Sonbaharın Gelişini Müjdeleyen 7 Bağbozumu Rotası, Türkiye

Sonbaharın Gelişini Müjdeleyen 7 Bağbozumu Rotası

8 Yorum

Yapmadan Dönme Diley Kuru

Sonbaharın Gelişini Müjdeleyen 7 Bağbozumu Rotası
Her yılın Eylül ayında, ülkemizin dört bir yanında bağbozumu şenlikleri düzenleniyor. Nedendir bilinmez ama yapılan hiçbir eylem, bağbozumu kadar coşku uyandıramıyor insanın yüreğinde. O an öyle bir sinerji meydana geliyor ki, bu ruh iklimi arasında sarhoş oluyoruz adeta. Üzümlerin olgunlaştığı, birbirinden eğlenceli festivallere ev sahipliği yapan ve sonbaharın gelişini müjdeleyen 7 bağbozumu rotasını sizler için araştırdık.

1 – Mürefte

mürefte bağlarıTekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı olan Mürefte, en önemli bağbozumu duraklarından biri. Trakya topraklarında Mürefte bağlarının yeri gerçekten de apayrıdır. Butik şaraphaneleri, Türkiye'nin ilk ve tek bağcılık müzesine ev sahipliği yapıyor oluşu ve kendine has üzüm kimliği ile Mürefte, mutlaka gezi listenizde yer almalı.

2 – Elazığ

elazığ bağlarıAnadolu'nun bağbozumuna hiç denk geldiniz mi bilemiyoruz. Öküzgözü dediğimiz üzümlerin ana vatanıdır Elazığ. Her yıl Eylül sonuna doğru bağbozumu şenlikleri düzenleniyor bu güzel ilde. O dönem mor dağların eteklerine sinen üzüm kokusu, doğanın ve insan emeğinin karşılığını aldığını gösteriyor bizlere. Elazığ'ın Aydıncık Köyü'nde Türkiye'nin en özel üzüm bağlarından biri yer alıyor. Buradaki şarap üretim tesisi ise, ülkemizin en doğusunda bulunması özelliği ile ilgi çekiyor.

3 – Kapadokya

kapadokya bağlarıBağbozumunun büyüleyici atmosferinin, Kapadokya'nın otantik dokusuyla birleştiğini hayal edin. Ortaya çıkan görsel şölen bir yana, içimizde kıpırdanan o coşku ve sevincin tarifini mümkün değil yapamayız. Bağbozumu heyecanını Kapadokya'nın benzersiz coğrafyasında deneyimleyin mutlaka.

4 – Kırklareli

kırklareli bağlarıKırklareli'nde bağ bozumu, genelde Eylülün 3. haftasını buluyor. Bunun nedeni ise üzümlerin önce yemeklik için toplanıyor oluşu. Dolayısıyla bağbozumu maksadıyla üzüm toplamak biraz geç oluyor Kırklareli'nde. Trakya'nın diğer bölgelerinde olduğu gibi, burada da şehrin havası birden değişiyor bağbozumu dönemlerinde.

5 – Gelibolu

gelibolu bağlarıEge toprakları bağbozumunun has toprakları gibi geliyor çoğu insana. Bir bakıma öyle de denebilir. Gelibolu'nun Kocatepe bölgesinde yer alan üzüm bağlarındaki o ağız sulandıran salkımlar, her yönüyle Ege'de olduğumuzu hissettiriyor bizlere.

6 – Urla

urla bağlarıYemyeşil üzüm köklerinin yeşerdiği bir başka yer de Urla. İzmir'in üzüm bağlarını görmenin insana şans getirdiği söylenir kimi Ege köylerinde. Neyse ki bizler bu şanslı kesimdeniz. Urla'da bağbozumu şenlikleri biraz erken kutlanıyor ancak geç kalmış sayılmazsınız. Bir sonraki sene bu muhteşem coşkuyu Urla'da yaşayabilirsiniz.

7 – Bozcaada

bozcaada bağlarıBozcaada, olmazsa olmaz bir bağbozumu rotası kuşkusuz. Ülkemizin üzüm ve şarap cenneti olan Bozcaada'nın her köşesinde bir şarap fabrikası, her köşesinde bir üzüm bağı var. Hele o bağ evleri yok mu, sadece bağbozumu değil, Bozcaada'ya gitmek için o kadar çok sebep var ki aslında…
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Bozcaada Bağbozumu Festivali, bu hafta sonu, yani 5-6 Eylül'de gerçekleşecek. Biz de arkadaşlarla yarın öğleden sonra yola çıkacağız, umarız hep anlatıldığı gibi dolu dolu ve güzel geçer. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Tarihlerini de yazaydın iyiydi. Hep tarım bilgi aktarılıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
8
/

-

Bozcaada'ya yarın gidiyorum ve çok merak ediyorum. En son feribot 24:00'de. Hatırlatalım. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Merhaba Galip, festival tarihleri her sene ve bölgeye göre değişiyor. Bu nedenle yazı içerisinde belirtemedik.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bozccaada'da üzüm bağlarının söküleceği gibi bir haber okudum, ne yazık ki üzümden yapılan şarabı ihraç ederek ülke tanıtımı ve elde edilecek geliri görmezden geliyoruz, Türkiye bu konuda Fransızlarla yarışabilir, gençlik yıllarımda Fransa'da Dijon bölgesinde bağbozumunda çalışarak fikir sahibi olmuştum, ülkemiz üzümlerine sahip çıkalım, Fransızlar işgal sırasında ilk iş olarak Alaşehir - İzmir tren yolunu yapmışlar, elde edilen üzümleri taşımak ve Fransa'da onlardan şarap yaparak dış ülkelere ihracat için...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Geçtiğimiz haft asonu Mürefte'deydim. Özellikle Gamay üzümünden yapılan şaraplar enfes! Cabernet Sauvignon & Merlot karışımlarını sevenler için geniş seçenekler var. Sevilen'de meşe fıçılarda dinlendirilen seriyi özellikle isteyin, oldukça dolgun ve sert yapılı şarapları var. Kutman, yıllandırılmış şarap sevenler için ideal bir üretici. Yaşıtım olan şaraplara ulaştım. 1888 yılından kalma binada aynı zamanda şarap müzesi de var. Gezdiğim şarapevlerinden, mahzenlerden, müzelerden en çok Aker'in tesisini beğendim. Doğrudan sahibi karşıladı beni ve uzun uzadıya süreçleri, şarapçılığa nasıl başladıklarını, şarap üreticiliğinin zorluklarını, devlet nezdinde yaşanan sıkıntıları anlattı. Bir de üzerine imalatı gezdirdi. Hayatımda ilk defa bu kadar taze şarap içtim! Kesinlikle gidilmeli, görülmeli, tadılmalı!

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bağ bozumu dediğiniz olay tamamen ticari bir olay durumuna gelmiş. Elinize bir sepet, bir önlük, bir de makas veriyorlar, bir müddet üzüm topluyorsunuz. O topladığınız üzümlerden bir avuç bile yiyemiyorsunuz. Şehir insanı üstüne para vererek yaptığı bu faaliyetten ne anlıyor, sadece sosyal medya için birkaç kare fotoğraf, başka bir anlam ifade etmiyor. Dün Bozcaada'da bir üreticiyle yaptığım sohbette şöyle bir ifadeyle karşılaştım, "Bu sene tüm üzümü toptan fabrikaya verdiğim için bağlarımızda bağbozumu yaptıramadık. Maddi olarak kaybımız epey fazla oldu". Şu cümle bile anlatmak istediğim konuyu açıklamaya yetiyor.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Ege'nin incisi manisa'nın muhteşem sultan üzümleri nerede? Türkiye'de üzüm en çok manisa'da yetişir ama manisa'yı göremedik.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)