Elazığ'ın Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri, Türkiye

Elazığ'ın Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri

3 Yorum

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Elazığ'ın Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri
Genellikle tarihi Harput Kalesi ile birlikte anılan Elazığ, doğal güzellikleri ile aklınızı alma konusunda bir hayli iddialı. Doğu'nun en güzel şehirlerinden biri olan Elazığ hem tarihi hem de doğası ile birçok aktivite imkanını bizlere sunuyor.

Yaz aylarında gezmenin daha çok önerildiği bu şehirde, aslında kış sporlarını da gerçekleştirebileceğiniz bir merkez var. Ayrıca kayaktan yüzmeye, yürüyüşten tarihi yerleri ziyaret etmeye kadar birçok etkinliği Elazığ ziyaretiniz için aslında planlayabilirsiniz. Bu yazımda Elazığ'ın sadece doğal güzelliklerinden bahsetmek istiyorum. Özellikle yakın zamanda keşfedilen kanyonlarını yapılacaklar listenize kesinlikle almanız gerekiyor. Tekne turu ile dışarıdan izlemek ayrı keyifliyken, daralan, küçülen aralıklara sahip taban yolundan ilerlemek de bir o kadar macera dolu!

1 - Çırçır Şelalesi

çırçır şelalesiManzarası harika olan Çırçır Şelalesi, Türkiye'nin en genç şelalesi olma özelliğine sahip çünkü 1974 yılından beri doğal bir şekilde oluşan başka bir şelale dünyada görülmemiş. Fırat Nehri'nden gelen sular, basınç nedeniyle yönünü değiştirince Çırçır Şelalesi ortaya çıkmış. Ayrıca Türkiye'nin en büyük yapay gölü olan Keban Barajı da burada bulunuyor. Çırçır Şelalesi'ne gelip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ve burada bulunan işletmede vakit geçirebilirsiniz.

2 - Hazar Gölü ve Plajı

hazar gölü ve plajıYerel halk tarafından Hazar Denizi olarak anılan bu gölümüz sodasız ve tuzsuz bir suya sahip. Aynı zamanda burada bulunan Hazar Plajı, birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz işletmelere de sahip. Yaz dönemi burada yüzebileceğiniz gibi çeşitli su aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce burada bir şehir olduğu ve sular altında kaldığı yönünde bilgilerin olması dalış meraklıların ilgisini de bir hayli çekiyor. Elazığ'a 22 kilometre mesafede olduğunu da son olarak ekleyeyim.

3 - Saklıkapı Kanyonu

saklıkapı kanyonuBu doğa harikasının fotoğrafını ilk gördüğüm zaman bir hayli heyecanlandım. Karstik yapısı ve oluşumu fazlasıyla dikkat çekici. Ortalama dört kilometre uzunluğa sahip olan kanyonun bir ucu Fırat Nehri'ne doğru gidiyor. Kanyonun tamamı yürünebilir bir alana sahip. İki bölüme sahip bu kanyonun bir bölümü 600-700 metre uzunluktan oluşurken, diğeri de 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Tekne ile gezip, dışarıdan bu karstik yapıya baktığınızda kesinlikle çok görkemli gözüküyor.

4 - Kara Leylek Kanyonu

kara leylek kanyonuGeriye sadece 10-15 bin çifti kalan kara leyleklerin yuvası olan bu yer, tekne turu yaparak keyif alacağınız diğer aktivitelerden biri olabilir. Keban ilçesinden tekne ile buraya 50 dakikada varabiliyorsunuz (Saklıkapı'ya 40 dakikada). Saklıkapı ile birlikte dünyanın en eski kanyonlarından biri oldukları düşünülüyor. 9 milyon yıllık bir geçmişe sahipler. İkisi de harika!

5 - Harput Buzluk Mağarası

harput buzluk mağarasıElazığ gerçekten de ilginç doğal yapılara sahip; bunlardan biri de yazın dikit ve sarkıtların oluştuğu, kışın ise bu buzul tabakaların eridiği Harput Buzluk Mağarası. Eski zamanlardaki insanlar burayı buzdolabı olarak kullanıyorlarmış. Teknolojinin olmadığı dönem için gayet faydalı bir fikir. Keban Baraj Gölü manzarasına sahip bu mağara şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Urartular'a dek uzanan tarihi ile Haput'tan da eski bir geçmişe sahip. 23 ve 35 numaralı otobüsler, mağaranın yakınından geçiyor. Yani şehir içinden toplu taşıma ile buraya ulaşabilirsiniz.

6 - Keban Barajı ve Gölü

keban barajı ve gölüÜlkemizin en büyük göllerinden biri olan Keban Barajı, Elazığ şehrinin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor. Barajın ardından bir de göl inşa edilmiş. Aynı zamanda bu sular birçok balık türüne de ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar burası yapay bir yapı olsa da şu an birçok canlıya yuva olması ve gölün doğal bir manzara sunması nedeniyle yer vermek istedim.

7 - Hazarbaba Kayak Merkezi

hazarbaba kayak merkeziKış turizmini ve kayak yapmayı sevenlerin tercih ettiği yerlerden biri olan Hazarbaba Kayak Merkezi, 2347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba Dağı'nda sizleri bekliyor. Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için uygun bir kayak pistine sahip. Elazığ merkeze 30 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Hazar Gölü de 6 kilometrelik mesafesi ile aslında bir hayli yakın sayılır buraya. İsterseniz kayak merkezinin bulunduğu yerde konaklayabilirsiniz. Veyahut Hazar Gölü çevresinde bulunan oteli de tercih edebilirsiniz.

Elazığ'a Ne Zaman Gidilir?

elazığa ne zaman gidilirKeban Barajı'nın ardından Elazığ'ın iklimi biraz Akdeniz havasına kaysa da kış ayları hala sert geçiyor. Yaz dönemi de bir hayli sıcak oluyor. Bu yüzden sonbahar veya ilkbahar dönemi Elazığ'ı ziyaret etmek çok daha akıllıca olacaktır.

Elazığ Şehir İçi Ulaşım

elazığ şehir içi ulaşım12 kilometre uzaklıkta bulunan Elazığ Havalimanı'ndan şehir merkezine araba ile 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Belediyeye ait toplu taşıma veya HAVAS servislerini de kullanabilirsiniz. Araç kiralamak veya taksi tutmak da sizin için alternatif olabilir.

Keyifli seyahatler diliyorum!

3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

tarihi olarak görülmeye değer bir harput var maalesef, orasıda bakımsız su ve wc problemi var, ayrıca hazar gölü sandığınız gibi çok masum değildir, içinde girdaplar vardır ve çok tehlikelidir. bunu bilin öyle girin suya, çok derine gidilmemeli kıyıda yüzülmelidir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Elazığın bilinmeyen ve görme fırsatı bulamadığımız ne güzellikleri varmış farklı yöreleri gezmeyi seven ve merak eden biri olarak, seyahat ederken rehber olacak paylaşımlarınız için çok teşekkürler??

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Her türlü ağacın yetişebileceği bir iklime ve doğusunda Hazar gölü, Güneyinde ve Kuzeyinde Türkiye'nin en büyük Baraj göllerine sahip olmasına rağmen, ağaç ve yeşillik yönünden çok fakir bir şehrimiz. Elazığ Valiliğinin ve Fırat Üniversitesinin bir AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ ilan ederek bu ğüzel ilimizin ağaçlandırılmasına önderlik etmelerinin şart olduğunu değerlendiriyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)