Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Sıcak Sevmeyenler Muğla'ya!

Sıcak Sevmeyenler Muğla'ya!

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 13 Haziran 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Sıcak Sevmeyenler Muğla'ya!

Denizi ve sıcağı sevmeyenler, asırlık çam ve çınarların altında dinlenmek isteyenler Muğla'da dağları ve yaylaları tercih ederler.

Muğla’da deniz mevsimi 8-10 ay sürer. Yerli-yabancı binlerce turist Muğla kıyılarına koşar ancak denizi ve sıcağı sevmeyenler, asırlık çam ve çınarların altında dinlenmek isteyenler dağları ve yaylaları tercih ederler. Sözgelişi Karabağlar Yaylası’nda en sıcak havalarda bile serinleyip, dinlenirler.

Muğlalılar arasında sıcak yaz aylarını yaylada geçirmek gelenek olmuş. Bu geleneğin temelinde altı ay sıcaklardan uzaklaşmak ve hayvanların ot ihtiyaçlarını karşılamak yatıyor. Ancak, Muğlalılar yaylada da boş durmazlar, kışlık yiyecekleri hazırlamaya çalışırlar. Yaylalarda yapılan yemeklerin ve satılan etlerin tatlarına doyum olmaz.

Komşu Antalya ve Burdur’da olduğu gibi Muğla’da da Yörük asıllılar çoktur ve Yörükler arasında beslenmenin temel öğeleri et, süt ve yoğurttur. Yaz aylarında kışa hazırlık için sebzeler kurtulur, pekmez-reçel-tarhana-keşkek hazırlanır. Dağ ve yaylalarda genellikle Kasım ayına kadar kalan Muğlalı Yörükler Kasım ayında şehir ve kasabalarına dönerlerdi. 1970’li yıllarda başlayıp gelişen turizm olgusu yaylaya çıkışı da büyük ölçüde engelledi. Buna rağmen çok sayıda Muğlalı sıcak ayları yaylalarda geçirir.

Köyceğiz ve yöresinde yaşayanların sıcak aylardaki sığınakları 15 km uzaklıktaki Çiçek Baba Dağları’dır. Bu dağlar serin havası, soğuk suları, sık ormanları ile ünlüdür. Avcılık da yapılır bu dağlarda.

Fethiye’den içerilere doğru gidildikçe Seki Yaylası, Dont yaylası, Eldirek, Karaçulha, Patlangıç gibi sayısız yaylaya ulaşılır. Misafirperver Muğlalılar konuklarını bile yaylada ağırlar. Yaylara daha fazla otel ve motel yapıldığında Muğla yayla turizminde de lider olacaktır. Muğla otelleri mevcut durumu ile gayet başarılı bir hizmet vermektedir.

Yayla konusunun Muğlalılar için taşıdığı önemi anlamak için Muğla’ya gidenlerin Karabağlar Yaylası’na görmelerini öneririz. Bir zamanlar şehrin bağ ve bahçelerle kaplı yaylası olan bu sayfiye yeri bugün sürekli bir yerleşme alanı durumuna gelmiştir.

Haberin kaynağı için: Tekstyle