Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköyler, Türkiye

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköyler

Yorum Yok

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköyler
Her oluşum kendi ekoköy kavramı ile deneyimlerini yaymaya çalışıyor. İster ekoköy ister ekoçiftlik, ister kolektif olarak tanımlasak da bizler için hepsi ortak bir paydada buluşuyor: zararsız, sağlıklı ve bütüncül bir yaşam kurabilmek. Bir türlü kurtulamadığımız şu korona günlerinde bizleri düşündürtecek, deneyimlerini okurken bile çok şey öğretecek, yaşamlarına fotoğraflar üzerinden misafir olurken "keşke orada olsam" dedirtecek Türkiye'deki ekolojik yaşam alanlarına gelin beraber göz atalım.

Refikler Kolektifi, Muğla

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz EkoköylerBaşka bir dünya mümkün mü sorusuna en yakın cevap olarak karşımıza Türkiye'de Refikler Kolektifi çıkıyor. Yeni bir toplumsallığın iddiası ile Refikler, tahakkümün, hiyerarşinin ve ayrıcalığın olmadığı bir dünya pratiklerini uyguluyor ve çoğaltmayı hedefliyor. Komüne gelerek buradaki pratikleri deneyimleyebilir komünün bir parçası olabilirsiniz. Nihai hedef uyum içinde birlikte yaşamak ve mutlu olmak. İnternet sitelerinde güzel bir detay daha var. Paylaştıkları okuma listesini inceleyip aktarmak istedikleri düşünceleri daha iyi anlayabilirsiniz.

Ormanevi Kolektifi, Çanakkale

2005 yılında dört arkadaş tarafından kurulan Ormanevi, Biğa Dağlarının kuzeyindeki bir köyde, kırsala geçiş hareketi ile nefes almaya başladı. Adil ve kendine yeten bir topluluk inşa edebilmenin yanında onarıcı tarım çalışmaları yapıyorlar ve edindikleri değerli bilgileri çeşitli platformlarda dinleyiciler ile paylaşıyorlar. Ormanevi aynı zamanda EKOYERE'e üye olan ekolojik köylerden biri. En az bir hafta kalmak şartı ile burada gönüllü olabilir, ekolojik yaşamı deneyimleyebilirsiniz. Yeri gelmişken Ormanevi'nin gönüllülük ile ilgili oluşturdukları sayfayı da incelemenizi öneririz çünkü paylaştıkları metin gönüllülük kavramınızı daha iyi anlayabilmenize de yardımcı olacaktır.

Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, Muğla

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz EkoköylerFethiye'nin Yanıklar Köyü'nde konumlanan Pastoral Vadi, 42 dönüm büyüklüğündeki arazisinde birçok insana, tavuğa, ata, böceğe, yeşilliğe ev sahipliği yapıyor. Ekolojik mimari ile taş, ahşap ve kerpiç evlerini inşa ettiler. Buraya gelip gönüllü kalabileceğiniz gibi yılın 12 ayı ekolojik tatil yapmaya da gelebiliyorsunuz. Ayrıca yoga ve çocuk kampları, dans ve terapi çalışmaları, meditasyon buluşmaları gibi çeşitli aktiviteler de düzenliyorlar.

İmece Evi, İzmir

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköylerİmece Evi, çok uzun yıllar boyunca hem orada yaşayan sakinlerine hem de misafirlerine ev sahipliği yaptı. Ekolojik bir çiftlik ve öğrenme merkeziydi. Kendi temizlik malzemelerinden kendi gıdalarına kadar her şeyi üretiyorlardı. Güneş panelleri ile enerjilerini elde ediyorlardı. Gönüllü olarak İmece Evi'nde konaklayıp yaşamın bir parçası olabiliyordunuz. Geçmiş zaman dilimi ile olayları anlattık çünkü yakın bir süreçte İmece Evi bir karar alarak yaşam alanını devretti ve başka bir bölgeye doğru göç etti. Uzun yıllar boyunca Turgutlar Köyü'nde ekolojik yaşamı birçok açıdan deneyimlediler. Şimdi pratikleri başka yerlerde paylaşma zamanı.

Knidia Eko Çiftliği, Muğla

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz EkoköylerDeğirmenbükü vadisinde, zamanında su değirmenleri varmış, çiftlik kurulmaya başlanınca kendi arazisi içinde kalan değirmenleri -öz hali korunarak- restore etmiş. Şu an konaklama için ise bu değirmenler de kullanılıyor. Knidia'nın bulunduğu alanda su ve elektrik şebekesi yok. Tüm su ihtiyacını, çiftlik içinden akan doğal kaynak suyundan karşılıyor. Enerjisini ise güneş ve rüzgâr panelleri ile üretiyor. Gönüllü olarak burayı ziyaret edebilir veya konaklama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Gağgı Çiftliği, İzmir

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköyler2010 yılında 50 dönümlük arazi üzerine, komün bir yaşam ideali ile kurulan Gağgı, az teknoloji ve az para ile ekolojik bir yaşam sürdürüyor. Su ihtiyaçlarını yüksek dağların karlarından gelen doğal su kaynakları ile gideriyorlar. Elektrik ise güneş panellerinden elde ediliyor. Meşe külünü ve zeytin yağı sabununu temizlik ürünü olarak kullanıyorlar. Doğal tarım felsefesi ile ürünlerini yetiştiriyorlar.

Yalçıner Çiftliği, Erzincan

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz EkoköylerTaTuTa projesi kapsamında ekolojik tarım ile uğraşarak doğal ve sağlıklı gıdalar üretiyorlar. İsteyenler gönüllü olabilecekleri gibi doğayla iç içe konaklama hizmetinden de yararlanabilirler. 15 dönüm arazi üzerinde 2005 yılından beri sertifikalı ekolojik tarım yapıyorlar. Ayrıca 2014 yılında düzenlenen 18. Dünya Organik Konferansı'nda Türk-Alman iş birliği projesinde Almanya ve Türkiye'de organik tarım yapan çiftçiler arasından en iyi Organik Aile Çiftliği ödülünü aldılar.

Bayramiç Yeniköy, Çanakkale

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz Ekoköyler2011 yılında kurulan Bayramiç, permakültür felsefesi ile hayat bulan bir yer. Yerel tohumlara sahip çıkıyorlar, doğal tarım uygulamaları yapıyorlar ve daha güzeli deneyimlerini paylaşıyorlar. Bayramiç'te ekolojik mimari, ekolojik tarım gibi eğitimler de düzenliyorlar.

Belentepe Permakültür Çiftliği, Bursa

Keşke Orada Olsam Diyeceğiniz EkoköylerBelentepe, permakültür tasarımı ve sürdürülebilir yaşam pratikleri ile ilham olmaya çalışıyor. Doğa ile ahenk içerisinde yaşıyorlar. Üretiyorlar ve çeşitli eğitimler veriyorlar. Hatta yakın süreçte online eğitim portalını da açtılar. Belentepe'ye gelerek gönüllü olabilir birçok şey öğrenebilirsiniz.

Aslında bunların dışında çokça ekolojik çiftlikler/oluşumlar mevcut ama birçoğu organik tarım veya ekolojik tatil ağırlıklı ilerliyorlar. İnternette kısa bir araştırma ile bunlara da ulaşabilirsiniz ve gönüllü olarak bu çiftliklere de katılabilirsiniz

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)