Bursa Kaplıcaları Şifa Dağıtmaya Devam Ediyor, Türkiye

Bursa Kaplıcaları Şifa Dağıtmaya Devam Ediyor

1 Yorum

Rota Önerileri Editor

Bursa Kaplıcaları Şifa Dağıtmaya Devam Ediyor

Bizans döneminden günümüze Bursa Kaplıcaları şifa dağıtmaya devam ediyor.

Türkiye içinde barındırdığı yaklaşık 1300 termal kaynağı ve bu kaynakların kalitesiyle dünyada ilk 7 ülke arasında yer alıyor. Türkiye ve termal dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de hiç kuşkusuz Bursa. Buradaki şifalı sularla ilgili ilk bilgiye 82 yılında Dion'un konuşmalarında yer verilmiş.

Osmanlu Devleti'ne bir dönem başkentlik de yapan bu şehir, kaplıcalarıyla her daim değerli bir üne sahip olmuş. Osmanlı döneminde şifalı sulardan yararlanabilmek için birçok kaplıca ve hamam yaptırılmış. Bizans döneminden kalan kaplıcalar da tabii ki göz ardı edilmemiş ve onarılarak kullanılmaya devam etmiş. Romalılar için kaplıcalar sadece sağlığa verilen önemi de gösteriyordu ve kaplıcalara sahip olan kültürlerin gelişmiş olduklarına inanıyorlardı.

Osmanlılar, bir yandan Bizans'tan kalma hamamları onarırken, bir yandan da kendileri için yeni kaplıcalar, termal hamamlar yaptılar. Bugün de Bursa kaplıcalarıyla yüz binlerce kişiyi kendine çekiyor ve şifa dağıtmaya devam ediyor.

Haberin kaynağı için: Voyager - Mart 2013
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bursa bölgesinde özellikle İnegöl bağlı Oylat Kaplıcaları gerçekten çok güzel. Yıllardır gittiğimiz, keyif alarak termal sularından faydalandığımız bölgede kaplıca dışında çok da güzel doğa harikası yerler de mevcut. Özellikle içine girip kaybolacaksınız mağaralar mevcut. Mutlaka bölgeye gittiğinizde numaraların hepsini gezmeye çalışın sonbahar döneminde özellikle tavsiye ediyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)