19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel Gezi Rotaları, Türkiye

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel Gezi Rotaları

7 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramına Özel Gezi Rotaları
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın perşembe gününe denk gelmesi, arada kalan cuma gününü de içine katıp, bize dopdolu 4 günlük bir tatil fırsatı sunuyor. Mayıs ayının güzelliği ise bu duruma ayrı bir lezzet katıyor. Eğer iş yerinizden 1 güncük izin alma şansınız varsa, bizce bu 4 günlük tatili hemen değerlendirmeye alın deriz. Mesela Ege baştan aşağı en güzel demlerini yaşıyor şu an. Karadeniz ziyaretçi akınına uğruyor. Tarihi kentleri arşınlamak için de önümüzde harika bir fırsat var. Ya da kampa mı gitsek? Biz karar vermekte biraz zorlanıyoruz açıkçası, seçim sizin.

1 – Bozcaada

bozcaadaBozcaada, şu sıralar bir harika. Yazın o kadar kalabalık oluyor ki, tat almak bir hayli zorlaşıyor. Şimdilerde ılık rüzgarların estiği Bozcaada'da, o çılgın akım başlamadı henüz. 19 Mayıs'ta dinlenmek, eğlenmek ve keşfetmek için Bozcaada oldukça ideal bir rota.

2 – Ayvalık

ayvalıkKuzey Ege'nin son durağı olan Ayvalık da bahar aylarının gözdelerinden biri. Ne demişler bilirsiniz; rakı-balık-Ayvalık. Bu mevsime en çok yakışanı da budur zaten. Ayvalık'ın görülmesi gereken tarihi mekanları ve doğal güzelliklerini keşfetmek için bundan daha güzel bir zaman olamazdı.

3 – Kapadokya

kapadokyaDört mevsimin gözdesi, beyaz atlar diyarı Kapadokya 19 Mayıs'ın ideal rotalarından. Nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir 4 gün yaşayabilirsiniz Kapadokya'da. Şarap eşliğinde günbatımı, Kapadokya Balon Turu ve Kapadokya Peri Bacaları sizi alıp bambaşka bir dünyaya götürecek.

4 – Olimpos

olimposBiri kamp mı dedi? Olimpos, daha çok genç bünyelere hitap ediyor gibi görünse de, aslında kendini tazelemek isteyenlerin gidebileceği rotalardan biri. İsterseniz kamp yapın, isterseniz bungalovlarda konaklayın, ne yaparsanız yapın Olimpos'ta geçireceğiniz bu 4 gün size gerçekten çok iyi gelecek.

5 – Akyaka Gökova

akyaka gökovaYine Ege, Ege ve Ege diyoruz. Daha önce mayıs ayında Ege'ye gitmediyseniz öncelikle Akyaka Gökova'yı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Nasıl bir huzur, nasıl bir temiz hava, nasıl bir dinginlik var burada, tarifi mümkün değil. Siz en iyisi 19 Mayıs için planlara başlayın.

6 – Ölüdeniz

ölüdenizSezon yavaş yavaş başlıyor Ölüdeniz'de. Özellikle ekstrem sporlardan hoşlanan kesimdenseniz, Ölüdeniz sizin için en ideal 19 Mayıs rotalarından biri. Mesela yamaç paraşütü, jeep safari ve macera dolu bir Tlos Saklıkent turu sizi kendinizden geçirebilir. Rezervasyonunu yaptırmadan önce Ölüdeniz otel fiyatları arasında karşılaştırma yapmayı unutmayın.

7 – Foça

foçaEge deyince aklınıza İzmir geliyorsa, 19 Mayıs'ı Foça'da değerlendirebilirsiniz. Bol bol balık yer, Foça Yel Değirmenleri'ni gezer, dilediğinizce dinlenebilirsiniz Foça'da. Akşamları sahilde yürüyüşe çıkar, ruhunuza biraz Ege havası depolarsınız.

8 – Gelibolu

geliboluBiraz tarih, biraz geçmişe vefa, biraz da doğal güzellik arayanlardansanız, Gelibolu'yu tercih edebilirsiniz bu 19 Mayıs'ta. İsterseniz Saroz'da kamp yaparsınız, isterseniz Şehitlik turuna çıkarsınız. Bize kalırsa Gelibolu, 19 Mayıs'a en çok yakışan rotalardan biri.

9 – Ordu

orduŞu sıralar Ordu bir hayli revaçta. Çünkü akıl almaz derecede yemyeşil ve huzur dolu. Ordu'nun yaylalarına çıkıp bungalovlarda konaklamak, sabahları dumanlı dağlara bakıp leziz bir yöresel kahvaltı yapmak her zaman elinize geçecek bir fırsat değil.

10 – Eskişehir

eskişehirİddia ediyoruz, pek çok insanın en çok görmek istediği şehirlerden biri Eskişehir. Gidenlerin küçük bir Avrupa şehrine benzettiği Eskişehir, az maliyetli olması nedeniyle de tercih edebileceğiniz bir rota. 4 gün Eskişehir'e yeter de artar bile.

11 – Edirne

edirneMayıs ayında gidebileceğiniz ideal rotalardan biri olan Edirne, önümüzdeki 4 günlük tatili değerlendirebileceğiniz şehirlerden biri. Tarihi ve kültürel gezilerden hoşlanıyorsanız Edirne'ye mutlaka ayak basmalısınız. Elbette ki Selimiye Camii'yi görmeden ve o meşhur tava ciğerden yemeden dönmeyin.

12 – Tekirdağ

tekirdağBahar aylarında harika manzaralar sunan Tekirdağ'ın birçok huzur dolu köşesi bulunuyor. Doğayla iç içe olmak için Uçmakdere'yi, günbatımı ve şarap için Mürefte'yi tercih edebilirsiniz mesela. Dönmeden önce bir porsiyon Tekirdağ köfte ve rakı günü yapıp, bu harika geziyi sonlandırabilirsiniz.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Çok okuyan mı? Çok gezen mi? Elbette çok gezen. Gitmeden önce Bozcaada'yı daha bakir ve fakir, Gökçeada'yı daha zengin zannederdim. Gezi sonrası tam tersi izlenimlere sahip oldum. Üzüm bağları, şarapçılık ve mimari açıdan Bozcaada daha ilgimizi çekti, ama Gökçeada'nın da farklı özellikleri var, efi kurabiyesi gibi özgün. Eskişehir, Porsuk Çayı kıyısında oturduğumuz, kültürel değerleri yüksek, çağdaş kentimiz. Çevresinde Frig medeniyeti gibi, hatta Sakarılıca Kaplıcaları denilen bölgesiyle, İç Anadolu'dan farklı iklimi olan, ulaşımı kolay Avrupa kentimiz. Güney yollarını yine ekim aylarına bırakarak bu kısa tatil günlerini Ayvalık yöresinde değerlendirmeyi düşünüp, erken hasat sızma zeytinyağını bu yıl nereden alacağımız, Kazdağları'ndan pazara gelecek dağ kekiği araştırmalarıyla geçecek herhalde.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İzmir'in güzel beldesi Seferihisar'a bağlı Akarca...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhabalar, ben de buraya yazı yazma müdavimi oldum. Oğlumu ve kız arkadaşını Bozcaada müdavimi yaptım, nasıl müdavim olmazsınız? Kekik kokuları ile Bozcaada Ayazma Plajı'nda yüzmek, o denizin temizliğine, renklerine, harika çevreci atmosferine, bilinçli sosyal yapısına, tabi ki de o Grek havasına, açık hava tavernalarına hayranım. Tekrar tekrar gidiyorum, haziran sonu temmuzun ilk haftasına kadar vazgeçemediğim Cunda'dayım oğlumla beraber. Güzel, eğitimli Eskişehir'de büyüdüm, orayı anlatmaya gerek yok, ama biz küçükken sokaklardaki çeşmelerden sıcak su alırdık, şimdilerde yok, kalabak suyu yine çeşmelerden alınırdı, ama şu anda damacanalara girmiş, yazık. Ölmeden mutlaka Foça'yı görmelisiniz, dağları yangın geçirse de müthiş bir albenisi var. Ben bir Türkiye sevdalısıyım. Nereleri sayayım, Allah Türkiye'yi korusun, yardım etsin. Sevgilerimle, Şükran Koçak.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

19 Mayıs için 12 rota belirlemişsiniz, güzel! Ama açılış sayfasında Datça'dan çok güzel bir fotoğraf paylaşmışsınız, o da güzel! Ama bu 12 rotanın içerisinde neden Datça yok, anlamak mümkün değil!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (4)
7
/

-

Kapakta Datça fotoğrafı paylaşın, sonra da Datça'yı 19 Mayıs'ta gidilecek 12 yerde yazmayın. :-) Şaka mısınız?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (5)
7
/

-

Kapak fotoğrafı Datça sahilden, çok güzel bir yer. Evet, Datça da benim gözümde 19 Mayıs için muhteşem rotalardan biri. Datça ile ilgili daha önceden yayınlanan Gizemli Kent Datça yazısını okuyabilirsiniz.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bence harika öneriler. İnsan seçim yapmakta zorlanıyor. Bir de şu kapak fotoğrafı tartışmasında anlaşılmayan ne var, ben de onu çözemedim. Datça da çok güzel bir yer, kabul ediyorum. Ancak burada kullanım amacı yazıya güzellik katmaktan başka bir şey değil. Kapak fotoğrafında neresi kullanılacaksa orasını da yazmak gerektiğini düşünmüyorum. Ekşi Sözlük beğenmeme timi iş başında anlaşılan. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)