Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Erzincan Gezi Rehberi

+ 4 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Erzincan Gezi Rehberi

İpek Yolu üzerinde konumlanan Erzincan, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile ön plana çıkıyor. Doğal güzelliklerin ve tarihin tek bir noktada buluştuğu şehir, tarih ve kültür turizminin önemli durakları arasında bulunuyor. Siz de şehre gelmeden önce bilgi sahibi olmak ve tüm detaylara hakim olmak için Erzincan gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Erzincan Hakkında

Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezi olma özelliğini taşıyan Erzincan, coğrafi konumu ve tarihi önemi ile farklı bir statüye kavuşuyor. Erzincan tarihi , Akadlar uygarlığına kadar dayanıyor. Çeşitli uygarlıkların yönetiminde bulunan şehir, belli bir zaman sonra Hititlerin hakimiyetine geçiyor. Hititler, Türkiye'nin diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da önemli izler bırakıyor.

Urartular ise Erzincan'ın tarihinde önemli bir yere sahip. 1953 yılında verilen karar ile birlikte yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Urartulara ait önemli eserlere ulaşılıyor. Bu eserler hem o dönem hakkında hem de şehir tarihi hakkında fikir oluşturuyor.

Daha farklı uygarlıklara da yurt olan Erzincan, Türklerin himayesine geçince de aynı önemini devam ettiriyor. Türklerin Anadolu'ya girdiği dönemden itibaren 900 yıl Türk milletinin faaliyet gösterdiği bir şehir oluyor. Peki Erzincan nerede diye soracak olursanız cevabı oldukça net. Doğu Anadolu Bölgesi'nde konumlanan şehir, eski Tarihi İpek Yolu'nun üzerinde bulunuyor.

Yüz ölçümü 11. 903 km² olan Erzincan, bölgedeki doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Şehir, Refahiye, Kemah ve Kemaliye ilçeleri ile adından sık sık bahsettiriyor ve toplamda 9 ilçesi bulunuyor. Şehrin turizm potansiyelinin artması ise yerli ve yabancıların ilgi odağına yerleşiyor.

Erzincan turizm faaliyetleri kapsamında düzenlenen aktiviteler, kente daha fazla turist çekmeyi amaçlıyor. Çevresi dağ, ortası bağ sözü ile bilinen şehir, bereketli topraklara sahip. Erzincan'ın Fırat Nehri'ne ev sahipliği yapması ise coğrafi konumunun öneminin artmasını sağlıyor. Erzincan haritası üzerinde de şehrin tam konumunu görebilirsiniz.

Türbeler, camiler ve kervansaraylara sahip olan şehir, gezilecek yerler konusunda ise oldukça geniş seçenekler sunuyor. Bu nedenle buraya geldiğinizde ailenizle birlikte eğlenebilir ve bol bol gezebilirsiniz. Erzincan'ın doğal güzellikleri arasında bulunan şelale çevresinde doğa yürüyüşleri yapabilir be doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz.

Erzincan Harita ve Yol Tarifi

Erzincan hangi bölgede sorusunun cevabını bulduktan sonra yola çıkmak için rotanızı belirleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle hangi yoldan ve ulaşım aracı ile yola çıkacağınıza karar vermelisiniz. Erzincan'a nasıl gidilir sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Öncelikle otantik bir yolculuk yapmak istiyorsanız demir yolunu tercih edebilirsiniz.

Ankara ve Kars arasında düzenlenen seferleri ile Doğu Ekspresi, son yıllarda oldukça popüler. Bu nedenle hem sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir hem de Erzincan'a ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak yolunu tercih edenler ise bulunduğu şehirden Erzincan Havalimanı'na gelebiliyor. Buradaki servis ve taksiler aracılığı ile uçaktan iner inmez dilediğiniz bölgeye gidebiliyorsanız.

Ankara ve Erzincan arası 1 saat 15 dakika sürüyor iken İstanbul ve Erzincan arası 1 saat 40 dakika sürüyor. Kara yolu ulaşım araçlarından biri olan şehirler arası otobüsler de ulaşım seçeneklerinden biri. Bulunduğunuz bölgeden düzenli olarak kalkan otobüslere binerek kolayca Erzincan'a gelebilirsiniz.

Şehre geldiğinizde kaybolmamak için cep telefonunuza navigasyon uygulaması indirerek Erzincan yol tarifi ve trafik durumlarını öğrenebilirsiniz.

Erzincan Hava Durumu ve İklimi

Erzincan harita konumundan da anlaşılacağı üzere şehir, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunuyor. Bu nedenle bölgede karasal iklim etkili oluyor. İç Anadolu Bölgesi'ne geçiş noktasında bulunan şehirde iklim farklılığı çok olmuyor. Çünkü iki bölgede de aynı iklim örülüyor. Yazları sıcak ve kurak geçen şehirde kışları soğuk ve sert geçiyor.

Aralık ayı ile gelen kış mevsimi boyunca şehirde yoğun bir kar yağışı oluyor. Erzincan hava koşulları üzerinde etkili olan bu durum mayıs ayına kadar sürebiliyor. Bu nedenle toprak upuzun bir süre kar altında kalabiliyor. Kış mevsiminde bol bol görünen hava olaylarından biri de yağış.

Şehirde, senelik yağış ortalaması 374 mm'yi buluyor. Ortalama sıcaklık değeri kış mevsiminde -3, 7 C'ye kadar düşüyor. Bu nedenle bölgede aşırı bir hava hakim oluyor. Yaz mevsiminde ise sıcaklık değeri ile 24, 3 C civarında bulunuyor. Erzincan hava durumu üzerinde etkili olan durumlardan biri de şehirde esen rüzgarlar oluyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Erzincan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erzincan'da Alışveriş Nereden Yapılır?

Doğu Anadolu'nun göz bebeği olan Erzincan'da bol bol alışveriş yapabilirsiniz. Tulum peyniri, tava leblebisi, karakovan balı ve Kemah cevizi gibi gıdaları satın alabileceğiniz pek çok dükkan bulunuyor. Aynı zamanda kendiniz ve sevdikleriniz için de hediyelik eşyalar almak için çarşıdaki şirin dükkanlara uğrayabilirsiniz. Dilerseniz Erzincan'da bulunan alışveriş merkezlerinde de gezebilirsiniz. Erzincan'ın tarihi sokaklarında adımlarken küçük anı eşyalarını alarak, hatıra şeklinde saklayabilirsiniz.

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir?

Bulunduğu konum itibariyle karasal iklimin etkisinde olan Erzincan'a geleceğiniz mevsimi ve tarihi doğru seçmelisiniz. Uzun bir dönem kar yağan şehri, beyazlar içerisinde görmek istiyorsanız tercihinizi kış aylarından yana kullanabilirsiniz. Çok sıcak olmayan havada rahatlıkla gezmek için de bahar ayları doğru bir seçim oluyor. Şehirde düzenlenen festivallere katılmayı planlıyorsanız, organizasyon tarihini de dikkate almalısınız.

Erzincan'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Tatiliniz boyunca doya doya gezebilmek için mutlaka detaylı bir gezilecek yerler listesi hazırlamanız gerekiyor. Rotanızı çevirdiğiniz Erzincan'da bulabileceğiniz noktaların başında Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Mama Hatun Kervansarayı, Abrenk Kilisesi, Otlukbeli Gölü ve Erzincan Müzesi geliyor. Eğer doğa ile baş başa vakitler geçirmek istiyorsanız şehrin en güzel noktası olan Girlevik Şelalesi'ne mutlaka uğramalısınız. Karanlık Kanyonu ise bölgedeki gizli cennetlerden biri.

Erzincan'da Nerede Kalınır?

Erzincan , her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bu nedenle şehirde belli dönemlerde bir yoğunluk yaşanıyor. Siz de bu yoğunluktan etkilenmemek için kalacağınız yeri önceden belirlemelisiniz. Şehirde bulunan 3,4 ve 5 yıldızlı uygun Erzincan otelleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Dilerseniz apart ve pansiyon seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Otellerin size sunduğu hizmetlerden yararlanarak konaklama konforunuzu artırabilirsiniz. Kalmak istediğiniz otelin gezilecek yerlere de yakın olması gerekiyor.

Erzincan'ın Neyi Meşhur?

Erzincan neyi meşhur sorusuna verilebilecek sayısız cevap bulunuyor. Şehrin yöresine ait olan lezzetler, damaklara adeta bir şölen yaşatıyor. Tulum peyniri açık ara şehrin en meşhur gıdası oluyor. Bölgedeki meşhur lezzetlerden diğeri ola Babikko, hem yerli halkın hem de misafirlerin sofrasından eksik olmuyor. Kelecoş ise adeta şehir ile özdeşleşen lezzetlerden biri. Kelecoş, başka şehirlerde yapılsa bile aslında Erzincanlılar tarafından kabul ediliyor. Oldukça basit malzemelerden yapılan bu lezzeti, Erzincan tatiliniz sırasında restoranlar ve mekanlarda da bulabilirsiniz. Evelik dolması, boranı, Tatar böreğini, haşıl ve kesme çorbası da şehrin meşhur kategorisinde bulunan lezzetlerinden bazıları. Erzincan mutfağında bulunan yemek çeşitleri saymakla bitmiyor. Tarihi de oldukça önemli olan bu şehirde meşhur kategorisinde sadece yemekler bulunmuyor. Erzincan'daki bazı türbe ve camiler o kadar önemli ki eserlerin hikayeleri şehrin sınırlarını aşıyor. Hatta şehrin bazı ilçeleri bile oldukça meşhur. Refahiye ve Kemah ilçeleri ismini tüm ülkeye duyurarak nam salıyor. Siz de şehre geldiğinizde dilediğiniz meşhur lezzetleri tadarak ve bol bol gezerek tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Erzincan Alt Bölgeleri

Kemaliye Otelleri
Daha fazla gör