Hafta Sonu Tatil Önerisi: Beypazarı, Beypazarı

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Beypazarı

4 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Beypazarı
Pazartesi başlayan yoğun iş temposu, uzun toplantılar, trafikte öldürülen sıkıcı saatler ve tüm bu kargaşanın içinde bir türlü gelmek bilmeyen hafta sonu… İşte bu nedenledir ki küçük kaçamaklar, insanın kendini yenileyebileceği yegane fırsatlardan biri. Bu hafta sonu geçmişin derin izlerini taşıyan tarihi sokaklarda yürüyerek, yitirilen enerjiyi ve huzuru geri depolayın istedik. Ankara'ya 100 km uzaklıkta, eski evleriyle sizi adeta zamanda geriye götürecek bir yolculuğa hazırlayın kendinizi. İşte sizler için hazırladığımız hafta sonu tatil önerisi: Beypazarı.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma günü iş çıkışı aracınıza atlayın. Ankara – İstanbul yolu üzerinde yer alan Sincan – Yenikent yol ayrımından gidin ve Yenikent istikametinden Ayaş – Beypazarı yoluna çıkın. İstanbul'dan 6 saat 10 dakika, Ankara'dan ise 1 saat 50 dakika sonra Beypazarı'ndasınız. Eğer otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız, Ankara'da bulunan Etlik Otobüs Terminali'nden saat başı kalkan otobüslere binebilir ya da Akköprü Migros'un önünden yarım saat arayla hareket eden minibüsleri tercih ederek Beypazarı'na ulaşabilirsiniz.
ankara beypazari genel2) Beypazarı'nda eski konaklardan restore edilerek oluşturulmuş birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Sizleri nostaljik bir havaya sokacak olan Beypazarı otellerinden size en uygun olan herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Fiyatlar ise 40 TL ile 140 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Beypazarı butik otelleri de konaklamak için güzel bir seçim olabilir. Butik otel fiyatları da 60 TL ile 120 TL arasında seyrediyor. Hangi otelde kalırsanız kalın, sabahları sizleri harika bir kahvaltı bekliyor olacak. Bunu da not düşmekte fayda var.
beypazari otelleri3) Akşam otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Otel yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin.
4) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde leziz bir kahvaltı keyfi yapın.
beypazari manzaralari
5) Kahvaltının ardından geçmişin derinliklerine doğru yol alabileceğiniz harika bir yürüyüş için kendinizi hazırlayın. Yürüyüşünüze önce kentin tamamını görebileceğiniz şimdiki adı Beypazarı Hıdırlık Tepesi olan Karakaya Tepesi'nden başlayın. Modern mimari ile eski geleneksel dokunun tezatlığının hiç bu kadar gözler önüne serilmemiş olduğunu fark edeceksiniz burada. Yavaş yavaş tarihsel dokunun müthiş bir ustalıkla sergilendiği sokaklara dalın. Dipnot; hafta sonları belediye denetiminde büyük bir pazar kuruluyor Beypazarı'na. Gezinizin bir karnaval havasında geçeceğini baştan belirtelim istedik.
beypazari hidirlik tepesi6) Yürüyüşünüzün bir sonraki rotası, şehrin kalbinin attığı Alaaddin Sokak. Yürüyüşünüz boyunca karşınıza birçok tarihi cami ve türbe çıkacak. Dilerseniz her birine uğrayabilirsiniz ancak restore edilen Suluhan Camii'yi mutlaka görün.
beypazari Suluhan camii7) Öğle yemeğinden önce Beypazarı Çarşısı'nı görün. Çarşının Arasta bölümünde demir, bakır, saraç, vb. ustalara rastlayacaksınız burada. Atölyeleri gezin, kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yapın.
beypazari carsisi8) Öğle yemeği için Tarihi Güveç Fırını'na gidin. Pilavlı Beypazarı Güveci ve Beypazarı'nın ünlü 80 Katlı Baklava'sını yiyin. Sarma Yoğurt'un da tadına bakın mutlaka.
beypazari sokaklari9) Öğle yemeğinin ardından İnözü Vadisi'ne gidin. Boğazkesen Kümbeti ile mağara oluşumlarını görün.
10) Otelinize dönün ve akşam yemeğine hazırlanmadan önce biraz dinlenin, Havucuyla ünlü Beypazarı'nın, havuç suyundan için.
beypazari inozu vadisi11) Akşam yemeği için Bağ Evi'ne gidin. Güveç, sarma ve höşmerimin mutlaka tadına bakın. Ankara'nın sıcak ve samimi yaklaşımına yakından tanık olabileceğiniz Bağ Evi'nde, eğlenceli bir akşam sizi bekliyor olacak. Sonrasında otelinize dönün ve uyku moduna geçin.
12) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde harika bir Pazar kahvaltısı keyfi yapın.
beypazari evleri13) Kahvaltının ardından İstiklal Mahallesi'nde bulunan Beypazarı Yaşayan Müze'yi ziyaret edin. Sonrasında Beypazarı Turistik Çarşı'ya uğrayın ve yanınıza bol bol Beypazarı Kurusu alın.
14) Ardından Çayırhan – Kıztepe yürüyüş rotasının başlangıcı olan Davutoğlan Köprüsü'ne gidin. Beyaz ve kızıl renklerin ahengi içerisinde, Kıztepe'nin keskin kayalık yamaçları boyunca zirvedeki manzara noktasına ulaşın. Burada bol bol fotoğraf çekin. Bu noktada Beypazarı'na veda edin ve geri dönüş yolculuğuna başlayın.
beypazari cayirhan15) Beypazarı, Osmanlı döneminden miras kalan konakları, sokakları ve dokusuyla, tarihsel bir süreci yeniden yaşamamızı sağlayan otantik bir yer. Gezerken, tarihimize ilişkin pek çok şey öğreneceğiniz Beypazarı'na, yakın arkadaş grubunuzla gitmenizi tavsiye ediyoruz.
beypazari cayirhan manzarasi16) Önemli hatırlatmalar; Ankara'nın soğuğu malum, bu nedenle yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın. Bol yürüyüşlü bir gezi olacağı için rahat ve su geçirmez ayakkabı tercih edin. Son olarak fotoğraf makinenizi ve yedek pillerini almayı sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Türk gelenek ve kültürünün kitaplarda kalmadığı bir yer, vazgeçmedilerse belediyenin tek fiyat uygulattığı bir yer. Güveç her yerde aynı fiyat idi, zaten ikramlarla insan yolda doyuyor, genel olarak Kastamonu, Safranbolu'ya benzerlikleri çok, gidip görmek insanı dinlendiriyor.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Diley Kuru kardeşim, yaptığın keşif çıkartmaları süper. Başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Gezmeyi seven dostlarımıza ve bizlere çok faydalı bir insansın. Sana çok çok teşekkür ederiz. Değişik keşif rehberliğinizde buluşmak üzere. Hoşça kal, Allah yolunu açık etsin kardeşim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Birkaç sene önce uğramıştım ama vakit darlığından yazılan yerlerin tamamını görmek kısmet olmadı. Biraz çarşıyı turlayıp Beypazarı kurusu alıp, ayrıldım. Ayrıntılı gezi inşallah başka sefere...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Harika bir yazı ve program. Tebrikler. Bu yazıdan habersiz iki kez ziyaret ettik ve tavsiye edilen yerlerin çoğunu gördük. Turizme alışmış bir belde. Yaklaşım güzel. Sizi memnun etmek istiyorlar. Simitleri şahane. Sabah deneyin. Keyifli günler geçirmeniz dileği ile.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)