Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy, Kazdağları

Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy

16 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Kazdağları'nın Görkemli Diyarında Saklı Kalmış 12 Köy
Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin eşsiz bir şekilde bütünleştiği yerlerden biri Kazdağları. Ege Bölgesi'nin insanoğluna bahşettiği bu görkemli diyarlar, günlük hayatımızda görmeye pek alışkın olmadığımız manzaralarla süslü. Doğal su kaynakları, bol oksijenli havası ve flora zenginliği ile Kazdağları, ülkemizin en önemli hazinelerinden biri bizce. Çanakkale'den Balıkesir'e dek uzanan bu cennet diyarın içerisinde yaşamak ise olağanüstü bir duygu olmalı. Hani hep uzun yaşamın sırrını merak edip duruyoruz ya, bize kalırsa cevap Kazdağları'nın ardında gizli. İşte Kazdağları'nın görkemli diyarında saklı kalmış 12 köy.

1 – Yeşilyurt

yeşilyurt köyüEdremit Körfezi'nin sonunda, İzmir – Çanakkale yolu üzerinde, Küçükkuyu'ya 3 km mesafede bulunuyor Yeşilyurt Köyü. Kazdağları'nın batı ucundaki bu şahane köy, son zamanlarda saklı olmaktan çıktı, turistik bir hal aldı aslında. Köyün taş evleri ve sokakları gerçekten de çok güzel bir görüntü sergiliyorlar. Şimdilerde Yeşilyurt'ta pek çok lüks pansiyon ve butik otel yer alıyor.

2 – Adatepe

kazdağlarındaki köylerÇanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı, taş evleriyle tarihi dokuyu yaşatan eski ve şirin bir köy Adatepe. Zeytin ağaçlarının gölgelediği sokaklarda soluklanmak, köy meydanında yaşlı çınar ağaçlarıyla selamlaşmak ve Kazdağları'nın ihtişamlı atmosferini yaşamak, Adatepe'nin bizlere sunduğu güzelliklerden bazıları. Adatepe'nin hemen yanında yer alan Zeus Altarı ise, Edremit Körfezi'ni ayaklar altına alan harika bir seyir noktası.

3 – Nusratlı

kkazdağlarının en güzel köyleriÇanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı köylerden biri de Nusratlı. Kazdağları'nın güney yamaçlarında bulunuyor. Yeşilyurt ve Adatepe gibi turistik değil ama potansiyeli oldukça yüksek. Köyün içerisinde zeytin, zeytinyağı, şifalı bitkiler ve organik ürünler satılan küçük bir dükkan bulunuyor. Bir de 4-5 tane ev pansiyonu var. Tüm bunlar köy ekonomisine katkı sağlamak amacıyla işletiliyor.

4 – Zeytinli

kazdağları köyleriBalıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir sahil beldesi ile bir dağ köyü Zeytinli. Sahil kısmı Edremit ve Akçay'a nazaran daha sakin. Ancak bizim bahsettiğimiz asıl köy ise Kazdağları'nın yamaçlarında yer alıyor. Akçay'ı geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan Zeytinli tabelasını takip ettiğinizde sizi Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri karşılayacak. Zeytinli'ye geldiğinizde, bu iki doğa harikasını mutlaka görmelisiniz.

5 – Tahtakuşlar

kazdağlarındaki turistik köylerEdremit'e 17 km mesafede bulunan bir alevi köyü Tahtakuşlar. Köyü en ilginç kılan özellik ise, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor oluşu. Ülkemizde ilk özel etnografya müzesi olan müzede, yörük kültürüne ait objeler ve Kazdağları bitkileri sergileniyor. Tahtakuşlar Köyü'nde, sadece Kazdağları'nda yetişen Kazdağları köknarının kozalaklarını toplayabilir ve bu kozalakları çayınıza katabilirsiniz. Evet, böyle ilginç şeylerle karşılaşmak her zaman mümkün Tahtakuşlar'da.

6 – Mehmetalan

kazdağlarında ekoturizmBalıkesir'in Edremit ilçesine bağlı, 200 yıllık köklü bir tarihe sahip olan bir köy Mehmetalan. Kazdağları'nın en eski köylerinden biri olan Mehmetalan, Yeşilyurt ve Adatepe kadar olmasa da, turizm potansiyeli yüksek köylerden. Köyün içerisinde modern standartlara sahip 3-4 tane butik otel bulunuyor. Yürüyüş ve bisiklet parkurları, gözlem ve kültür noktaları ile ekoturizme kazandırılmaya çalışılan köylerden biri Mehmetalan.

7 – Küçükçetmi

kazdağları küçükçetmi köyüKüçükçetmi, Ayvacık ilçesine 25 km mesafede yer alıyor. Taşın ve ahşabın birlikte kullanıldığı taş evler yine harika bir görsel şölen yaşatıyor bizlere. Tarihi Afrodit Kaplıcası'na ev sahipliği yapan Küçükçetmi, günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekten biraz uzak olduğu için, Kazdağları'nın turizm açısından gelişememiş köylerinden biri. Taş evleri ve otantik güzelliklerini koruyabilmiş nadir köylerden biri Küçükçetmi aynı zamanda.

8 – Beyoba

kazdağları beyoba köyüBeyoba Köyü, Edremit ilçesine bağlı. Geçmişi 1500 – 1600 yıllarına uzanan tarihi bir köy. Kazdağları'nın zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş köylerinden biri Beyoba. Turistik açıdan gelişememiş, tipik köy hayatının sürdüğü köylerden biri. Maalesef ağır bir göç yaşadığından ötürü nüfusu bir hayli az. Köy halkının büyük çoğunluğu, geçim derdi yüzünden Zeytinli'ye göç etmiş.

9 – Eski Güre

kazdağları eski güre köyüEdremit'in Güre beldesinde bulunuyor Eski Güre. Neden ‘eski' deniyor, çünkü neredeyse terk edilmiş bir köy Eski Güre Köyü. Kazdağları'nın diğer köylerinde olduğu gibi buradaki evler de taştan yapılmış. Ancak yalnızca birkaç tanesi restore edilmiş. Tamamı yıkık vaziyette. Bu nedenle midir bilinmez, oldukça etkileyici bir havası var Eski Güre'nin. Sokaklarda keçilerin sesi ve rüzgarın uğultusu yankılanıyor sadece.

10 – Kıraçoba

kazdağları kıraçoba güre köyüÇanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı terk edilmiş bir köy Kıraçoba. Köy halkı tasını tarağını toplayıp gidince, köyün nüfusu 3'e düşmüş. Bu nedenle de haritadan silinmiş bu talihsiz köy. Kıraçoba'nın eski halkının bir kısmı Edremit'te, bir kısmı da Yenice'de yaşıyor şimdi. Kazdağları'nın en ıssız köşelerinden biri olan Kıraçoba Köyü, kendisine sadık kalan 3 kişilik halkıyla, yalnızlığa bürünmüş.

11 – Çamlıbel

kazdağları çamlıbel köyüKazdağları'nın bize göre en kahraman köylerinden biri Çamlıbel. Edremit ilçesine bağlı olan bu tarihi köy, kısmen turistik sayılabilir. Kazdağları'nın yamaçlarında yer alan diğer köylerin aksine, Çamlıbel Köyü'nün evleri tahtadan barakalar şeklinde yapılmış. Bu nedenle de köyün bundan önceki ismi ‘Taktaköy' imiş. Kurtuluş Savaşı sırasında Çamlıbel halkının büyük bir kısmı Kuvayi Milliye'ye katılmış ve Ayvalık cephesinde çarpışarak işgale karşı direniş göstermişler. Çamlıbel'e kahraman dememiz işte bu yüzden.

12 – Arıklı

kazdağları arıklı köyüArıklı, Çanakkele'nin Ayvacık ilçesine bağlı. Kazdağları'nın eşsiz doğal güzelliklerini barındırıyor bu güzide köy. Turizm potansiyeli yüksek ancak köy halkının ekonomik durumu maalesef buna izin vermiyor şimdilik. Arıklı'nın bakımsız halinin de en büyük nedenlerinden biri bu. Köy muhtarı, köyün girişine bir konak yaptırmış. Amacı, köydeki çirkin yapıların yıkılmasına ön ayak olmakmış ama işte dediğimiz gibi, ekonomik sebeplerden dolayı yarım kalmış bu proje.
16 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
16
/

-

Tarım ve hayvancılık karın doyurmayınca çıkan doğal sonuç bu. Keşke kısmen de olsa iç ve dış gezginlere açılabilse. Hiç olmazsa kalanlar muhafaza edilirdi ama bu işlere kim öncülük edecek?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Civarda altın madeninin suları kirlettiğini duydum. Acaba bu risk saydığınız köylere yakın mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Merhaba Doğan, bildiğim kadarıyla altın madenlerinin siyanür sızdırma riski var. Evet, dediğin gibi sular kirleniyor, bununla birlikte ormanlar da talan ediliyor. Kazdağları'nda yaşayan halk, içmek için de dahil o suları kullanıyor. Tüm Kazdağları'nı tehdit eden bir proje bu maalesef.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Süper, gezmeye değer. Organik ve doğal köyler. Güzel olmuş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Altın madenlerine karşı hep birlikte karşı durmalıyız. Bu bölgede toprağın üstü (yani zeytin) altından daha değerli! İkinci bir konu, şehirden sıkılıp buralara yerleşmeye kalkanlar kesinlikle bu özel dokuyu bozmamalılar.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Ben Tahtakuşlar ve Çamlıbel'i çok beğendim. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ve Çamlıbel'deki köy bakkalı ve sattığı taşkırma yeşil zeytin en hoş keşfimiz oldu.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Blogtaki yazınızı takip ederek keyifli bir hafta sonu gezisi yaptık Kaz Dağları'na. Sayenizde klasik rotadan çıkıp çok şirin köyler ve çok sıcak insanlarla karşılaştık. Teşekkürler Diley Kuru.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
16
/

-

Ortaoba Köyü'nü unutmayın. En az bahsettiğiniz köyler kadar güzel ve manzarası muhteşemdir.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Kazdağıları'na gittiğinizde Ayazma'ya uğramadan dönmeyin. Benim memleketim. Ayrıca Bayramiç ilçesinden geçerken mutlaka peynir, domates ve elma alın. Özellikle Evciler Köyü'ne giderek...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Assos yolunun üzerindeki Kayalar köyünü mutlaka görün derim. Ha orada yaşayan Gülsüm anayla da mutlaka tanışın; ama yoksa sizi gitmemiş sayarım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Her yeri güzel memleketimin ama bir de terk etmeseler… Arifçe Köyü'ne de girseniz bakarsınız ama giderken doğaya bakarsanız daha bir hayran olursunuz…

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Ayazma'ya gittim çok güzel. Şelale şeklinde akan buz gibi suları…. Bu güzelim doğa harikası oksijen ve su deposu bu bölgeyi altın aramayla, suyuna siyanür karışmasına, ağaçların kesilip ekolojik yapının yok edilmesine, emperyalistlere peşkeş çekenleri Allah perişan eder inşallah.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Adatepe, Çamlıbel, Zeytinli Bey, Oba ve Tahtakuşlar Köyü'ne gittim. Güzel yerler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Bu sayılan yerlerin adları köy, kendileri turizm merkezi. Yeşilyurt köyü taş yapılarda restorant ve kafelerden oluşan bir yerdir mesela Gerçek Kazdağları köyüne örnek Oğlanalanı, Yukarıçavuş, Aşağıçavuş ve Örencik köyleridir. Özellikle Oğlanalanı Kazdağlarının merkezinde yer alır. Sayfanın başlığı komik olmuş; '' .....saklı kalmış 12 köy''.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Tarif edilemeyecek kadar ,Mükemmel Nasıl anlatsam ,Havası,insanları,Doğası her şeyi ile mükemmel bölge.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
16
/

-

Kazdağları altından çok daha kıymetlidir, gelin vazgeçin bu katliamdan, kıymayın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)