Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler
Resmi Daireler

Ödemiş Gezilecek Yerler

Ödemiş civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ödemiş Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Ödemiş Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Gölcük Yaylası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Aydınoğlu Mehmet Bey Camii
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
İzmir
Lübbey Hayalet Köyü
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir
Bozdağ Kayak Merkezi
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Ödemiş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İzmir’e bağlı bir ilçe olarak karşımıza çıkan Ödemiş, sahip olduğu doğal güzellikler ile dolu gezilecek yerler listesi ile yerli ve yabancı turistler tarafından sene içerisinde sıklıkla ziyaret ediliyor. Bu bağlamda Ödemiş gezilecek yerler listesi arasında karşımıza ilk olarak Gölcük Gölü ve Yaylası çıkıyor.

Gölcük Gölü ve Yaylası bölgesi, ilçe merkezine ortalama 20 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Ödemiş gezisi yapan turistlere hemen her mevsimde farklı bir güzellik sunan Gölcük Yaylası içerisinde bulunan Gölcük Gölü, yaklaşık 810 dekarlık bir alana sahip ve doğası ile ferahlatıcı bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Bu bağlamda Gölcük Gölü ve çevresi, sıcaktan bunalan yerli halkın serinlemek, turistlerin ise günübirlik güzel bir doğa gezisi yapmak için ziyaret ettiği bir mekan. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde dilerseniz balık tutabilir, çevrede bulunan tesislerde leziz bir kahvaltı yaparak güne keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bununla birlikte muhteşem yeşillikler arasında yapılacak bir doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı ya da piknik gibi aktiviteler de Gölcük Gölü ve çevresinde sizleri bekliyor.

Ödemiş meşhur yerleri arasında, İzmir’in Uludağ’ı olarak da bilinen Bozdağ, yılın hemen her mevsiminde ziyaretçilere açık bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Ödemiş doğal güzellikleri ve aktivite alanları arasında da sayabileceğimiz Bozdağ, Ödemiş merkezine yaklaşık 15 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor.

Bozdağ kayak merkezine ulaşmak için özel araçları ya da toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.   Kış turizmi için önemli bir yere sahip olan bu merkezi, soğuk aylarda tercih ederseniz kayak yapabilir, karların tadını İzmir’in bu nadide ilçesinde çıkartabilirsiniz.

Bununla birlikte Bozdağ’ı ilkbahar ya da yaz gibi daha sıcak aylarda tercih ederseniz de bölgede yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Ödemiş gezilecek yerler içerisinde yılın her ayı ayrı bir güzellik ve etkinlik sunan Bozdağ’ı günübirlik değil de daha uzun bir süreli olarak tercih etmek istiyorsanız, bölgede bulunan konaklama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Ödemişe yakın gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere sahip daha pek çok mekan yer alıyor. Kaplan Köyü, Kurşunlu Kaplıcaları, Sığacık, Altınkum Plajı gibi mekanları tercih ederek keyifli bir Ödemiş gezisi planlayabilir, denizin ve doğal güzelliklerin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Ödemiş tarihi mekanlar açısından da zengin seçeneklere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ödemiş meşhur yerleri arasında Ödemiş Kent Arşivi Müzesi, Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Bedia Akartürk Sanat Müzesi gibi alanlar göze çarpıyor.

  Ödemiş Kent Arşivi Müzesi, Ödemiş gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi almak istediği ilk mekanlar arasında bulunuyor. 2012 senesinden bu yana hizmet veren bu müzenin içerisinde 6000’den fazla kültür varlığı ve 20. 000’i aşkın tarihi belge bulunuyor.

Ödemiş Kent Arşivi Müzesini ziyaret etmek için ise, ilçe merkezinden yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Birgi, sahip olduğu köklü kültür ile Ödemiş tarihi mekanlar arasında gösterilebilecek bir yerleşke olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu Türk Beylikleri arasında yer alan ve Aydınoğulları Beyliği için oldukça önemli bir mekan olan Birgi’yi ziyaret ettiğinizde günümüze ulaşan tarihi konakları görebilirsiniz.

Bu noktada, Birgi Kasabası içerisinde tarihi değer taşıyan Çakırağa Konağı, İmam-ı Birgivi Türbesi, Aydınoğlu Hamamı gibi mekanları Ödemiş gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz. Bununla birlikte Birgi ziyaretiniz esnasında, yöre mutfağından izler taşıyan kahvaltı ve öğünler yapabilir, doğanın içerisinde derin bir nefes alabilirsiniz.

Ülkemizin hayalet köyleri arasında bulunan Lübbey Hayalet Köyü ve çevresindeki yerleşim yerleri aslında antik çağlara dek uzanıyor. İlçe merkezinden 15 kilometrelik bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu köy, eski bir Türkmen köyü olarak karşımıza çıkıyor. Lübbey Köyü içerisinde, 1950’li senelere kadar yerleşimin olduğu biliniyor.

Dönemde yaşanan göçler ile yerel halkın uzaklaştığı bu köyü ziyaret ettiğinizde Bizans dönemi manastırlarını görebilir, sivil mimari ürünü olan yapıları da gözlemleyebilirsiniz. Köy, yaklaşık 500 metrelik bir rakıma sahip olduğu için bölgeyi ziyaret ettiğinizde yukarılara doğru çıktığınızda muhteşem bir manzarayı gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.

Bu bağlamda Lübbey Hayalet Köyü, Ödemiş meşhur yerleri arasında hem sahip olduğu tarihi değer hem de doğal güzellikleri bakımından önemli bir yere sahip olarak ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ulu Camii, Ödemiş gezilecek yerler listesi içerisinde sahip olduğu tarihi değerle dikkatleri üzerine çekiyor. 1702 senesinde Bıçakçızade Mustafa Bey tarafından inşa ettirilen bu cami, 1852 senesine gelindiğinde bölgede çıkan bir yangından zarar görüyor. 1856 senesinde restore edilen ve günümüzdeki halini alan Ulu Camii, halk arasında Bani Camii olarak da biliniyor.

Günümüzde ibadete de açık olarak karşımıza çıkan Ulu Camii, tarihsever turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Ödemişe yakın gezilecek yerler sadece bunlarla sıkıntı değil. Eğer bölgeyi özel aracınızla gezmeyi tercih ediyorsanız Şirince, İlk Kurşun Anıtı gibi mekanları da gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz. Planladığınız Ödemiş gezisi esnasında karşılaşabileceğiniz konaklama seçeneklerine göz atmak için Ödemiş otelleri ve pansiyonları sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Seçtiğiniz otelin sunduğu farklı hizmetlere, fiyat bilgisine ve detaylı özelliklerine tek bir sayfa üzerinden ulaşarak Ödemiş gezinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte bölgede yer alan Ödemiş meşhur yerleri listesini detaylı bir şekilde gezmek için bölgeye düzenlenen kültür turları ve organizasyonlarını tercih edebilirsiniz. Sizlere keyifli bir Ödemiş tatili diliyoruz.

Ödemiş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ödemiş için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ödemiş için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Gölcük Yaylası, Ödemiş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ödemiş için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ödemiş için gezilecek ücretsiz yerler : Ödemiş Müzesi, Gölcük Yaylası, Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Ödemiş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ödemiş için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ödemiş için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Ödemiş Müzesi, Gölcük Yaylası, Lübbey Hayalet Köyü, Ödemiş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ödemiş için gezilecek yerler nelerdir?
Ödemiş için gezilecek yerler : Ödemiş Müzesi, Gölcük Yaylası, Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Ödemiş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.