ayvalık cephesinde çarpışarak işgale karşı direniş göstermişler. Çamlıbel’e kahraman dememiz işte bu yüzden.

12-Kazdağları’nın Doğal Güzelliklerinin Barındığı Köy: Arıklı

kazdağları arıklı köyü

Arıklı, Çanakkele’nin Ayvacık ilçesine bağlı. Kazdağları’nın eşsiz doğal güzelliklerini barındırıyor bu güzide köy. Turizm potansiyeli yüksek ancak köy halkının ekonomik durumu maalesef buna izin vermiyor şimdilik. Arıklı’nın bakımsız halinin de en büyük nedenlerinden biri bu. Köy muhtarı, köyün girişine bir konak yaptırmış. Amacı, köydeki çirkin yapıların yıkılmasına ön ayak olmakmış ama işte dediğimiz gibi, ekonomik sebeplerden dolayı yarım kalmış bu proje.Kazdağları tatil köyü için belki ileride bir proje geliştirilebilir. {search:kazdagi-otelleri,Kazdağı Otelleri}