Mayıs Ayını En İyi Şekilde Değerlendireceğiniz 7 Rota, Türkiye

Mayıs Ayını En İyi Şekilde Değerlendireceğiniz 7 Rota

Görüşünüzü Paylaşın 3 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Mayıs Ayını En İyi Şekilde Değerlendireceğiniz 7 Rota
Artık yaz mevsimine bir adım daha yaklaştığımız, aynı zamanda bahara yavaş yavaş veda ettiğimiz o güzel aya girmiş bulunmaktayız. Her ne kadar Nisan ayı, son haftasında bize gol atıp kışı aratmasa da, o serin havaları uzun bir süreliğine ardımızda bırakmaya başlıyoruz. Mayıs ayı tüm sıcaklığı ve coşkusuyla ruhumuzu sarmalarken, bu ayı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz rotaları sizler için özenle hazırladık. Bu rotalar dışında, şu an o çok gitmek istediğiniz tatil beldelerinin henüz sakin olduğunun da altını çizelim. Bunun dışında Batı Karadeniz Turu için de bu ayın oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik bu kadar tüyo yeter, daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

1 – Maşukiye

maşukiyeİstanbul'dan fazla uzaklaşmak istemeyenler, bu ay bir hafta sonunu Maşukiye'de değerlendirebilirler. Kocaeli'ne 36 km mesafede yer alan Maşukiye, doğayla iç içe, huzur ve keyif dolu günler yaşatıyor ziyaretçilerine. Mayıs ayında Maşukiye'ye giderseniz eğer, o oksijen dolu havayı içinize çektiğiniz an yorgunluğunuzdan eser kalmayacak.

2 – Amasya

amasyaKaradeniz'in en güzel kentlerinden biri olan Amasya, Mayıs ayında mutlaka görmeniz gereken rotalar arasında yer alıyor. Birçok gezginin müdavimi olduğu Amasya'ya en az bir dört gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Gezilip görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Amasya'da, görmeden dönmemeniz gerekenlerin başında ise Kral Kaya Mezarları geliyor.

3 – Kurucaşile

kurucaşileYazımızın başında Batı Karadeniz turu için bu ayın ideal olduğunu söylemiştik. Mayısta gidebileceğiniz en güzel Batı Karadeniz rotalarından biri olarak Kurucaşile'yi önerebiliriz sizin için. Bartın'da yer alan bir kıyı kasabası olan Kurucaşile oldukça küçük bir yerleşim yeri. Birbirinden doğal ve güzel plajlarında yapacağınız yürüyüşler size gerçekten de iyi gelecek. Kurucaşile için dolu dolu iki gün yeterli olacaktır.

4 – Ürgüp

ürgüpEğer bir bölge dört mevsim boyunca farklı güzellikler sunuyorsa, bizim de işimiz bir hayli zorlaşıyor. Zira hangi dönem size öneride bulunacağımızı şaşırıyoruz. Bize bu duyguları yaşatan yerlerin başında da Kapadokya geliyor. Bu sefer Kapadokya'nın en hareketli ve en turistik bölgesi olan Ürgüp'ü tavsiye etmeye karar verdik. Ürgüp, Kapadokya'nın önemli merkezlerinden biri ve içinde bulunduğumuz zamanlar en popüler zamanları. Gezilip görülecek çok yeri olduğu için 4 ya da 5 gün ayırmanız gerektiğini de hatırlatalım.

5 – Şile

şileİstanbul'dan uzaklaşmadan bir hafta sonunu sadece dinlenmeye ayırmak isteyenler için Şile, bu ayın en ideal rotalarından biri. Karadeniz kıyısında şirin bir tatil beldesi olan Şile, keşfedilmeyi bekleyen mağaraları ve kaleleri, sabah yürüyüşleri yapabileceğiniz kumsalları, akşam günbatımında yapacağınız rakı-balık keyfi ve dönerken anı olarak saklayabileceğiniz şile bezi ile unutulmaz bir hafta sonu vadediyor.

6 – Babakale

babakaleAsya kıtasının en uç noktası olarak nitelendirilen Babakale, Çanakkale'nin huzurlu bir balıkçı kasabası. Ege ve Marmara'nın birbirinden ayrıldığı noktada bulunan Babakale'nin eşsiz bir de günbatımı manzarası var. Yani anlayacağınız Mayıs ayında Babakale'de mutlaka balık yemeniz ve o güneşi batırmanız lazım.

7 – Hasankeyf

hasankeyfBatman'a yaklaşık 49 km mesafede bulunan Hasankeyf, ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile Hasankeyf, bu ayın ideal keşif rotalarından biri. Şimdilik tarihin derin izlerini gözler önüne seriyor ancak bu tarih, derin sulara da gömülüyor bir yandan. Ne yazık ki sular altında kalacak olan Hasankeyf'e bir an önce gitmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Ağaçların bolca yaprak açtığı her yer baharda daha da güzeldir. Yukarıda sayılan yerlere ek olarak Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye/Zeytinbağı kasabasını önerebilirim. Küçük ama şirin sahil kasabasında kıyı boyunca denizin tadını çıkarabilir, kasaba içerisinde tarihi evleri ziyaret ederken, bolca zeytin ağacıyla karşılaşabilirsiniz. Günün tüm tatlı yorgunluğunu deniz manzarası eşliğinde esintili Çamlı Kahve'de üzerinizden atabilirsiniz.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Hepsi ayrı ayrı çok güzel. Bizim tercihimiz Babakale olacak yakınlığından dolayı. Gülpınar ilçesinde pazara giderseniz zeytinyağını mutlaka tadın diyorum.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Harika bir yazı olmuş.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)