Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 22 Ekim 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat
Doğası ve huzurlu köyleriyle özellikle hafta sonları doğaseverler tarafından ziyaret edilen Bursa, İstanbul’a yakın konumu sebebiyle de tercih edilen destinasyonlar arasında. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz Cumalıkızık, Gölyazı ve Misi köylerinin yanı sıra, kaplıcalarıyla ünlü olan Oylat da popüler olan Bursa rotalarından.

İnegöl ilçesi sınırlarında yer alan Oylat, yemyeşil doğası ve şifalı kaplıcalarıyla hem ruhunuzu hem de vücudunuzu dinlendirmenizi sağlıyor.

Hilmiye Köyü’nde Köy Kahvaltısı

Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Oylat Mağarası’na ev sahipliği yapan ve kaplıcalara yakın olan konumuyla turizm açısından oldukça hareketli olan Hilmiye, bir Gürcü köyü ve eski adıyla Oylatdere olarak da biliniyor. Ahşap ve kerpiç evleri, tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla Oylat’ın doğa dostu yerlerinden olan Hilmiye Köyü, yaklaşık 3 km uzunluğunda bir yerleşime sahip. Türkiye’nin en uzun köylerinden olan Hilmiye’de ayrıca kahvaltı yapabileceğiniz mekanlar da yer alıyor. Güne köyde cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde kahvaltı yaparak başlamak size enerji verecek. Oylat’ı keşfetmeye Hilmiye Köyü’nden başlamak ise sizi bu güzel coğrafyaya aşık edecek.

Oylat Mağarası’nda Keşif

Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Hilmiye Köyü’nde, Oylat Kanyonu sonunda yer alan mağara, fosil bir mağara olarak biliniyor. Sarkıt, dikit, damlataş ile pek çok yarasa ve kelebeğe ev sahipliği yapan Oylat Mağarası, Oylat’a gelen herkesin uğramadan dönmediği doğal güzellikler arasında bulunuyor. Astım, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen mağaranın yaz-kış sıcaklığı +18 derece ve nem oranı %90 civarında. Türkiye’nin en büyük mağaralarından olan Oylat Mağarası, özellikle ilkbaharda açan çiçeklerle kaplı yollarıyla da göz dolduruyor.

Oylat Şelalesi Çevresinde Yürüyüş ve Kamp

Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Marmara Bölgesi’nin ve Bursa’nın en ünlü şelalelerinden olan Oylat Şelalesi, yemyeşil yollarla kaplı bir alanda coşkuyla akıyor. Yaklaşık 3 km’lik zorlu bir yürüyüşün ardından, yer yer ahşap köprüler geçilerek ulaşılan şelale, doğanın ortasında, ormandan gelen mis gibi kokular ve alabildiğine yeşil alanlarla adeta bir huzur yuvasını andırıyor. Şelale yakınlarında kamp yapabileceğiniz bakir ve düzlük alanlar mevcut ancak bu civardaki hava sıcaklığı düşük olduğundan ve işletme olmadığından, kamp yaparken dikkatli olmak gerek. Şelale yolunda çay, kahve içebileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz mekanlar da mevcut. Dilerseniz gidişte ya da dönüşte buralarda mola verebilirsiniz.

Kaplıcalarda Dinlenme

Kaplıcalardan Şelalelere Bir Hafta Sonu Rotası: Oylat

Şifalı sularıyla termal turizminin baş tacı olan Oylat Kaplıcaları, Marmara Bölgesi’nin en önemli kaplıca merkezlerinden biri. Oylat’ı ve doğasını keşfettikten, doğa yürüyüşleri ve piknik yaptıktan sonra kendinizi kaplıcaların şifalı ve sıcak sularına bırakabilir, stresinizi ve yorgunluğunuzu burada atabilirsiniz. Pek çok cilt hastalığı, kadın hastalıkları, stres, sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıcalarda siz de kendinize vakit ayırarak, dingin ve huzur dolu bir hafta sonu geçirebilir, termal otellerde konaklayarak kendinizi şımartabilirsiniz. Eğer gitmeden önce Oylat otel seçeneklerini incelemek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kaplıca merkezleri yakınlarında Oylat Çarşısı da yer alıyor. Yöresel ürünlerin satıldığı bu çarşıdan dilerseniz bir şeyler satın alabilirsiniz.

Hem doğada olmak, hem de kaplıcalarda rahat bir gün geçirmek isterseniz, ister günübirlik, ister konaklamalı olarak Oylat’a gidebilirsiniz. İstanbul’dan sadece 2.5-3 saatte ulaşabileceğiniz bu güzel vadi, yılın her mevsimi farklı bir deneyim sunuyor. Meşe, çam ve gürgen ağaçlarıyla kaplı ormanlar, şelalenin sesi eşliğinde yapılan doğa yürüyüşleri, horoz ve kuş sesleri ile yapılan köy kahvaltısı Oylat’a gitmek için sayılabilecek nedenlerden sadece birkaçı. Hazır sonbahar da gelmişken bu güzel beldeyi listenize eklemeyi unutmayın!