Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Karasu Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Karasu civarında görülmesi gereken 6 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz

Karasu Plajı

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya

Karasu Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Sakarya

Maden Deresi

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
3.2/5 Çok İyi
(3.2 değerlendirme)
Sakarya
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
3.57/5 Çok İyi
(3.57 değerlendirme)
Sakarya

Karasu Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Marmara Bölgesi’nin önemli illerinden biri olan Sakarya’ya bağlı bir ilçe Karasu. Marmara Bölgesi'nin Batı Karadeniz ile kavuştuğu noktada bulunan ilçe coğrafi konumu sayesinde deniz turizmi açısından da cazip bir bölge olma özelliğine sahip. Beldeye Karasu isminin verilmesinin sebebi ise bölgenin bataklıkların yer aldığı bir bölge olmasıymış. İlçe topraklarını sulayan Sakarya Nehri sayesinde son derece bereketli topraklara sahip olan ilçede birçok göl de yer alıyor. Bu göllerin çevresindeki doğal parklar da Karasu gezilecek yerler arasında öne çıkan yerler arasında bulunuyor. Aralarında Acarlar ve Küçükboğaz’ın da sayılabileceği bu göller gerçekten de görülmeye değer doğal güzellikler. 

Karasuda gezilecek yerler arasında tarihi eserler de mevcut elbette. Bu önemli eserlerden biri de Sakarya Nehri kıyısında yer alan ve günümüze kadar maalesef yalnızca kalıntıları ulaşabilen Karasu Kalesi’dir. Kalenin Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Bitinya Krallığı’nın ve Romalıların da hakimiyet kurduğu ilçenin oldukça köklü bir tarihi vardır. Daha sonra uzun yıllar Bizans ve Selçuklu imparatorluklarının hakimiyetinde el değiştiren ilçe, 1322'de Orhan Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Sakarya Karasu tarihi mirası dışında doğal güzellikleriyle de ünlü bir ilçemiz demiştik. Sakarya Karasu gezilecek yerler denilince ilk akla gelen doğal güzelliklerden bazıları da longozlar ve derelerdir diyebiliriz. 

Sizler için Karasu gezilecek görülecek yerler rehberi hazırlamaya çalıştık. Eğer Sakarya Karasu konaklamak da isteyeceğiniz bir bölgeyse sitemizden Karasu otelleri ve konaklama imkanlarını da araştırabilir, kendinize en uygun tatili planlayabilirsiniz.

Sakarya Karasu’da Görülmeye Değer Yerler

Küçükboğaz Gölü: Küçükboğaz Gölü, Adapazarı Karasu gezilecek yerler arasında öne çıkan doğal güzelliklerden biri. Karadeniz kıyısında yer alan küçük bir lagün olan Küçükboğaz Gölü’nün denizle bağlantısı bazen kapanmakta bazense açılmaktadır. Karasu çevresinde gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz diyebileceğimiz gölden tatlı su kefali ve sazan gibi balıkların da aralarında bulunduğu birçok balık avlanabilmektedir. Karasu çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan göl kışın göçmen kuşları gözlemlemek, balık tutmak, doğa fotoğrafları çekmek ya da serin sularında yüzmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Karasu Kalesi: Sapanca Karasu gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer önemli yer de Karasu Kalesi. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Karasu Kalesi, Karasu tarihi mekanlar denince akla gelen ilk yapıdır aynı zamanda. Bu yapıyı ziyaret etmek isteyenler yapının etrafındaki ormanlık arazide yürüyüş yapmanın da keyfini sürebilirler.

Maden Deresi: Karasu tarihi yerler açısından ilginç olsa da asıl önemi kendine has doğal güzelliklerinden gelmektedir. Karasu turistik yerler arasında öne çıkan bu doğal güzelliklerden olan Maden Deresi, Çam Dağı’nda oluşan bir ırmaktır. Maden Deresi’nin etrafı muhteşem bir bitki örtüsüyle çevrili olduğundan çevrede yürüyüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmak mümkündür. Yazın aşırı sıcaklarda bile serin olan bölge ideal bir piknik ve dinlenme alanıdır. Maden Deresi kayın, meşe, çınar, gürgen ve kestane ağaçları ile çevrilidir ve bitki örtüsü açısından zengin bir bölgededir.

Acarlar Longozu: Yaklaşık 1500 hektarlık bir alanı kapsayan Acarlar Longozu, Sakarya’nın önemli turizm merkezlerindendir. Acarlar Gölü Longoz Ormanı ise doğal sit alanı olarak koruma altında olma özelliğine sahiptir. Koruma bölgesinde bulunan Acarlar Longozu yaz aylarında kuruyan ve kışları yeniden oluşan bir doğal alandır. Çevresi dişbudak ormanlarıyla çevrili olan longozda sülün ve yaban ördeği gibi hayvanlar da yaşamaktadır. Birçok balığın da görüldüğü longozda çok sayıda bitki türüne de rastlanmaktadır. Longozda gezi meraklıları için tekne turları ve su bisikleti kiralama gibi aktiviteler yapmak da mümkündür. Canlı çeşitliliği ve muhteşem manzarasıyla Acarlar Longozu’nu mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Karasu Alt Bölgeleri

Karasu Yalı OtelleriSakarya Karasu Aziziye Otelleri
Daha fazla gör