Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Morto Koyu

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Morto Koyu Hakkında

1915 Çanakkale Muharabeleri’ nde İngilizlerin çıkartma yaptığı Morto Koyu, Gelibolu Yarımadası’ nın önemli bir sahili. Çanakkale Şehitler Abidesi’ ne yakınlığı nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen Morto Koyu, Gelibolu’ nun en güzel koylarından biri olma özelliği taşıyor.

Morto Koyu, 25 Nisan 1915 günü başlayan kara muharebelerinde, İngilizlerin Gelibolu Yarımadası’ nın uç kısmına yapacağı beş çıkartma noktasından biriydi. İngilizlerin ‘S Plajı’ olarak kodladığı Morto Koyu, hain planların başrolündeydi desek yeridir. İngilizlerin planı ise, Morto Koyu’ na çıkıp, Seddülbahir’ deki Türk savunmasını tehdit etmekti.

İngilizlerin yaptığı çıkartmadan iki gün sonra Morta Koyu Fransızlara devredildi. Fakat Türk ordusunun attığı 3 torpido Fransız gemisi Goliath’ ın 570 denizcisiyle denizin dibini boylamasına neden oldu. Bu olay hem Çanakkale Muharebeleri, hem de Türk denizcilik tarihi açısından büyük bir önem taşıyor.

O günden sonra Fransızlar bu koya ‘ölüm’ anlamına gelen ‘Morto’ ismini vermişler. Eğer yolunuz Çanakkale’ ye düşerse, Morto Koyu’ nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Morto Koyu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?