Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: Birgi, Türkiye

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: Birgi

1 Yorum

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: Birgi
Emeklilikte yaşanacak yerler istatistiklerinde sağlam yüzdeyle kendine yer bulan Ege köylerinden biri Birgi. Ama köy dediysek aklınıza sürü gezdiren çobanlar, tezek kokan çayır çimen gelmesin. Burası bildiğinizden farklı; biraz aristokrat, biraz da mistik köylerden. İşten güçten yorulduysanız, şehir hayatından bunaldıysanız, tatilde bir durak arıyor ya da bir hafta sonu planı yapıyorsanız o köy bizim köyümüzdür! Birgi'ye henüz gitmemiş, görmemiş olanlara buradan duyurulur.

Birgi Köyü'nün Tarihi, Acaba Ne Yaşamış, Neler Görmüş?

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiM.Ö. 2000'li yıllardan bu yana yaşam dolu bir coğrafya olan Birgi Köyü'nün tarihinde kimler yok ki; Lidya, Frig, Pers, Roma ve Bizans uygarlıkları bizim bildiğimiz en eskilerden. Ama en şaşalı zamanlarını 1308 yılında Aydınoğlu Mehmet Bey'in burayı başkent yapmasıyla yaşamış. Aydınoğulları'nın hüküm sürdüğü yaklaşık yüz yıl boyunca Birgi hem bilimin hem de dinin en önemli merkezlerinden olmuş. Köy 15. yüzyılda Osmanlılar zamanında da aynı itibarı görmüş ve önemini korumuş. Kurtuluş Savaşı esnasında sivil hareketlenmenin üslerinden biri haline gelen Birgi ilk denizcilerimizden Umur Bey ve ilk Müslüman doktor Celaleddin Hızır El Aydıni'nin de memleketi. Günümüzde ise küçücük nüfusu ve hala eskinin atmosferini taşıyan yapısıyla bir huzur mabedi. Birgi Köyü tarihin mirası taş yapılarıyla 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor ve anılarını kulağınıza fısıldamak için sizin ona gitmenizi bekliyor.

Birgi Köyü'nde Neler Yapılır?

- Sokaklarında gezin, tarihi evlerini keşfedin

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiKim bilir kaç yüzyıl devirmiş çınar ağaçlarının gölgesindeki sokaklarda birçok taş – kerpiç ya da ahşap konakla karşılayacak sizi Birgi. Duvarların arkasına gizlenmiş, 18. yüzyılda bir zengin eviyken şimdilerde Kültür Bakanlığı'na bağlı bir müze olan ve sahibinin adıyla anılan Çakıroğlu Konağı da bahsettiğimiz bu yerlerden biri. 3 katlı 14 odalı, ahşaplarının hepsi bizzat Venedik'ten getirilen bu koca konağın her köşesi ayrı bir sanat, ayrı bir detay.

Sandıkoğlu Konağı, İmamı Birgivi Türbesi, Aydınoğlu Mehmet Bey ve Derviş Ağa camileri de diğer önemli yapılar arasında. Ayrıca 14. yüzyıldan kalan ve mimarisine başka yerde pek rastlanmayan Güdük Minare Mescidi ve 17. yüzyıl yadigarı Derviş Ağa Medresesi de görülmeye değer. Vaktiniz varsa hepsi şahsına özel ve mutlaka gezin diyeceğimiz kadar güzel.

- Köy meydanındaki kahvede tavşankanı bir çay için

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: Birgi1900'lerin hatıralarıyla dolu meydan kahvesinin, şehirlerin hızına alışkın çağ insanlarını öze dönüştüren bir etkisi var. Köylülerle konuşmak iyi geliyor örneğin, muhabbet bir demlik adaçayı içirebiliyor. Çeşmeleri, küçük dükkanları ve karakoluyla biraz nostalji yapacağınız meydanda pazartesi günleri pazar kuruluyor. Eğer denk gelirseniz köylülerin kendi elleriyle yaptıkları peksimetler, tarhanalar ve bağ bahçe ürünlerini kaçırmayın. Eğer kaçırdıysanız ertesi gün Tire pazarına uğrayın, bu pazarda el emeği göz nuru oya işleri ve şallar da var.

- Keyifli bir kahvaltı yapın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiBirgi'de kahvaltı mekanı seçerken fazla alternatifiniz yok. Ama olanı da inanın yetiyor. Diyeceğimiz o ki, Birgi'ye erken gelin. Mesela Papaz Deresi kuş sesleri eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz ve katmerini yerken kalorisini unutacağınız yerlerden. Önereceğimiz bir diğer seçenek de Birgi Otel Saliha Hanım Taş Konak'ta mükellef bir köy kahvaltısı yapmak. Sofradaki her şey organik, ortamsa bağ bahçe içinde ve şahane!

- Yöreye özgü ürünler alın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiNereye gidilirse gidilsin yolculuğa çıkanlara genellikle patates siparişi verilmez. Ama Birgi'ye özel araçla geliyorsanız ve bagajda da yeriniz varsa yollarda satılan patatesleri es geçmeyin. Ödemiş ya da Birgi'de patatesle yapılmış herhangi bir yemek yediğinizde farkını siz de anlayacaksınız. Bu patatesin lezzeti gurme restoranda bile yok! Birgi'de mevsimine denk gelirseniz (ekim sonu – kasım başı gibi hasadı yapılıyor) kestane ve cevizin lezzeti de çok meşhur.

- Kendinize ya da sevdiklerinize en güzel hediye; dokuma ipek şallara bir göz atın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiÖdemiş'in el emeği göz nuru dokuma şallarının satıldığı dükkan oldukça şaşırtıcı bir ortam. 16. yüzyıldan bu yana dimdik ayakta duran bu küçücük mekan Derviş Ağa Camii'nin bitişiğinde. Başka yöresel ürünlerde satıyor ama tarihi kimliği bizce sattıklarının önüne geçiyor.

- Karadutlu kar helvasıyla serinleyin

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiBirgi'de karadut suyuyla Bozdağ'ın karını karıştırıp bardakla satıyorlar. Hem malzeme sağlıklı hem de yaz günlerinde oldukça ferahlatıcı. Deneyin, beğeneceksiniz.

- Töngül pidesini tadın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiÖdemiş'in merkezinde yüzyıllık geleneksel bir lezzet önereceğiz size, bu lezzetin adı da Töngül pidesi. Adını dükkanın sahiplerinin soyadından alan bu pidenin hamuru sabahın erken saatlerinde yoğuruluyor ve servisi de gündüz iki gibi bitiyor. Yani bu pideci bir öğle yemeği adresi. Bu arada Ödemiş'in köftesinin de Türk mutfağında ayrı bir yeri olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

- Giderken Gölcük Yaylası'na uğrayın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiKöyün kendisi kadar ona ulaştıran yolları da güzel. Yeşilin ve doğal yaşamın tadını çıkarabileceğiniz birçok manzara sunuyor size. Hem gölü hem de yaylasıyla her daim gidilebilecek bir yer olan Gölcük'te tedarikli geldiyseniz piknik yapabilirsiniz. Birgi ile Gölcük arası yaklaşık 19 km.

- Kışın geleceklere; Bozdağ Kayak Merkezi'nde karlarda yuvarlanın

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: Birgiİzmir'e kar mı yağarmış diyenlere; Birgi Bozdağ'ın güney yamaçlarına kurulu ve kar bu köye hiç de uzak değil. Bozdağ Kayak Merkezi'nde kış sporları kadar yamaç paraşütü de yapabiliyorsunuz. Ödemiş - Bozdağ arası 29 km.

Birgi'ye Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Keşfedilmeyi Bekleyen Huzur Dolu Bir Ege Köyü: BirgiBirgi'yi yaz sıcağında gezerseniz çok terlerseniz, gezmek için en ideal zamanlar ilkbahar ve hasatların da yapıldığı sonbahar ayları. İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bu şirin köyün kent merkezine uzaklığı 110, Ödemiş'e uzaklığı ise 9 km. Özel araçla gelmiyorsanız İzmir Basmane Garı'ndan tren kalkıyor ve 2 saatte sizi Ödemiş'e getiriyor. Ödemiş – Birgi arasındaki minibüslerle köye kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Birgi'de Nerede Kalınır?

Köy bir taş konak sultanlığı olunca bizim de önerimiz elbette ki bu evlerden birinde uyuyup uyanmanız yönünde olacak. Peki nereler mi o konaklar;

İzzet Efendi Taş Konak: Misafirlerinden 5 üzerinden tam 5 puan alan bu butik otel doğayla iç içe bir konuma sahip. Temizlik, güler yüz, lezzet ve bir konaklamadan beklediğiniz her şeyi sunuyorlar. Odalarından biri şömineli ve dekorasyon da köyün ruhuna uyumlu.

İzzet Efendi Taş Konak

    Pansiyon
  • Birgi Mah /
  • Ödemiş /
  • İzmir

Tesis Fiyatı

02 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

480 TL

En Uygun Fiyata Git

Birgi Otel Saliha Hanım Taş Konak: Mimarisi, dekorasyonu, ambiyansı ve tabii misafirlerini ağırlama tarzıyla gidenlerin yine gittiği ödüllü bir otel burası. Geleneksel bir konfor sunan taş konağın kahvaltıları da çok övülüyor.

Tesis Fiyatı

02 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

800 TL

En Uygun Fiyata Git

Yeni Gelin Evi: Orijinalliği korunarak restore edilen otelin konumu ve konforu misafirlerinden çok olumlu notlar almış. Samimi bir deneyim yaşıyor ve huzur buluyorsunuz.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Bozdağ'ın mis havasında bebekleri gibi uyuyacak kuş sesleriyle güne uyanıp mutlu bir başlangıç yapacaksınız. Keyifli gezmeler dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Merhaba. Bu kapsamlı ve aydınlatıcı yazı için teşekkürler. Maalesef Bozdağ Kayak Merkezi yıllardır kapalı.Umudumuz bir an önce faaliyete geçmesi.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)