Doğanın İçinden Geçen 12 Bisiklet Rotası, Türkiye

Doğanın İçinden Geçen 12 Bisiklet Rotası

2 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Doğanın İçinden Geçen 12 Bisiklet Rotası
Dünyanın en yaygın spor ve ulaşım araçlarından biri bisiklet. Avrupa'da oldukça fazla kullanılan bu basit ama bir o kadar da eğlenceli araç, ülkemizde henüz Avrupa'daki kadar kullanılmıyor. Ancak son zamanlarda bisiklete gösterilen ilginin gittikçe arttığını söyleyebilmemiz mümkün. Alternatif tatillerde, şehir içi ulaşımda ya da sahillerde bisiklet kullanan bir sürü insanla karşılıyoruz. Türkiye'de bisiklet kullanmak için pek çok parkur bulunuyor. Çocukluğumuzun yegane karne veya doğum günü hediyesi olan bisikletin günlük hayatımıza daha çok girmesini temenni ediyor ve sizi doğanın içinden geçen 12 bisiklet rotasıyla baş başa bırakıyoruz.

1 – Büyükada

büyükada bisiklet parkuruAslında kısaca Adalar desek daha yerinde olur. Günübirlik bisiklet sürüşlerinin en yaygın rotalarından biri. Özellikle bahar aylarında başta Büyükada olmak üzere İstanbul'un gözde adaları bisikletlilerle dolup taşıyor. Günlük 10 – 20 TL arasında bisiklet kiralayabileceğiniz bir sürü dükkan bulunuyor Adalar'da. Profesyonel olmasanız bile, hafta sonları için ideal bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

2 – Belgrad Ormanı

belgrad ormanı bisiklet parkuruİstanbul'un kalan son akciğerlerinden biri olan Belgrad Ormanı'nda, 20 km'lik bir bisiklet parkuru olduğunu biliyor muydunuz? Özel olarak bisiklete ayrılan parkur ise 8 km. Bahçeköy'den başlayan rota inişli-çıkışlı ama yorucu olduğu söylenemez. Hafta sonları bunaltıcı derecede kalabalık olduğundan, hafta içini tercih etmeniz daha hayırlı bir hareket olur.

3 – Bozburun

bozburun bisiklet parkuruOrmanla denizin iç içe geçtiği bu güzide rota, Marmaris – Bozburun – Marmaris şeklinde olmak üzere toplam 106 km'den oluşuyor. Daha çok tur bisikletçileri ve profesyonellerin tercih ettiği bir rota. Bir hayli tırmanışlı olması sizi biraz yorabilir ama rampa aşağı giderken, o rüzgarın yanağınızı okşayışının yarattığı his her şeye değer.

4 – Kapıdağ Yarımadası

kapıdağ yarımadası bisiklet parkuruMarmara Bölgesi'nin nadide doğal güzelliklerini bünyesinde barındıran Kapıdağ Yarımadası, 10 km'lik bir bisiklet parkuruna ev sahipliği yapıyor. Balıkesir'in bu güzide yarımadası, doğal güzelliklerle iç içe bir parkur sunuyor bisiklet severlere. Pek çok sürprizle karşılaşacağınız Kapıdağ Yarımadası rotası, günübirlik sürüşler için oldukça uygun.

5 – Saros Körfezi

saros körfezi bisiklet parkuruDünyanın kendi kendini temizleyen 5 körfezden biri olan Saros Körfezi, daha çok dalış aktiviteleri için tercih ediliyor olsa da, Gelibolu Yarımadası'nın en iyi bisiklet rotalarından biri olarak görülüyor aynı zamanda. Ayçiçeği tarlalarının arasından güneşi selamlarken, körfezin sizlere sunacağı sürpriz güzelliklere de hazırlıklı olmalısınız.

6 – İzmir Körfezi

izmir körfezi bisiklet parkuruBatıya doğru ‘U' şeklinde uzanan büyük bir körfez olan İzmir Körfezi, İzmir Kuş Cenneti'nden başlayarak İnciraltı'na kadar süren 68 km'lik bir bisiklet rotasından oluşuyor. Sahil bandında pedallarken, havada süzülen kuşlara da bir selam çakmayı çok görmeyin lütfen.

7 – Kabak Koyu

kabak koyu bisiklet parkuruGünübirlik bisiklet etkinlikleri için oldukça uygun olan Kabak Koyu rotası, Fethiye Limanı'ndan başlıyor. Antik tiyatrodan sonra rampa yukarı devam eden rota, Kayaköy, Ölüdeniz'i takiben Kabak Koyu'nda sona eriyor. Tarihin doğal güzelliklerle bütünleştiği bu eşsiz rota toplam 29 km'den oluşuyor. Ölüdeniz'e doğru inişe geçeceğiniz kısım, bu rotanın en muhteşem bölümü olacak. Sonrasında ise dinlenmek için Ölüdeniz uygun oteller arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

8 – Çukurbağ Yarımadası

çukurbağ yarımadası bisiklet parkuruOlağanüstü bir deniz manzarası eşliğinde pedallayacağınız eşsiz bir rota Çukurbağ Yarımadası. Turkuaz rengindeki denize, yemyeşil ormanların eşlik ettiği bu eşsiz rota, Antalya'nın Kaş ilçesinden başlıyor. Meis Adası'nın bisikletçilere göz kırptığı Çukurbağ Yarımadası rotası, 29 km'den oluşuyor.

9 – Soğanlı Vadisi

soğanlı vadisi bisiklet parkuruKayseri'nin en ilginç coğrafyalarından biri olan Soğanlı Vadisi, oldukça geniş bir parkura sahip. Erdemli'den başlayan rota, Soğanlı Vadisi'nin tarihi mekanları arasından geçerek, Kaleköy'de son buluyor. Farklı bir kültürle tanışacağınız Soğanlı Vadisi rotası, 46 km'lik uzun bir parkur.

10 – Ayder Yaylası

ayder yaylası bisiklet parkuruYayla deyince akla ilk düşen Ayder Yaylası, oksijeni bol bir rota sunuyor bisikletseverlere. Bu işin profesyonelleri Karadeniz bisiklet turlarının büyük bir çoğunluğun Rize'den geçtiğini bilirler. Rotanız boyunca karşınıza çıkacak şaşırtıcı yapılara hazır olun.

11 – Yenice Ormanları

yenice ormanları bisiklet parkuruBaştan belirtelim, bu rota tamamen toprak yollardan ibaret. Bu nedenle de bisikletinizin bu parkura elverişli olması çok önemli. Mesela bir dağ bisikleti gibi. Hayallerinizi süsleyen doğal güzellikleri, Yenice Ormanları'nda bulabilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında gidecekseniz, sizi harika bir cenk cümbüşünün beklediğini belirtelim.

12 – Yedigöller

yedigöller bisiklet parkuruHem bisiklet, hem de doğaseverlerin en sevdiği rotalardan biri Yedigöller. Rotanın tamamı ormanın içerisinde bulunuyor. Yani yemyeşil bir serüvenin içerisine doğru pedallayacaksınız. Hangi mevsimde giderseniz gidin, kendinizi bir gökkuşağının içinde süzülüyormuş gibi hissedebilirsiniz. İki adet yaklaşık 1,5 km'lik rampa tırmanışı bulunan Yedigöller rotası, ülkemizde en çok rağbet gören parkurlardan biri.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Her bir bölge ayrı güzel, kim bilir daha nereler vardır? Ancak bu gezilere kalabalık gruplar halinde gitmeli, hem yardımlaşma açısından, hem daha güvenli olabileceği yönünden düşünmeli. Bölgeyi iyi tanıyan rehber ve bisikletlerin yedek parçalarının da birlikte olması daha faydalı olur.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Selam, Türkiye'deki en önemli UNESCO Dünya Mirası Hattuşaş Antik Kenti ve Alacahöyük Tarihi Milli Parkı, Koparan Dağı'nı içerisine alan Hitit Yolu'nu belirtmemişsiniz, yaz aylarında serin olması sebebiyle tercih edilen bu güzergahı tanıtımlarınıza eklemenizi rica ederim.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)