İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneada, Türkiye

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneada

Yorum Yok

Rota Önerileri Arzu Aksaya

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneada
İstanbul'un müptelalık yapan yönleri olsa da müptelalar da bazen bunalabiliyor. Bunalan ama uzun gezmelere de zamanı olmayan İstanbullulardansanız, hafta sonları için en kısa rotalardan birini önereceğiz size; İğneada!

İğneada Nasıl Bir Yer, Neden Görülesi?

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaGüney rotalarına pek benzemeyen ama denizi ve doğasıyla da güneyi pek özletmeyen İğneada'nın en karakteristik yeri Longoz Ormanları. Milli park statüsündeki ormanların içindeki birbirinden güzel 6 göl, bozulmamış yaban hayatı, tertemiz Karadeniz plajları ve kamp olanakları da İğneada'yı çekici kılan özelliklerden. Burası ayrıca Avrupa'nın ilk üç ekosisteminden birisi ve doğaseverlerin de gözbebeği.

Longoz ne demek: Longoz su basmış ormanlar için kullanılan bir tanım olup, İğneada dışında Sakarya Acarlar ve Sinop Sarıkum'da da bu sulak ormanlarla karşılaşabiliyorsunuz.

İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaKırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada, Bulgaristan sınırının da tam yanı başında. İstanbul'la mesafesi yaklaşık 230 km ve TEM'den özel aracınızla bu yolu ortalama 3 saatte gidebiliyorsunuz. İğneada'ya giderken yol dümdüz akmıyor, yarı yolu biraz geçtiğinizde Istıranca Dağları'nın kavisli yollarında iniş çıkışlar başlıyor ve biraz zorlanıyorsunuz. Otobüsle gitmek isterseniz buraya direkt sefer düzenleyen firmalar var fakat çevresindeki yerleri de gezmek istiyorsanız aracınızla gitmenizin büyük kolaylık olacağını da belirtmek istiyoruz.

Kırklareli'ne bağlı olsa da İğneada şehir merkezine 97 km uzaklıkta. Haziran – ağustos arası planlayacağınız deniz tatilleri ve doğa keşifleri için İstanbul'a en yakın rotalardan olan İğneada'ya giderken yollardaki ayçiçek tarlalarının muhteşemliğini de bir izleyin deriz.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

İğneada'da Gezilecek Yerler

Longoz Ormanları Milli Parkı

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaİğneada ormanlarını diğer ormanlardan ayıran özellik ağaçların ve bitki örtüsünün suyun içinde yeşermesi. Yani burası fantastik, bambaşka bir dünya ve dünyanın da bu anlamda sayılı yerlerinden. 2007 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilen ormanda çok şükür ki tek bir ağaç bile kesilemiyor. Ekosistemi ise çeşitliliğiyle burayı daha da özel kılıyor.

Ormanın keyfine varmak ve en doğalından bir keşif yapmak için önereceğimiz birkaç alternatif var ki bunlardan ilki kulağınıza ruhunuzu dinlendirici bir müzik takıp yürümek. Göllerin etrafında işaretli parkurlar var ama orman içindeki yollar kaybolmaya çok müsait olduğundan bir rehber eşliğinde yürümek bu keşfi daha güvenli kılıyor. Yürürken buranın bakir doğa olduğunu hatırlayıp kapalı ayakkabı ve pantolon giymeniz de rahat etmeniz için önem taşıyor. Ayrıca sineklere karşı önlem almanız da iyi olur.

Bir diğer seçenek olarak da orman içindeki en güzel göllerden biri olan Mert Gölü'nde kanoya binebiliyorsunuz. Gölde kanoya gün batımına en az iki saat kala başlarsanız tur bitiminde güneşin batışını da izlemiş oluyorsunuz. Uykunuzdan feragat ederseniz gün doğumunda da turlar düzenleniyor. 2021 itibariyle kanoya biniş ücreti kişi başı 50 TL. Kanoya tek veya iki kişi binebiliyorsunuz. Tura çıkarken mutlaka bir can yeleği veriliyor ama rehber isterseniz ayrıca ücret ödüyorsunuz. Gölün en derin yeri 2 metre, ‘düşmekten değil, cep telefonu vb. şeyleri düşürmekten korkun' diyor kano kiralayanlar. Kano deneyimi kendinizi biraz Indiana Jones gibi hissetmenize sebep oluyor ve uzun bir süre yetecek kadar da ruh terapisi yapıyor. Orman içinde direkt Mert Gölü'ne gitmek isterseniz park girişinden 3 km ötede yer alıyor.

Bir diğer önerimiz ise biraz daha hızlı ve aksiyonlu bir keşif yapabileceğiniz ATV'ler. Çamurlara bata çıka giden, bazen sahilin kumlarında bazen de engebeli arazide yol kat eden ATV'ler, heyecanlı keşiflerden hoşlanıyorsanız tam size göre ve fiyatı da kişi başı 150 TL.

Her mevsim ayrı bir güzellik sergileyen ormanda Karadeniz iklimi hakim olduğu için kışın soğuk oluyor. Eğer yazın gidecekseniz ormanın içindeki patikalardan ilerleyip Karadeniz'in dalgalı sularıyla buluşabiliyorsunuz. Kamp yapmak isterseniz Mert Gölü kıyısında kendi çadırınızı kurabileceğiniz ya da çadır kiralayabileceğiniz alanlar da var.

Dupnisa Mağarası

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaDemirköy'e girince kahverengi yön tabelasını göreceğiniz Dupnisa Mağarası bilimin tahminlerine göre yaklaşık dört milyon yaşında ve gelişimi de halen sürüyor. Trakya'nın turizme açılmış ilk ve tek mağarası olma özelliğine sahip bu mağaranın bizlere çok değişik gelen ismi ise Bulgarca ‘delik' anlamını taşıyor. Biz mağara desek de birbiriyle bağlantılı 2 kat ve 3 mağarasıyla (kuru mağara, sulu mağara ve kız mağarası) bir sistem oluşturan Dupnisa'nın uzunluğu 2720 metre ama içinde 500 metre yürüyebiliyorsunuz. İğneada'ya mayıs – kasım ayları arasında giderseniz bu mağara süt renginden kahveye çalan bir renk skalasındaki sarkıt ve dikitleriyle gerçekten görülmeye değer. Diğer aylarda ise içindeki yarasalar kış uykusu uyuduğundan girişe izin verilmiyor.

Dupnisa Mağarası, İğneada'nın merkezine 53 km. Mağaraya gelirken biraz hırpalayan kavisli yollardan geçiyor ve yol üstünde dere kıyısına dizilmiş mesire yerleri görüyorsunuz. Kafelerden yiyecek bir şeyler almak isterseniz ekmek arası sunumlar lezzetli ve fiyatları da uygun. Ayrıca buradan yörede çok meşhur olan karadut ve hardaliye de alabiliyorsunuz. Otoparka aracınızı park etmek için 10 TL, giriş için de 20 TL ödeniyor.

Demirköy Tarihi Fatih Dökümhanesi

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaİstanbul'un fetih hikayesinin bir parçası olan bu dökümhanede bir zamanlar neyin nerde olduğunu biraz hayal gücünüze bırakmanız lazım. Çünkü dökümhaneden görsel olarak pek bir şey kalmamış, sadece camisi kendini ortaya koyacak şekilde restore edilmiş. Demirköy'e 4 km mesafedeki Fatih Dökümhanesi'nin İstanbul'a uzak olmasındaki sebep top güllelerinin dökümü için gereken demirin buradan çıkarılmasıymış. Arnavut kaldırımlı bir yoldan ulaşacağınız dökümhaneyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. İsterseniz yol üzerindeki kafelerde kahvaltı da edebiliyorsunuz.

İğneada Plajı

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaKilometrelerce uzanan kumlu sahilinde mutlaka bir tenhalık bulabileceğiniz, şemsiyeyi – şezlongu uygun fiyata kiralayabileceğiniz, o da olmazsa çadırınızı kurup, havlunuzu atıp kendi alanınızı yaratabileceğiniz bir yer İğneada Plajı. Haziran – ağustos aralığında en uygun dönemini yaşayan plajın dezavantajı, bir Karadenizli olmasından kaynaklanan dalgası. Kimi zaman az, kimi zaman çok olan bu hırçınlık durumu biraz da sizin şansınıza bağlı.

Plaja girişler ücretsiz, yeme – içme yerleri de yakın ve fiyat açısından normal düzeyde. Gitmişken serinleyeyim derseniz konum olarak Demirköy ilçesine 26 km mesafede.

Beğendik Köyü ve Plajı

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaÜlkemizin Karadeniz'deki en batı noktası olan bu köy Bulgaristan'ın Rezovo Köyü'nün komşusu. İğneada'ya 17 km mesafedeki bu köye geldiğinizde sınırda olduğunuzu dalgalanan Türk ve Bulgar bayraklarından da anlıyorsunuz. Köyü İğneada gezi rotasına ekleten özelliği 3 km uzunluğundaki muhteşem sahili. Suyu temiz, sahili kumlu ve izole bir tatil arayanlar için her daim uygun. Fakat çocukla gidiyorsanız huyu suyu belli olmayan Karadeniz'de yüzmek için tedbir gerekiyor. Burada kamp yapmak isterseniz mütevazi bir tesis de bulabiliyorsunuz.

Limanköy Fransız Feneri

İstanbul’dan Hafta Sonu Kaçış Planı: İğneadaİğneada Limanı'nın yani Limanköy'ün şehir merkezine uzaklığı 7 km. Buraya geldikten sonra Dalyan Koyu'nda bir deniz molası verebilir ardından bölgenin en simgesel yapısı olan Fransız Feneri'nde fotoğraf çekebilirsiniz. Fener 1866 yılında ülkedeki tüm aynı dönem fenerleri gibi Fransızlara yaptırılmış. 44 metre boyundaki fener denizde 20 millik mesafeden bile görülebiliyormuş. Hem tarihi hem de görsel bir değer olmasına rağmen fener maalesef bakımsız kalmış.

Trakya'nın cenneti İğneada'da ağustos sonuna kadar yüzebiliyorsunuz. Sonbahar ise longoz ormanlarının en renkli olduğu mevsim. Şimdiden keyifli geziler dileriz.

"İğneada'da nerede kalınır" derseniz de sizler için harika önerilerle dolu şu içeriğimize göz atmadan planlarınıza başlamayın deriz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)