Atatürk’e Ev Olmuş Mekanlar

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Gizem Ağma

Atatürk’e Ev Olmuş Mekanlar
Cumhuriyet'in kurucusu, hala gösterdiği yolda yürüdüğümüz, dünyadaki ülkelerin gelişimlerinde örnek aldığı büyük lider Mustafa Kemal Atatürk'ün yurtta ve cihanda izini taşıyan birçok mekan bulunuyor. Atatürk'ün önemli toplantıları yaptığı, önemli misafirlerini ağırlandığı ve uzun süre yaşadığı bu evlerin bazılarını sizler için sıraladık. Atamızın kaldığı evler ve mekanlar;

1- Atatürk'ün Doğduğu Ev: Selanik Atatürk Müzesi

Atatürk’e Ev Olmuş MekanlarMustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik'te doğdu. Atatürk'ün büyüdüğü, gençlik yıllarını yaşadığı bu ev halk arasında Pembe Boyalı Ev olarak da biliniyor. Türkiye'nin kuruluş yıldönümü sebebiyle Atatürk Selanik Evi, Selanik belediyesi tarafından Atatürk'e hediye edildi. Halkın ziyaretine açılan Atatürk Evi Müzesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Selanik'te mutlaka ziyaret edilmesi gereken Atatürk Evi Müzesi'ne şehir içinde toplu taşıma araçları veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Atatürk Evi Müzesi, resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün saat 10:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

2- Atatürk'ün Bulgaristan'nın Başkentindeki Evi: Sırmacıyev Evi, Sofya

Sırmacıyev Evi, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1913- 1915 yılları arasında Sofya'daki Osmanlı askeri ataşesi görevinde yaşadığı ve çalışmalarını gerçekleştirdiği evdir. Sırmacıyev Evi , günümüzde Türkiye Sofya Büyükelçiliği olarak kullanılmaya devam ediyor.

3- Bitlis ve Muş'un Düşman İşgalinden Kurtarıldığı Ev: Silvan Atatürk Evi, Diyarbakır

Atatürk’e Ev Olmuş Mekanlar1916 yılında Atatürk'ün 16.Kolordu Komutanı görevindeyken 6 ay yaşadığı, aynı zamanda karargah merkezi olarak kullanılan Silvan Atatürk Evi görmeye değer yerlerden biri arasında yer alıyor. Silvan Atatürk Evi için bu sene restorasyon çalışmaları başladı, çalışmalar bittiğinde müze olarak ziyarete açık olacak.

4- Devrimlerin Planlandığı Ev: Ankara Atatürk Müze Köşkü

Atatürk’e Ev Olmuş MekanlarAtatürk Müze Köşkü , Mustafa Kemal'in Ankara'da 1921-1932 yılları arasında yaşadığı, çalışmalarını yaptığı evdir. Birçok devrim planına ve yaşanmışlığa ev sahipliği yapan bu ev tarihin izlerini taşıyor. Tarihin izlerini hissetmek için halka açık olan Çankaya Atatürk Müze Köşkü'nü, randevu alarak ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi kapalı olan Çankaya Atatürk Müzesi hafta sonu, ulusal bayramlarda randevu almadan 13.00-17.00 saat aralığında ziyaret edebilirsiniz. Bireysel aracınız ve şehir içi otobüs ile Atatürk Müze Köşküne kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

5- Atatürk'ün İzmir Ziyaretlerinde Kaldığı Ev: İzmir Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’e Ev Olmuş MekanlarHalı tüccarı tarafından yapılan İzmir Atatürk Evi, karargah olarak kullanılmasından sonra Atatürk'ün İzmir ziyaretlerinde Atatürk'e ev sahipliği yaptı. Atatürk'ün vefatından sonra İzmir Belediyesi binayı halka açarak müze haline getirdi. Konakta bulunan Atatürk Evi Müzesi, Pazar ve Perşembe günleri hariç 09.00 ve 16.00 saatleri arası ücretsiz olarak halkın ziyaretine açıktır. Konum olarak Alsancak içinde bulunan Atatürk Evi Müzesi'ne bireysel arabanız, İzban, otobüs ve dolmuş ile İzmir'in birçok yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

6- Atatürk'ün Yazlık Çalışma Yeri: Florya Köşkü

Florya Köşkü, Atatürk'ün uzun süreler olmasa bile özellikle yaz döneminde sık sık ziyaret ederek denize girdiği, önemli misafirler ağırlayarak çalışmalarını yaptığı, vakit geçirdiği evler arasında bulunuyor. Köşk daha sonradan eşyalar ile düzenlenerek müze haline getirildi. Florya Köşkü'nü pazartesi ve perşembe günleri hariç, kışın 09.00-15.00; yazın ise 09.00-16.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. İster şahsi arabanız ile isterseniz de İETT otobüsleri ile Florya Köşküne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

7- Atatürk'ün Aramızdan Ayrıldığı Yer: Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş

Atatürk’e Ev Olmuş MekanlarDolmabahçe Sarayı, Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumarak aramızdan ayrıldığı son evdir. İstanbul'da gezilecek tarihi yerlerin başında gelen Dolmabahçe Sarayı, düzenlenen anma törenlerinin yanında yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Peki Dolmabahçe Sarayı'na nasıl gidilir?: Taksim, Beşiktaş ve Kabataş İskelesi'nden yürüyerek veya taksi ile; Anadolu yakasından ise vapur ile kolaylıkla Dolmabahçe Sarayı'na ulaşabilirsiniz. Planlarınızı yaparken ziyaret gün ve saatlerini dikkate almanızda fayda var. Dolmabahçe Sarayı, pazartesi ve perşembe günleri kapalıdır. Ziyarete açık olduğu günler ise 09.00- 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)